Мојот омилен град во ЕУ Featured
На Денот на Европа, 9-ти Мај, учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија организираа пригоден настан во знак на одбележување…
Гевгелиската скулпторка Гордана Хаџи-Николова Малашев почина вчера на 43 години во родниот град Гевгелија, соопшти Друштвото на ликовни уметници на…
Столетната традиција „Ѓура Мара“ во Миравци Featured
Миравчани и годинава верни на традициите - на третиот ден од Велигден ја одржаа својата позната манифестација на типичното народно…
Хуманоста, не значи само дарување, туку и да направите некого среќни, да му предизвикате радост, да му ја вратите насмевката.…
Македонското глумиште со комеморација за Беличанец Featured
Колегите актери со солзи се сеќаваат на својата пријателка и сценска партнерка - од денешната комеморативна седница во Домот на…
Фото: Урбана уметничка акција на ЦСУ-Скопје за збогатување на амбиентално пејсажните вредности на малите места и општини во Македонија
„Некој бил тука“ од Николина Андова- Шопова, е избран за „Роман на годината“ за 2018
Најдобрите оригинални мисли од големите умови посветени на жената
Претпразнична осмомартовска манифестација
Страница 6 од 21

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.