Топ Новости

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици денеска беше испочитувана и во Богданци.
За празникот Богојавление -Водици утрово се отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Св.Атанасиј“, со почеток во 07:30 ч.а потоа голем Богојавленски водосвет во дворот на црквата.

На пладне се одржа осветување на водите во браната Паљурци преку чинот на потопување на чесниот крст во водите на истата.

Најуспешен од сите кои се фрлија во водите на Паљурци и запливаа по светиот крст беше 21 годишниот Саше од Богданци.

Честитки за храбриот и почесен чин му изразија сите присутни пладнево на Паљурци, а свештениците од црквата „Св. Атанасиј“ го благословија со желби за здравје и порака за благодет за сите семејства на оваа Епархија.

Фото: Д. Михајловиќ

 

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици денеска беше испочитувана и во Богданци.
За празникот Богојавление -Водици утрово се отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Св.Атанасиј“, со почеток во 07:30 ч.а потоа голем Богојавленски водосвет во дворот на црквата.

На пладне се одржа осветување на водите во браната Паљурци преку чинот на потопување на чесниот крст во водите на истата.

Најуспешен од сите кои се фрлија во водите на Паљурци и запливаа по светиот крст беше 21 годишниот Саше од Богданци.

Честитки за храбриот и почесен чин му изразија сите присутни пладнево на Паљурци, а свештениците од црквата „Св. Атанасиј“ го благословија со желби за здравје и порака за благодет за сите семејства на оваа Епархија.

На баната кај  Селемли попладнето се изврши и фрлање на светиот крст во организација на црквата „Св. Недела“ од Стојаково која припаѓа на Гевгелиската епархија.
Овде најуспешeн беше  Даниел Анчев, од Стојаково. 

Организаторите од „Св. маченик Недела“ информираат за одлуката, поради состојбата со ковид-19, Светиот благороден крст наместо да ги посетува домаќинствата заедно со денешниот фаќач на крстот, истиот ќе биде изложен во црквата Св. мач Недела од утре после 9 часот. Осветениот крст изваден на Богојавление од водите на Паљурци во црквата ќе стои до недела. Сите донации од лицата што ќе го посетат божјиот храм и Светиот крст, по овој повод, ќе бидат донирани. Ова е благороден гест од браќата Тоше и Даниел Анчеви, информираат претставници од црквата во Стојаково.

Нека е за многу години Богојавление и Водици. Нека донесе здравје, благодет и бериќет во сечиј дом.Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе жител на Гевгелија денеска беше најуспешен на ден Водици, Богојавление во Гевгелија.
Тој заедно со 20-мина доброволци се фрли по светиот крст во ладните води на Вардар и беше најбрз и најуспешен во својата мисија на ден Водици.

Иле Илев, носителот на светиот крст за GevgelijaNet изјави дека е возбуден ос војот успех. Ова му е трето фрлање по крстот, а второ фаќање. Прв пат бил најуспешен во водите кај Давидово на свои тинејџерски години. Прв пат му успева да биде најуспешниот фаќач и носител на крстот во Гевгелија.
Средувајќи ги своите впечатоци и возбудата која му ја донесе овој свет христијански празник денеска тој преку GevgelijaNet на сите им упати порака:- „Да бидат сите благословени!“

На среќниот носител на крстот денеска му беа врачени повеќе дарови: од Општина Гевгелија лаптоп, од аптеките „Зегин“ машина за перење алишта, од обложувалниците „Евро тип“ доби телевизор.

Свечениот чин на осветувањето на водите на Вардар го извршија тројца свештеници од Гевгелиската Парохија. Од гевгелиската Црква Иле доби благослов со светиот крст и икона да ги посети сите домови и да испорача здравје, мир, благодет, и успешна и родна година.

Да ни е честит големиот христијански празник Богојавление (Водици)!Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во водите на Дојранското езеро му се посреќи на младиот Дејан од Куманово.

Тој е ракометар, во моментот на припреми со својот ракометен клуб во СРЦ „Истатов“ во Нов Дојран, но поривот за празникот Богојавление го однесе на денешниот чин на плажата Калдрма и беше најуспешен од сите осуммина кои се фрлија по крстот. Во негови раце се најде светиот предмет што го извади од осветените води на езерото.

- „Трикратното потопуваше на крстот е вистинско осветување на природата и на човекот“, вели прота Ѓорги.

Чинот на осветувањето на водите на Дојранското езеро го изврши прота Ѓорги Сламков. Тој во име на Црквата „Св. Великомаченик Ѓорги“ од Нов Дојран на среќниот носител на крстот му подари крст и икона, за благослов за празникот.

Богојављение, во Дојран ги наполни срцата на многуте присутни кои присуствуваа на чинот во месноста Калдрма.

 

Фото: П. Иванова

 

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата крводарителска акција за 2022 што ја организира Црвениот Крст на Гевгелија заедно со Клубот на младите од Општинската организација за Гевгелија.

Целта е да се обезбедат неопходните дневни, месечни количини од драгоцената течност која спасува човечки живот, а за која нема замена освен донирањето од хумани здрави луѓе, поединци.

За таа цел, и годинава, како дел од своите програмски содржини, Општинската организација на Црвен крст Гевгелија најавува организирање на граѓанска крводарителска акција на ден 26.01.2022 год. (среда) во просториите на Народниот театар Гевгелија во периодот од 10 до 14 часот.
Се повикуваат сите граѓани кои се во добра здравствена состојба и имаат желба да се приклучат на армијата крводарители од нашиот крај да дојдат во закажаниот термин на акцијата и да го остварат својот највисок чин на хуманоста, повикуваат од ОО на ЦК Гевгелија.

Крводарувањето е доброволно и крв може да дарува секое здраво лице на возраст од 18-65 години. Мажите даруваат на секои 3 месеци, а жените на секои 4 месеци.

Крводарувањето како индивидуален чин на крводарителот поединец е безбедно и не е поврзано со пандемијата на Ковид - 19! За своја лична заштита и заштита на своите блиски препорачано е да се почитуваат препораките дадени од Министерството за здравство (носење на заштитна опрема и 1,5 метри физичка дистанца).

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва ја изгласаа новата македонска Влада која ќе ја предводи новоизбраниот премиер Димитар Ковачевски. Два дена траеше дебатата меѓу пратениците. Опозицијата не го поддржа новиот владин состав, наведувајќи дека тој нема легитимитет и дека сметаат оти ќе ги продолжи политиките на претходната Влада на Зоран Заев. Тие бараат да бидат организирани брзи предвремени парламентарни избори. Пратениците кои ја поддржаа Владата, велеа дека таа црпи легитимитет од парламентарните избори во 2020 година.

Ковачевски во завршните зборови, пред гласањето, им се заблагодари на пратениците за поддршката, но и за критиките и наведе дека се надева оти опозицијата ќе биде конструктивна во носењето на одлуките во интерес на граѓаните. Тој додаде дека со работа во Владата ќе почнат веднаш, особено на решавање на енергетската криза.

- „Легитимитетот на Владата е неспорен, и со зголемената поддршка на мнозинството одржливо во следните две ипол години. Јасно и гласно потврдувам дека избори ќе има, но во 2024 година. До тогаш ќе работиме посветено на економијата и подобрувањето на квалитетот на живот на граѓаните“, рече Ковачевски.

Собранието вечерва го изгласа новиот владин состав од 21 министер. Од кадрите кои ги предложи СДСМ,
- Славица Грковска е избрана за вицепремиерка за борба против корупција и криминал, одржлив развој и човечки ресурси;
- Славјанка Петровска за министерка за одбрана;
- Никола Тупанчевски за министер за правда;
- Љупчо Николовски за министер за земјоделство;
- Јована Тренчевска за министерка за труд и социјална политика;
- Бисера Костадинова Стојчевска за министерка за култура;
- Бојан Маричиќ за вицепремиер за европски прашања;
- Фатмир Битиќи за вицепремиер задолжен за економски прашања;
- Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи и Благој Бочварски за министер за транспорт и врски.

Во однос на кадрите кои беа предложени од ДУИ, повторно како и во претходната Влада избрани се:
- Артан Груби за прв заменик премиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците;
- Бујар Османи министер за надворешни работи; Крешник Бектеши министер за економија; - Фатмир Бесими министер за финансии;
- Насер Нуредени министер за животна средина и просторно планирање и
- Јетон Шакири министер за образование и наука.

Министерството за информатичко општество и администрација ќе го води Адмирим Алити од Алтернатива – партијата која е новиот партнер во владината коалиција, од каде исто така министер за здравство ќе биде Беким Сали, а Џемал Чупи министер без ресор задолжен за дијаспора.
Министер за локална самоуправа останува Горан Милевски од ЛДП.

Утре во 9 часот во Владата е закажано примопредавањето на функцијата премиер од Зоран Заев на Димитар Ковачевски.

 

 

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската конзервна индустрија и еден од најголемите производители и извозници на преработки од зеленчук и овошје, која извезува речиси 100% од производството.
Од мала семејна компанија основана во 1991 година, гевгелиската “Вори” на изтекот од годината успеа да се најде на листата 100 најголеми македонски ивозници за 2020 година, објави „извоз.мк“. Пред две години компанијата “Вори” беше посочена и како една од петте фирми скриени шампиони во Македонија со голем потенцијал за раст благодарение на успешните извозни позиции во регионот и пошироко.

На чело на компанијата “Вори” е Јорданка Ристова

Taa за годината која измина, за компанијата “Вори” како и за повеќето компании од државата оценува дека беше полна со предизвици. Состојбата со пандемијата со Ковид 19 бараше многубројни прилагодувања на производните процеси со цел да се заштитат вработените, но истовремено да се обезбеди и континуитет на производството и целокупното работење.
Среќа е што во ниеден момент побарувачката за нашите производи не опадна, напротив се зголеми. Но, пандемијата се' уште трае и понатаму ни' го отежнува работењето.
Сите се надеваме на што побрз крај и враќање во нормала, но изгледа ќе мора да почекаме тоа да се случи, оценива Јорданка.

Изминатиов период на глобално и на локално ниво има тренд на поскапување на цените, но и пораст на сите трошоци во работењето, почнувајќи од суровини, транспорт…Ристова одговара каква е ситуацијата во конзервната индустрија и како компанијата „Вори“ одговара на овие предизвици.

- „За жал и во конзервната индустрија состојбата е идентична. Сите репроматеријали се поскапени почнувајќи од мазут, нафта, плин, електична енергија, лим, стакло, хартија, масло, шеќер, свежи земјоделски производи. Голем дел од овие поскапувања не' затекнаа токму за време на нашата главна производна сезона. Производните трошоци многу се зголемија и бевме принудени да бараме прифаќање за поскапување на договорените продажни цени од страна на нашите купувачи“ посочи Ристова.

“Вори” годинава се најде меѓу 100-те најголеми македонски извозници. За тоа каков беше патот од основањето до овие производни и извозни достигнувања на фирмата, Ристова вели:

- „Вори“ е семејна компанија која е основана во 1991 година. Наша главна дејност е производство на храна и тоа: ајвар, ѓувеч, тавче гравче, лутеница, различни салати од зеленчук, феферони, доматни сосови, разни деликатесни и здрави производи, традиционални слатка и слично.
Во моментот имаме 120 вработени лица на неопределен временски период. Приходите минатата година ни беа околу 7 милиони евра, а во таа рамка ја завршивме годината'.
Нашето производство првенствено е наменето за извоз или 99,8% се продава на странските пазари, а многу мал дел може да се најде и на македонскиот пазар.
Од самиот почеток се определивме за тој пат и се уште е така. Извозот отсекогаш бил многу значаен за нашата компанија, двигател за развој и напредок.

На прашањето „Кои производи најмногу ги извезува гевгелиската производна компанија „Вори“ и кои се најголеми извозни пазари до кои продреле, Ристова одговори:

- „ Наш главен производ е ајварот, кој е и најизвезуван производ. Но, и сите останати производи кои се дел од нашиот асортиман се наменети за извоз, Присутни сме на пазарите во голем број на држави ширум Европа. Доколку имате константен квалитет и квантитет побарувачката континуирано расте и вратите се ширум отворени не само за постоечките, туку и за нови пазари“.

Ако се гледа од микро аспект на компанија, што е најважно за успех во извозот во прехранбената и конзервната индустрија? Што би издвоиле како најважни фактори за извозниот успех на “Вори”? - одговара Ристова за ИзвозМК.

- „Најважно од се е да се има квалитетни производи. За да се постигне тоа, секојдневно се вложува огромен труд од страна на сите вработени лица во “Вори”, но и континуирано се инвестира во набавка на нови технологии.
Оваа прилика ја користам да ги поздравам сите наши врабoтени и да им искажам огромна благодарност за идеите, посветеноста и одговорното работење.
Благодарение на сето горенаведено доаѓаат и резултатите кои се обидуваме да ги одржиме и подобриме уште повеќе.

За очекувањата во Новата 2022 година во поглед на резултатите, извозните активности, раководителката на компанијата „Вори“ го искажа следново:
- „Мислам дека 2022 година ќе биде тешка и неизвесна година за сите, па и за производителите на храна. Се соочуваме со огромни поскапувања на сите репроматеријали и сето тоа ќе се одрази на реализацијата на планирани производни активности и цената на готовите производи.
Сепак нашите производи не спаѓаат во групата на луксузни производи и сe надевам дека продажбата нема да опадне, туку и понатаму ќе оди во нагорна линија.

 

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на противпожарна опрема од Амбасадата на Германија во Р.С.Македонија, наменета за зголемување на ефикасноста на пожарникарите во справувањето со пожарите на отворен простор.

Донацијата се состои од:
- Моторна пила за дрва „Штил 18“
- Пумпи за прскање на вода;
- Мотор за вода;
- кондури за пожарникарите,
- Црево за гаснење пожар,
- заштитни маски
- Филри за заштитните маски;
- клучеви за хидранти надземни и подземни;
- радиостаници „Бауер“, 8 парчиња.

Целата донација е во вредност од над 4.000 евра и веќе е во владение на ДППД „Дојран“ од Дојран.

Претседателот на ДППД Стојан Шулев вели дека е ова неопходна помош за обавување на доброволната дејност на друштвото кое постои од 2000 година и брои 15 доброволци. Сите биле секогаш на ниво на својата задача да интервениаaт најбрзо на огнените закани било кога е во прашање јавниот простор, приватниот имот, урбаните градби и да се спречат опасности од пожари на подрачјето на општина Дојран.

Освен Дојран, помош од Германската амбасада добија и Доброволните противпожарни друштва од Свети Николе и "Бајрам Мифтари" од Чаир, Скопје. Трите друштва заедно примија опрема за справување со шумски пожари, пожари во урбани зони и домаќинства, сето со вкупна вредност од 22.900 евра.

 

 

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката за растеретување на енергетскиот систем од недостиг на електрична енергија во земјава, кој го најавува Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП)..
Деновиве ЈПДП започна постапка за дополнително етапно спроведување на максимална рестрикција на осветлувањето поставено на државните патишта, со запазување на безбедноста на сообраќајот во ноќните часови, информираа преку нивната Фејсбук страница.

Рестрикции на осветлувањето пак нема да се вршат во тунелите на државните патишта во земјава, додаваат тие.

ЈПДП започна со намалување на осветлувањето во ноември минатата година, спроведувајќи ја одлуката на Владата со која се предвидува минимален сигурносен обем на осветлување на улици, плоштади и други објекти, која ги опфаќа и патиштата, со цел растеретување на енергетскиот систем од недостиг на електрична енергија во земјава.

Оттука тие ги повикаа возачите да ја прилагодат брзината на движење спрема условите на патот и да бидат внимателни заради нивна безбедност и безбедност на останатите учесници во сообраќајот.Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот календар, а на 14-ти според новиот се слави Василица и Стара нова година.

Многу обичаи се поврзани со овој ден.
На многу места се палат бадниковите гранчиња, некаде се замесува посебен обреден леб - василица, во спомен на Свети Василиј Велики. Некои тоа го прават вечерта пред Василица.
Кај нас за Василица се прави домашна погача во која домаќинките ставаат паричка, се пејат василичарски песни во кои треба да биде опфатен тропарот на свети Василиј Велики, а некаде се практикува и палење на оган кој треба да ја симболизира светлината Божја во новата година.

Низ многу места во Македонија одат машки братства наречени Василичари, Суровари, Голомари... и разни други групи кои ја бркаат гладта и болестите и носат плодност во семејствата, во куќите, во полето и во шумите. Во некои краеви се пејат еротски песни за да ја засилат плодноста и на луѓето.

Во гевгелиско познати се русалиските машки играорни групи кои со дрвени мачеви изведуваат игри со кои ги истеруваат лошите духови за заштита на луѓето и населбите. Такви имало во Миравци, Смоквица, Петрово, а галеријата која ја приложуваме подолу е од русалиски групи од Горничет, во втората половина од минатиот век, 1968-1971 година. Фото архива од семејството на Ѓорге Венов.

Верувањата за овој ден се дека денеска треба да избегнувате кавги за да не се карате цела година.

„Сурова, сурова година, Весела, весела година,
Голем клас на нива, Голем грозд на лоза,
Црвено јаболко в градина, Живо, здраво дете до година,
До година – до амина!“

 

Страница 1 од 211

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.