Во изложбениот простор на Уметничката галерија Амам – Гевгелија неделава на 17.09.2021 год (петок), со почеток во 19 часот, ќе…
Нова фестивалска атракција, петта по ред годинава која ќе се одржи за време на летната туристичка сезона во Дојран. Мандра…
Дојранското крајбрежје освен по посетеноста на бројните туристи годинава станува и четирикратен фестивалски град.Минатиот викенд се одржа „Гурман Фест“ -…
Уметничката галерија АМАМ неделава ќе има посебно уметничко гостување на редок сликарски и светски докажан и наградуван творец, македонскиот ликовен…
Убавините на Македонија и нејзините природни пејсажи, со питомите поднебја, живот и култура биле инспирација за ликовно креирање на уметници…
Една недела по објавата, англиското издание на романот „Анатомија на бумбарот“ - (The Bumblebee Anatomy), во личен превод на самиот…
Изложба на гевгелискиот уметник Горан Јованов Featured
Триесет слики масло на платно во различни димензии насловени „Светлината блеснува“ се дел од најновата изложбена поставка на ликовниот уметник…
Ова е пораката на муралот направен на фасадата од приватна куќа во Гевгелија која се наоѓа на улица „Маршал Тито“…
Чествувањето на Спасовден, од дамнина познат како гевгелиски панаѓур за заштитникот на градот „Свети Спас“, кое стана востановена културна традиционална…
Страница 2 од 21

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.