Уметничката галерија АМАМ неделава ќе има посебно уметничко гостување на редок сликарски и светски докажан и наградуван творец, македонскиот ликовен…
Убавините на Македонија и нејзините природни пејсажи, со питомите поднебја, живот и култура биле инспирација за ликовно креирање на уметници…
Една недела по објавата, англиското издание на романот „Анатомија на бумбарот“ - (The Bumblebee Anatomy), во личен превод на самиот…
Изложба на гевгелискиот уметник Горан Јованов Featured
Триесет слики масло на платно во различни димензии насловени „Светлината блеснува“ се дел од најновата изложбена поставка на ликовниот уметник…
Ова е пораката на муралот направен на фасадата од приватна куќа во Гевгелија која се наоѓа на улица „Маршал Тито“…
Чествувањето на Спасовден, од дамнина познат како гевгелиски панаѓур за заштитникот на градот „Свети Спас“, кое стана востановена културна традиционална…
На позитивно изненадување на многумина, култната тв серија „Бушава азбука“ ќе се репризира на Македонската телевизија, а со цел да…
„Како да се ограби банка“ е комедија напишана од Семи Фејд, во режија на Катица Џишева Дупарова и продукција на…
Според Програмата за развој на културата за 2020 година што ја донесе Советот на Општина Гевгелија, проектите на организаторите на…
Страница 1 од 20

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.