Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05
Музеј Гевгелија со отворени денови за посета Featured
Во рамките на манифестацијата "Европски денови на културното наследство" на која и' се приклучија со свои изведби и националните музеи…
Една од најстарите музичко-пејачки групи во Гевгелија „Распеани гевгеличани“ и годинава, како што е редот, да го негуваат народниот мелос…
IN  MEMORIAM -  ДИМИТАР ГАСПАР (1938-2022) Featured
Денеска попладне на 84 годишна возраст почина гевгелискиот уметник Димитар Гаспар. Беше сопруг, татко, дедо, градски лик, посветен на уметноста…
Хуманитарен концерт за Дамјан и Емилија Featured
Музичарите од Гевгелија се придружуваат во активностите за помош на најмладите борци од Гевгелија - Дамјан Хаџи Николов (3 г.)…
Експонати од Милци на изложба во САД Featured
Македонски археолошки предмети за „Првите кралеви на Европа“ ќе бидат изложени во Њујорк, Чикаго и Отава. Од вкупно 19-те експонати…
Прво место за гевгелиските пензионери на Фестивал во Бугарија Featured
На XVI-от Меѓународен фестивал на шлагерски и староградски песни „Пеј срце“ што се одржа годинава во Ќустендил, Република Бугарија, нашите…
14 БОШ со дводневна фестивалска програма во Гевгелија Featured
Синоќа во Народниот Театар во Гевгелија се отвори фестивалската сцена за 14-от по ред алтернативен уметнички настан на југот БОШ…
Гевгеличанецот Стефан Марковски доботник на наградата „Липа“ Featured
Авторот Стефан Марковски од Гевгелија е годинашен добитник на наградата за најдобра творба на Меѓународната манифестација „Празник на липите”. Изборот…
КУД „Негорци“ на Фестивал „Цветови 2022“ Featured
Аматерското културно уметничко друштво од „Негорци“ од Негорци деновиве учествува на тродневниот 17-ти Меѓународен детски Фолклорен Фестивал "ЦВЕТОВИ" 2022 што…
Страница 1 од 22

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.