- „Ми претставува огромна чест што можам да се обратам на мојот мајчин, македонски јазик на денешната долгоочекувана и сосема заслужена меѓу владина конференција“, беа воведните зборови со кои премиерот Димитар Ковачевски денеска во Брисел го почна говорот на меѓувладината конференција со која се означи и почеток на преговорите за членство во Европската Унија.

Обраќајки се на конференцијата, Ковачевски рече дека земјава ги почитува и вреднува соседите, како и дека очекува таков однос и од нив.

„Посветено работиме на надминување на предизвиците и унапредување на односите со соседите преку имплементација на Договорот од Преспа со Грција и на Договорот за добрососедство и пријателство со Бугарија. Остануваме искрено посветени на нивното ефикасно спроведување во добра воља и разбирање. Идентичен и конзистентен однос очекуваме и од нашите соседи и партнери“, рече Ковачевски.

Претходно, во кусото обраќање до медиумите, премиерот укажа дека францускиот предлог бил препознаен како најдобро можно решение што ги почитува и ги задржува црвените линии за зачувување на македонскиот идентитет.

„Во него е прецизиран македонскиот јазик, без никакви дополнувања и дообјаснувања. Со тоа се отвора вратата нашиот македонски јазик да стане еден од официјалните јазици на Европската унија, што лично го сметам за најголемо достигнување и најважен успех“, рече Ковачевски и додаде дека се надева Северна Македонија да биде пример за најбрза интеграција во Унијата, по примерот на брзата интеграција во НАТО.

На медиумите им се обрати и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која го оцени почетокот на преговорите како успех за граѓаните на двете земји.

„Вашиот народ работеше многу за да стигне до тука. Покажавте искрена посветеност на нашите вредности. Ја задржавте вербата во пристапниот процес. Се боревте против корупцијата, имавте слободни медиуми, имате добро граѓанско општество, бројни реформи и ја модернизиравте вашата економија“, рече Лајен.

Претседателката Лајен додаде дека веднаш после меѓувладината конференција, почнува скрининг на законодавството. Следен чекор е потпишувањето на договорот за распоредување на силите на Фронтекс на македонска територија.

„Можете да сметате на мене дека договорот ќе биде преведен на македонски јазик, без фусноти, без ѕвездички, на еднакво ниво со сите европски јазици“, рече Лајен обраќајќи му се на премиерот Ковачевски.

Таа воедно додаде дека отворањето на преговорите ќе значи и повеќе придобивки за напредок на државата.

„Ќе има зголемени инвестиции, ќе има подобрени трговски врски, поблиска соработка во клучни области како енергетика и транспорт. Ќе ја максимизирате употребата и ефектот од финансиите од ЕУ. Тоа значи нови работни места, нови бизнис можности. Ова е тоа за коешто вашите граѓани го чекаа долго време и за коешто работеа толку напорно и го заслужуваат“, рече Дер Лајен.

Извор: VOAЈавното обвинителство оформило предмет по документарната емисија „Нечиста крв“ објавена на ИРЛ, во која медиумот објавува дека клиниката „Жан Митрев“ вршела клиничка студија со методот на хемофилтрација без да пријави, а воедно се обработуваат и смртни случаи, кои имале по неколку бактериски инфекции.
Според Центарот за јавно здравје – Скопје, клиниката „Жан Митрев“ не пријавила појава на интрахоспитални инфекции, иако е законски обврзана да го извести државниот орган.

„Веднаш по објавата на наведената документарна емисија, Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет врз основа на инструментот на допрен глас, предвиден во Законот за кривична постапка. Предметот е распореден кај надлежен јавен обвинител кој ќе преземе дејствија за проверка на наводите од кои произлегуваат индиции за кривични дела против здравјето на луѓето“, велат од ЈО за 360 Степени.

Еве ја емисијата на ИРЛ „Нечиста крв“ која по синоќешното емитување предизвика многу бранувања и реакции во јавноста:

Централно место во истражувањето има семејството Брезеви, кои изгубиле член на фамилијата кој се лекувал токму во оваа болница. Сопругата на починатиот за ИРЛ раскажува дека покрај лекувањето на Ковид, нејзиниот сопруг добил низа интрахоспитални инфекции, а бил подложен и на хемофилтрација на крвта.

По сведоштвото на семејството Брезеви, стотици други граѓани пријавиле неправилности и злоупотреби во рамки на државниот и приватниот здравствен систем. Голема е бројката и на оние коишто на социјалните мрежи коментираат дека поминале низ слична голгота и во други клиники во земјата.Намалените трошоци од 84,3% за набавка на хемикалии во првиот квартал од 2022 година на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија претставуваат сериозен и алармирачки податок за тоа што се случува со квалитетот на водата и прочистувањето на отпадните води за кои гвгелиското комунално претпријатие користи хемиски реагенси.

Со Извештајот за квалитетот на испорачаната вода до домаќинствата и правните лица во текот на првото полугодие гевгелиски „Комуналец“ вели дека водата редовно се хлорира и проверува нејзиниот квалитет и истиот ги задоволува здравствените параметри.

Каде тогаш се изведува „штедењето“ на хемикалии и на чија штета? Останува сомнежот дека реагенсите за прочистување на отпадните води се енормно намалени како ставка за расход на гевгелиски ЈПКД „Комуналец“.

Ако „Комуналец“ штеди на реагенси за да ги „испорача“ отпадните води во Вардар се' до Грција не прочистени, зошто тогаш истата услуга 100% ја фактурира и наплаќа од граѓаните?

Ова е класична кражба на граѓаните - им се наплаќа услуга „прочистување на отпадни води“, а истата се спроведува само 15%, споредено со истиот период лани. Зошто оваа става која им се наплаќа на граѓаните и правните лица не е намалена соодветно на намалената испорачана услуга? Наместо сегашната цена од 8,50 денари по метар кубен прочистена вода треба да се пресметува цена за 84,3% помалку и цената да изнасува само 1,3 денари по метар кубен прочистена отпадна вода. Не може граѓаните да бидат извор за богатење на „Комуналец“, преку фактурирање на услуги кои граѓаните воопшто не ги добиле.

Зошто ваква „крадачка“ политика спроведува „Комуналец“ спрема своите коминтенти?
Одговорот е очигледен - да го намали своето негативно работење и да ги покрие огромните заостанати давачки и обврски кон доверителите.

Во првиот квартал од 2022 година ЈПКД „Комуналец“ остварил 31.937.399 денари приходи што се за 1,5% повеќе од истиот период во 2021 година. Направените трошоци во првото тромесечје од годината изнесуваат 40.269.163 денари, што е за 29,2% повеќе од истиот период лани. Згора на тоа „Комуналец“ во овој квартал има доспеани обврски од 595.137.000,- денари.
Нето загубата пред одночување изнесува 8.332.00,- денари.

И сега, на вакво неквалитетно работење, раководење и менаџирање со дејноста, приходите и расходите, зошто мора граѓаните со неиспорачани услуги да ги исплаќаат загубите на неспособното раководство во „Комуналец“!?

Јавното локално комунално претпријатие е основано за да им служи на граѓаните, а не да ги ограбува со фактурирање, наплата, па и присилна извршна наплата преку нотари и извршители за износи кои не ги должат, бидејќи таква количина на услуга не им е испорачана - прочистувањето на отпадните води одведени од домовите на граѓаните опаднало за 84,3% и за толку треба да се намали фактурираната сума за оваа ставка во сметките на „Комуналец“: Се' друго би било, а за жал сега е, неоснована наплата од џебот на граѓаните.Два независни случаи на физички напади регистрирани се вчера во Полициска станица Гевгелија. Место на физичките напади според пријавителите се Гевгелија и Богданци.

Во полицискиот извештај на ПС Гевгелија кој го објавува МВР е наведено следново:

„На 16.07.2022 во 04:.00 часот Б.М.(52) од с.Негорци пријавил дека во Гевгелија бил физички нападнат од две лица. Се работи на расчистување на случајот.
На 16.07.2022 во 21.20 часот З.К.(57) од Богданци пријавил дека околу 20:50 часот пред угостителски објект во Богданци бил физички нападнат од В.П. и неговите двајца синови. Се работи на расчистување на случајот“ - стои во полицискиот извештај на МВР.

Нема повеќе детали за причините кои довеле до физичките пресметки и пропишаните законски санкции.Со 68 гласа „За“ пратениците во Собранието денеска ги усвоија заклучоците за таканаречниот француски предлог со кој треба да се откочат македонските евроинтеграции. Немаше против и воздржани пратеници. Усвојувањето на предлогот беше дочекан со аплауз од пратениците од владејачкото мнозинство.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ по завршувањето на дебатата и пред гласањето ја напуштија собраниската сала.

Три дена пратениците раправаа за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Македонија со ЕУ. Дебатата во Собранието постојано се одвиваше во слична атмосфера како што започна со користење на вувузели и свирежи од пратениците на ВМРО ДПМНЕ додека се обраќаа пратениците на СДСМ.

Со усвоените предлог заклучоци и се даваат насоки на Владата за што може да преговара со Европската унија.

Со заклучоците се бара безусловно почитување на јазичните, идентитетските, културните и историските особености на македонскиот народ. Се задолжува владата во преговарачката рамка македонскиот јазик да биде наведен без какви било дадовки и фусности и во текот на преговоирите, владата да не прифати да разговара за поинакво решение за македонскиот јазик од тоа наведено во преговарачката рамка.

На гласањето не присуствуваа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Левица, а денешната седница ја следеше и евроамбасадорот Дејвид Гир.Спезијализираните сили за сузбивање криминал при МВР вчера имаа успешна акција со заплена на над 237 килограми дрога, вредна над 400.000 евра. Во криминалната мрежа која е сузбиена било користено и возило на комуналното претрпијатие на Кочани.

Во полицискиот извештај на МВР за акцијата е наведено следното:

„На 15.07.2022 полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена трговија со дрога и СВР Штип-НК за КР Кочани до Основно jавно oбвинителство Кочани поднесоа кривична пријава против правeн субјект од Кочани за производство на канабис и С.В.К. (39) од Р.Бугарија, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори” по член 215 ст.1 и ст.6 од Кривичниот законик, при што запленети се 238 килограми марихуана.

Имено, во текот на месец јули 2022 година преку правниот субјект каде во својство на управител е регистриран С.В.К., извршена е набавка на марихуана, која потоа е сместена во објект во рамки на наведениот правен субјект, по што на 14.07.2022 дел од истата е префрлена во контејнер за отпад, односно во специјално товарно моторно возило за собирање смет, сопственост на Комуналното јавно претпријатие ,,Водовод“ од Кочани, за да потоа биде оставена на депонијата во Кочани, од каде НН лица ја земале за понатамошно неовластено пуштање во промет, со цел стекнување на противправна имотна корист.

На 14.07.2022 година од страна на Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Единицата за недозволена трговија со дрога во содејство со СВР Штип - ОВР Кочани по забележување на товарното моторно возило со натпис ,,КЈП Водовод – Комунална хигиена“, како влегува во оградениот простор на правниот субјект од Кочани, каде работници од „КЈП Водовод – Комунална хигиена“ механички ја истуриле содржината на контејнерот за смет во камионот, преземени се мерки и активности, при што истото е сопрено.

Притоа од извршениот преглед на товарното моторно возило утврдено е дека во внатрешноста на товарниот дел има поголема количина на марихуана. Пронајдената и одземена марихуана врз основа на издадена Наредба од ОЈО Кочани, предадена е во Одделот за криминалистичко-технички испитувања и вештачења при МВР на РСМ. По извршеното вештачење на запленетата количина дрога утврдено е дека станува збор за 237 кг. и 970 гр. наркотична дрога марихуана, чија вредност се проценува на над 400.000 евра“ - се вели во извештајот на МВР.

 

Вчера на пладне настана пожар на отворен простор во Гевгелија за кое истражните органи теретат двајца работници. Во денешниот полициски Билтен на МВР се вели:

- „На 14.07.2022, полициски службеници од Полициската станица Гевгелија извршиле службен разговор со В.К. од Гевгелија и В.Х. од Струмица затоа што во 15:10 часот на место викано „Топлик“ - атар на Гевгелија, изведувајќи работи со алат-шлајферица, предизвикале пожар кој зафатил необработена нива обрасната со трева и дел од пчеларник.

По интервенција на Територијалната противпожарна единица Гевгелија пожарот бил изгаснат, а повредени лица нема.

За настанот бил запознаен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија, а по целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок“ - стои во извештајот на МВР поднесен од ОВР Гевгелија.

GevgelijaNet се обрати до ТППЕ Гевгелија од каде ни' потврдија дека вчера во 12:35 имале дојава дека избувнал пожар на отворен простор во месноста Топлик и веднаш се упатиле на терен едно противпожарно возило со двајца пожарникари. Во текот на интервенцијата било констатирана потреба од ново ПП возило и истото било упатено на интервенција со уште еден пожарникар.

Екипата со тројца пожарникари и две ПП возила целосно го ликвидирале пожарот во 13:55 часот, известува за GevgelijNet дежурниот од ТППЕ Гевгелија.

 

 

Цената на бензините од полноќ се намалува за три денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Малопродажните цени на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство остануваат непроменети.

Според тоа, од досегашните 105,50 денари за литар новата цена на Еуросупер БС-95 ќе биде 102,5 денари за литар, а Еуросупер БС-98 од сегашните 107,50 денари од полноќ ќе се продава по цена од 104,5 денари за литар.
.
Цената на дизелот останува непроменета 100 денари за литар.
Непроменета останува и цената на Екстра лесното масло за домаќинство на 98 денари за литар.
Цената на мазутот ќе биде 50,903 денари за килограм.

Највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт,
изнесуваат:
- Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС - 95 - 102,50 (денари/литар)
- Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС – 98 - 104,50 (денари/литар)
- Дизел гориво - ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) - 100,00 (денари/литар)
- Масло за горење - Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) - 98,00 (денари/литар)
- Мазут М-1 НС - 50,903 (денари/килограм)

Оваа одлука влегува во сила со денот на донесувањето, се објавува во “Службен весник на Република Северна Македонија” и на веб-страницата на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија, а ќе отпочне да се применува од 00:01 часот на 16.07.2022 година.

 

Во предлогот, македонскиот јазик се именува без одредници од ЕУ, а историјата не е дел од преговарачкиот процес, рече Урсула фон дер Лајен
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ја покани Северна Македонија да и се придружи на Европската Унија, прифаќајќи го ревидираниот предлог на француското претседателство, со кој е заштитен македонскиот јазик и идентитет.

„Нема сомнеж дека македонскиот јазик е Ваш јазик. Пак ќе повторам. Нема сомнеж дека македонскиот јазик е Ваш јазик и ние тоа целосно го почитуваме и затоа во предлогот именувањето на јазикот е како „македонски“ без какви било одредници од страна ЕУ, рече Фон дер Лајен.
Таа истакна дека ниту историјата не претставува услов за напредување во преговорите за полноправно членство во ЕУ.

„Предлогот, исто така, го почитува вашиот национален идентитет. Ве уверувам дека билатералните прашања, како што е интерператацијата на историјата, не се услови во пристапните преговори“, подвлече претседателката на Европската комисија.

Таа потенцира дека е во Скопје затоа што смета дека сега е вистинскиот момент за Северна Македонија да направи исчекор на патот за полноправно членство во ЕУ.

„Некој вели дека ќе биде подобро да се чека, тоа е ваше право, но само сетете се колку претседателства чекавме да дојдеме до оваа позиција. Подобро е да се биде дел од преговарачкиот процес отколку надвор. Одговорноста е Ваша. Ова може да се направи веќе идната недела со преземање на првиот чекор од францускиот предлог, а вие добро ја знаете неговата содржина. Тој ги штити вашите интереси. Мислиме дека ова е момент од историска важност, но одговорноста е ваша и само ваша. Ова е за патот кој вие ќе го изберете. Ако го поддржете францускиот предлог, политичка меѓувладината конференција ќе се одржи во наредните денови.

рече таа.
Претседателката на Европската комисија посочи и дека ја разбира фрустрацијата на многумина што Северна Македонија ги нема започнато преговорите, укажувајќи дека и таа е лично фрустрирана поради тој факт.

„Но, никогаш не се откажавте, ние заедно не се откажавме. Заедно го следевме сонот и заедно тој сон ќе претвориме во реалност. Мора се свртиме напред. Мора да ја искористиме можноста пред нас за почеток на пристапните преговори и заедно да работиме на патот што Ве води кон ЕУ“,

нагласи Фон дер Лајен, изразувајќи очекување дека Северна Македонија ќе биде доверлив член на ЕУ исто како што тоа го покажува во НАТО.

 

Извор: 360 степени
Фото: Принт скрин

 

Фалсификаторски зделки двајца сопружници ќе ги однесе пред Јавен обвинител на основ на поднесена Кривична пријава од полицијата во Гевгелија, јавува денеска МВР.

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против Д.Џ.(44) и Д.Џ.(36), двајцата од Гевгелија, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „фалсификување пари“.

На 29.04.2022 во Гевгелија, во правен субјект од Гевгелија, првопријавената, во присуство на второпријавениот, нејзин сопруг, пуштила во оптек две фалсификувани банкноти во апоени од по 20 евра.

Според Кривичниот законик на РСМ за делото „Фалсификување пари“ во член 268 е пропишано максимална казна затвор до 10 години.

Член 268 гласи:
„(1) Тој што ќе направи лажни пари со намера да ги пушти во оптек како
вистински или тој што ќе преиначи вистински пари со намера да ги пушти во оптек или тој што такви лажни пари ќе пушти во оптек, ќе се казни со затвор од една до десет години.
(2) Со казната од став 1 ќе се казни тој што прибавува или држи лажни пари со намера да ги пушти во оптек како вистински.
(3) Ако поради делата од ставовите 1 и 2 дошло до растројство во стопанството на земјата, сторителот ќе се казни со затвор најмалку пет години.
(4) Тој што лажни пари што ги примил како вистински ќе ги пушти во оптек или тој што знаел дека се направени лажни пари или дека лажни пари се пуштени во оптек, па тоа нема да го пријави, ќе се казни со парична казна или со затвор до три години.
(5) Лажните пари ќе се одземат.“ -(завршен цитат).Страница 3 од 229

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.