Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период, од 1 јули до 31 август на државните…
До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи, од француското претседателство пристигна предлог со идеи кои се однесуваат…
Ковачевски од Брисел: Францускиот предлог е неприфатлив Featured
Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Брисел на прес конференција го отфрли францускиот предлог. „Северна Македонија е кандидат 17 години. Еве…
Владината коалиција потпиша „Декларација за стабилност“ Featured
Владината коалиција на денешната средба одговори на предизвикот упатен синоќа од лидерот на опозицијата Мицковски, на митингот пред Влада и…
Штрајкот на Управата за матични книги ставен во мирување Featured
Од утре шалтерите за издавање извод од матична книга на родени, посмртници, венчален лист, ќе бидат достапни за граѓаните По…
Се замрзнуват маржите на лебот, шеќерот и зејтинот до 30.09.2022 Featured
Денес Владата донесе одлука за замрзнување на маржата на одредени производи со цел ограничување на растот на цените. Во услови…
Историски чин -Богослужба на македонски јазик во Вселенската Патријаршија Featured
Заедничка света литургија на архиескопот охридски и македонски Стефан со Вселенскиот Вартоломеј одржана денеска во соборниот храм „Свети Георгиј Победоносец“…
Судот ја изрече пресудата за случајот Талир 2: поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, доби затворска казна од шест години,…
Доброволец, пожарникар, учесник во гаснењето на пожарите во Источна Македонија кои беснееја минатата година, младиот Жан Кофол, прерано починат, доби…
Страница 3 од 131

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.