Пролетта носи изобилство од сезонски зеленчук, а тиквиците се најатрактивни за испробување на нови рецепти, особено ако сакате да им…
КУД „Негорци“ на Фестивал „Цветови 2022“ Featured
Аматерското културно уметничко друштво од „Негорци“ од Негорци деновиве учествува на тродневниот 17-ти Меѓународен детски Фолклорен Фестивал "ЦВЕТОВИ" 2022 што…
Луѓето имаат тенденција да ги напуштаат луѓето кои не ги расположуваат, оние кои не ги смејат, оние кои немаат трачеви…
Физичката активност со умерен и енергичен интензитет го подобрува здравјето.. Светската здравствена организација ја промовира физичката активност како начин на…
Драмската група „,Дон Кихот" при СОУ ,,Јосиф Јосифовски" од Гевгелија, освои прва награда на манифестацијата „МАССУМ 2022“, која претставува Образовно…
Благој од Гевгелија освои Прво место на „Полихимниа 2022“ Featured
Гевгелискиот ученик Благоја Стоев во класата по пијано кај проф. Александар Лазаров, од ОМУ „Васо Карајанов“ од Гевгелија е добитник…
Фолклорна традиција „Ѓура Мара“ во Миравци - манифестација на вековниот непокор Featured
Најстарата фолклорна традиција во гевгелиско Миравци е народната манифестација „Ѓура Мара“ која опстојува жилаво повеќе од 150 години кај нас.…
Конечно короната падна под илјада активни лица во државата и моменталната состојба изнесува 826 лица активни на вирусот ковид-19. Од…
Наградени ученици на литературен и уметнички конкурс на Црвен Крст Гевгелија Featured
По повод 77 години од формирањето на Црвениот крст на Македонија, а во негови рамки и Црвен Крст Гевгелија, Општинската…
Страница 1 од 90

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.