Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите на Дојранското езеро, со пријатни температури за прошетка до излетничките места за викенд. Летото како да не сака да замине.

Термометарот и во септември почна да се искачува на температури својствени за летото. Вчера беа измерени 34 степени целзиусови во Гевгелија, а денеска се очекуваа температурната скала да се пополни низ градовите во Македонија од 27 до 35-от степен. Можете да погодувате, или веќе почувствувате каде ќе биде 35-ката.

Сончево и натпросечно топло со мала до умерена локална облачност, со слаб до умерен ветер претежно од северен правец е прогнозата за денеска за цела Македонија.

Во Скопје и околината максималната температура ќе се искачи до околу 31 степен.

Потоа до петок ќе се задржи стабилно, суво и сончево, со умерена локална облачност. Утре ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, додека од петок па за време на викендот ветерот ќе го промени својот правец во западен и југозападен и повремено ќе биде засилен на интензитет. Исто така за време на викендот, се очекува и локална појава на нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Температурите остануваат над просекот за овој дел од годината, и тоа проади влијанието на топлата воздушна маса од југ и истите ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 36 степени.

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во попладневните часови, нешто пред 16 часот. Истиот беше закана за викендиците и објектите од областа на трговијата кои се наоѓаат во населбата Карач. Присуството на јужниот ветер претставуваше можност пламениот поход да тргне во правец кон Нов Дојран.

Екипи на Доброволното против пожарно друштво од Дојран заедно со локалното население излегоа на терен и успееја да ја локализираат огнената закана, а пожарот да го стават под контрола.

За причините на опожарувањето се огласи градоначалникот на општина Дојран Анго Ангов кој навести дека „во поладневните часови во Стар Дојран беше повторно подметнат пожар. Пожарот е локализиран и е ставен под контрола“.

Општина Дојран за само десетина дена се соочува со четири подметнати пожари. На 2 септември во атарот на дојранско некаде околу 22 часот беа подметнати три пожари, во близина на с.Фурка. Местото на кои се појавија пожарите и доцните часови не навестуваа дека се работи за некоја работна несреќна активност туку за човечки фактор како причина за опожарувањето. За среќа сите четири беа навреме детектирами, а екипи на ТППЕ Гевгелија, Валандово и Доброволното противпожарно друштво од Дојран успееја да се справат со пожарот на терен и да го изгаснат.

За наводите „подметнат пожар“ извести повторно градоначалникот Ангов за што денеска го упати следниот апел:
НЕСОВЕСНОТО ОДНЕСУВАЊЕ ЈА УНИШТУВА ПРИРОДАТА И ГО ЗАГРОЗУВААТ ЖИВОТОТ НА НАШИТЕ ГРАЃАНИ!!!! БРАВО за брзата интервенција на сите екипи!!!“ напиша тој на својот фејсбук профил.

 

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во него е реализирана кумулативната бројка од над 502.000 граѓани.

Успех во попишувањето на терен има и во Пописниот реон 11 каде се опфатени Гевгелија и Дојран. Пописниот циклус го спроведуваат 77 попишувачи поддржани од своите реонски инструктори и државни инструктори од Државниот Завод за статистика кои се овде распределени за работа до реализацијата на ПОПИС 2021.

- "Упатувам голема благодарност до граѓаните кои ја препознаваат важноста од брзо и успешно спроведување на пописот и кои со масовен одзив учествуваат во оваа статистичка и државничка операција“, соопшти премиерот Зоран Заев.

Тој информира дека до денеска, заклучно со 18.00 часот, попишани се повеќе од 502.000 лица.

- "Им честитам на сите ангажирани лица при спроведување на пописот и на Државниот завод за статистика, за нивната професионалност и за посветеноста на сите попишувачи кои работат на терен на цела територија на нашата држава. Очекувам пописот да продолжи со предвидената динамика и сите активности успешно да се завршат до 30 септември“, стои во објавата на премиерот.

„Државниот завод за статистикa ги известува граѓаните дека за сите дилеми и нејаснотии кои ги имаат во врска со процесот на попишување можат да се обратат во бирото за попис и на телефонските броеви кои се објавени на веб-страницата. Успешноста на оваа статистичка операција зависи од сите нас и е за сите нас“, објави ДЗС на официјална Фејсбук страница за Попис 2021.До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури за градоначалник и советнички листи за претстојната изборна трка на Локалните избори 2021 во Општинската изборна комисија за Гевгелија доставени се 5 (пет) кандидатури за градоначалник и 6 (шест) советнички листи.

Подносители на градоначалничките кандидатури се партиите СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ЛДП, Интегра и група избирачи.
Подносители на советничките листи се СДСМ и коалицијата „Најдоброто за нашата општина“, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“, Левица, ЛДП и ДОМ со коалицијата „Движење одлучно за промени“, Интегра - македонска конзервативна партија и група избирачи.

Кандидати за градоначалници се:
- Сашо Поцков - СДСМ и коалицијата „Најдоброто за нашата општина“,
- Андон Сарамандов - ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“,
- Виктор Петков - ЛДП и ДОМ со коалицијата „Движење одлучно за промени“
- Глигор Петков - Група избирачи,
- Љупчо Кадиев - ИНТЕГРА македонска конзервативна партија.

Советничките листи се со следните носители:
- Миле Атанасов - СДСМ и коалицијата „Најдоброто за нашата општина“,
- Патрик Матх - ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“,
- Петар Апостолов - ЛДП и ДОМ со коалицијата „Движење одлучно за промени“
- Сашко Јанчев - Левица,
- Томе Кичуков - Група избирачи,
- Ристо Апостолов - ИНТЕГРА македонска конзервативна партија.

Редоследот е според изјавата дадена од ОИК и ова не е конечната нумерација. Таа ќе се изврши на официјално жребување во ДИК.

Претседателот на ОИК Гевгелија, Митко Ризов за GevgelijaNet изјави дека досега е потврдена една кандидатура за градоначалник (за групата избирачи) и две советнички листи, тие на Левица и Група избирачи.

- „Законска обврска е ОИК по приемот на кандидатурите по низа параметри да ги провери кандидираните лица, но најважно е издавањето на Уверение за неосудуваност на кандидатите од Судовите во државата. Судовите по приемот на нашето барање за издавање на такво уверение за секое кандидирано лице е долно да одговори во рок од 24 часа. Досега имаме потврдено две советнички листи и еден кандидат за градоначалник, затоа што сме го добиле ова уверение за секој од лицата кои се предложени на листата - изјави Ризов, претсдетелот на ОИК.

Тоа значи дека до сега вкупно 39 уверенија за неосудуваност пристигнале од Судовите во државата до ОИК Гевгелија.

- „Процесот на проверка на кандидатите е усмерен кон сите Судови во државата, бидејќи се бара уверение за неосудуваност од Судот каде е местото на раѓање на предложениот кандидат. На пример, за листата на Интегра составена од 19 кандидати за советници се обративме до осум судови во државата да бараме одговор дали лицето е неосудувано. Постапката трае за останатите четири градоначалнички кандидати и уште 5 листи за советници“, одговори претседателот на ОИК Митко Ризов за текот на кандидационата риверка.

Значи, се бараат, очекуваат уверенија за уште 99 лица кои се на кандидационите листи од учесниците претенденти за ЛИ 2021. После добивањето на тие документи ОИК заседава и носи РЕШЕНИЕ дали листата и кандидатите за ЛИ 2021 од подносителите се прифатени.

 

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било пријавено дека било пронајдено мртво тело на починатиот Б.С. од Богданци.
Тој бил пронајден во безживотна состојба во неговиот дом од страна на неговата сопруга.
Починатиот Б.С. бил на 79 годишна возраст и имал здравствени проблеми, но какви не се наведува во полицискиот извештај на ПС Гевгелија.

Веднаш по пријавата на случајот, во домот на Б.С. во Богданци била упатена екипа на Итната медицинска помош од Општа Болница Гевгелија. Лекарот на лице место констатирал смрт.
Увид на лице место извршила екипа од Полициска станица Гевгелија.  

За причините за смртта ќе се бара одговор од обдукцијата на телото, за што издадена е наредба по овластување на јавен обвинител од ОЈО Гевгелија. 

 

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини му понудил пишана оставка од функцијата на премиерот Зоран Заев, два дена по пожарот во модуларната болница во Тетово каде загинаа 14 лица.

„Никогаш не бегав од критика, никогаш не останав должен на одговор, никогаш не се откажав од битката да ја победиме пандемијата. Сите одлуки кои ги донесовме беа со една единствена цел, а тоа е да се заштити здравјето на граѓаните. Последната трагедија во Тетово многу ме погоди, многу жалам за загинатите, сочуствувам со нивните семејства, нема зборови што тоа можат да го опишат, ниту пак начин да се надомести загубата“, рече Филипче.

Филипче на вчерашната прес-конференција нагласи дека одлуката дали ќе даде оставка ќе ја донесе по завршувањето на истрагата за пожарот. Истовремено истакна дека во овој период има потреба од менаџирање на кризата.

Оставка денеска дадоа и заменик-министерот за здравство Илир Хасани, директорот на тетовската болница Флорин Бесими и економскиот директор на болницата Артан Етеми.

Филипче на функцијата министер за здравство стапи на 25 декември 2017 година. Тој претходно беше советник за здравство во кабинетот на премиерот Зоран Заев.

 

 

Синоќа 9 септември во 20.40 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на магистралниот пат Ресен-Охрид, на влезот за селото Свиништа, патничко моторно возило „опел“ со гевгелиски регистарски ознаки, управувано од Д.И.Ч.(93) од Стар Дојран, излетало од коловозот, информираат од СВР Охрид.

Во незгодата Д.И.Ч. се здобила со тешки телесни повреди констатирани во Специјалната болница „Св.Еразмо“ во Охрид.

На местото на настанот, увид изврши увидна екипа од СВР Охрид.

Се работи за познатата македонска актерка, пејачка, уметница Добрила Чабриќ која е жител на Стар Дојран. На свои 90 години беше победничка на изборот за таленти во Србија "Никад није касно".

И посакуваме брзо закрепнување.

 

 

 

На денешната вонредна владина седница прогласена е тридневна жалост на територијата на целата држава за несреќата во КОВИД центарот во Тетово.

Седницата започна со едноминутно молчење во знак на почит кон жртвите од трагичниот пожар во модуларниот КОВИД центар во болницата во Тетово и во знак на сочувство со нивните семејства, Владата на Република Северна Македонија на денешната вонредна седница донесе одлука да биде прогласена тридневна жалост на територијата на целата држава.

За денови на жалост се прогласени денес, утре и задутре (четврток, петок и сабота), а за време на деновите на жалост знамето на Република Северна Македонија ќе биде истакнато на половина копје.

Владата апелира до сите општествени чинители да ги одложат сите јавни и приватни прослави, забави, културно-уметнички и спортски настани, партиски и друг тип на промоции предвидени за овие три дена.

На оваа седница министрите за внатрешни работи и за здравство информираа за досега утврдената состојба од пожарот со трагични последици и истакнаа дека увидот за утврдување на причините продолжува и денеска.

Во оваа насока Владата донесе заклучок со препорака стручните тимови на Министерството за внатрешни работи и на Министерството за здравство да се стават на максимално располагање на обвинителството во истражните постапки. Владата ги задолжи надлежните институции да утврдат каков тип на дополнителна помош и поддршка е потребна за семејствата на загинатите и повредените, со цел истата да биде обезбедена во најкраток временски рок.

Владата им се заблагодарува на сите држави од регионот, од Европа и од светот, за изразеното сочувство за трагичниот настан и донесе одлука да ја прифати понудата на дел од сојузничките сили во НАТО да испратат во земјата стручни лица со највисок степен на експертиза во истраги за пожари за да помогнат во утврдувањето на причините за пожарот во модуларниот ковид центар во болницата во Тетово.

Вечерва, околу 21 часот избувна пожар во модуларната ковид болница во Тетово.

Во моментов на терен се противпожарни екипи, но, како што јавува дописникот на МИА, во гаснењето на пожарот и во евакуирањето на пациентите помага и болничкиот персонал. Вклучени се и голем број граѓани.

Засега сè уште не е позната причината за пожарот, ниту има потврда за жртви.

Сашо Трајчевски, заменик-командир на тетовската противпожарна единица изјави од местото на интервенцијата за Алсат:

„Значи, во 21 часот и 2 минути е пријавено дека гори модуларната болница во медицинскиот центар во Тетово. Екипите, за 3-4 минути, нема повеќе, се пристигнати на лице место. Со околу 7 возила и над 30 пожарникари е учествувано од двете страни. Кога се екипите пристигнати беше целото во пламен. Значи тоа е внатрешно (почнато), не е надворешно значи. Се што е од наша страна е употребено. 21 и 30 е локализиран пожарот. Во 21 и 45 е ликвидиран компелтно

– Дали имаше жртви?

Да, да. Додека се гасеше пожарот, значи пламените јазици беа огромни бидејќи модуларна е болницата, има пластика. Се вадеа и жртви додека се гасеше.

Отприлика колку жртви имаше?

Не можеме да знаеме. Не можеме, се уште немаме евиденција колку се, што се.

Дали е се исчистено, бидејќи гледаме уште се вадат…

Не, не. Мислам дека има уште една жртва онде што седи. Најверојатно е и почината. Се чека екипа. Значи пожарот е ликвидиран моментално. Од наша страна е употребено се.

Од вашето искуство од што беше пожарот?

Се уште има служби што работат кои треба да утврдат, ние не можеме да даваме такви информации.

За 40 минути пожарникарите го ликвидирале најпрво па го изгаснале пожарот, сега се утврдуваат жртвите

Градоначалничката на Тетово Теута Арифи даде изјава за несреќата, а додека таа зборуваше се случаа липања и плач од луѓе кои овде имаа свои болни на лекување и немоќни, на кислород станаа жртви на пожарот.

Пред три децении на денешен ден, над 95 проценти од граѓаните на Македонија на референдум се изјаснија за самостојна и суверена држава.

Претходно, на 25 јануари 1991 година, беше усвоена Декларацијата за независност од првото повеќепартиско македонско Собрание, а два дена подоцна пратениците го избраа Киро Глигоров за прв претседател на самостојна и суверена Република Македонија.

Важни чекори за утврдување на државноста беа усвојувањето на новиот Устав на 17 ноември 1991 година, монетарното осамостојување и воведувањето на денарот на 26 април 1992, формирањето на сопствени вооружение сили.

Меѓународно-правниот субјективитет на државата дефинитивно беше потврден на 8 април 1993 година, кога со акламација во Генералното собрание на Обединетите нации, беше примена како 181. полноправна членка на Светската организација. Поради противењето и притисоците од страна на Грција, која не го прифаќаше уставното име на Република Македонија, зачленувањето во ОН беше под привремената референца: Поранешна Југословенска Република Македонија.

Низ 30-годишното самостојно опстојување, државата помина низ низа проблеми и тешкотии. Троцифрената инфлација на почетокот на 90-те години, грчкото ембарго, косовската бегалска криза и конфликтот во 2001 година беа вистински предизвици и закани за младата македонска држава што го забавија нејзиниот пат.

Спорот со Грција поради името, по долгогодишни разговори под покровителство на Обединетите нации, конечно беше решен на 17 јуни 2018 година во Преспа со попишување договор меѓу двете држави. Со тоа се отвори патот на земјава кон НАТО и ЕУ.

На 27 март 2020 година Северна Македонија стана 30 членка на НАТО. Иако веќе 16 години е земја кандидат, а во 2009 година ја доби првата препорака за почеток на пристапните преговори со Европската Унија, евроинтеграцијата која долго време беше бликирана од Грција, сега е попречувана од Бугарија. Софија и покрај потпишаниот билатерален Договор за пријателство и добрососедство во август 2017, засега не се согласува со останатите 26 земји членки на ЕУ да почнат преговорите со Скопје.

Северна Македонија, и покрај пречките, како што тврдат сите политички чинители во земјава, останува на европскиот пат, очекува скорешно решение за недоразбирањата и исполнување на стратешките цели – членство во ЕУ, зацврстување на демократијата и економски развој.

Страница 1 од 202

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.