ФОТО ВЕСТ

Натпросечно топло време

Гевгелија предвреме ќе го започне летото со температурни 40-ки во текот на следната недела, а во државата температурите секаде ќе достигнат до 30-от степен, јавуваат од УХМР. Летото доаѓа, а гевгеличани први ќе го почувствуваат, две недели пред тоа календарски...

Read more

Селфи на неделата

Членови на ЗПСК "Кожуф" од Гевгелија позираат среќни на стрмниот врв "Калогерас" (1.873 мнв), на планината Пиново во Р.Грција. Среќата им е видлива, храброста ја споделуваат со објективот, а глетката величествена. Фото: Неуморните планинари од "Кожуф" 

Read more

25 Мај – ДЕН НА МЛАДОСТА – Ден кога младите имаа свој празник, некогаш

Во времето на Титова Југославија, денешниот ден 25 мај се одбележуваше како Ден на младоста. Карактеристично за празникот беше Штафетата на младоста која претходно поминуваше низ повеќето градови ширум републиките во состав на СФРЈ носена од илјадници младинци и од...

Read more

Избор на уредникот

Интервју со Влатко Семенаков – најиздржливиот ултра спортист од Гевгелија

Гевгелискиот атлетичар, спортист, некогашен фудбалер, велосипедист, маратонец Влатко Семенаков минатата недела докажа дека е најиздржливиот спортист од Гевгелија. Тој на ултра маратонската трка „PUNKS BACKYARD ULTRA “ истрча 107,2 километри и се пласираше во ТОП три во меѓународна атлетска конкуренција....

Read more

Доделени 28 станови од социјалната зграда во областа „Касарна“ во Гевгелија

Денеска на свечена церемонија во кругот на новоизградената социјална зграда во областа на некогашна Касарна во Гевгелија се изврши функционално предавање на зградата во употреба со доделување на клучевите од становите на 28 семејства, жители на општина Гевгелија, сите од...

Read more

Интервју со Драгица Митрова – прва кадетска и сениорска репрезентативка од Гевгелија

Гевгелија ја памети својата миленичка која успеа со спортот да стане член најпрво на кадетската, а потоа и на сенирската репрезентација на Македонија во ракомет, Драгица Митрова. Драгица е наша сограѓанка, жителка на Гевгелија и долгогодишен спортист, која со своите...

Read more

ВИДЕО: Новите распеани „Калинки“

Пред да стартува сцената на Детскиот фестивал „Калинка“ во Гевгелија беше изведена дводневна аудиција на потенцијални изведувачи и членови на детскиот хор. Изборот на песните и настапите на дечињата имаа своја харизма. Така, во недостаток на континуитет на детскиот фестивал...

Read more

„Teкстилна Корпорација“ Гевгелија – производствен бренд кој расте

Некогашната текстилна фабрика „Меркјури“ отворена 2004 година во Гевгелија, со годините прерасна во Текстилна корпорација која работно ангажира околу 1.500 работници во текстилната сфера, а помошните дејности кои ја опслужуваат корпорацијата значат егзистенција за речиси 2.000 работници и нивните семејства....

Read more

Фокус

Македонија

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

Македонија

Фокус

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

ФОТО ВЕСТ

Час во природа

Интересна и интерактивна настава реализирана денеска со учениците од комбинираната паралелка во с.Моин заедно со нивната наставничката Трајанка Димовска Андонова, а во соработка со родителите. Реализирана е настава во природа со посета на животнинса и земјоделска фарма на домаќинство од...

Read more

ВАРДАРСКИ РИД – ВАРДАРСКА ДОЛИНА

Нашата хранилка која се протега низ атарот на Гевгелија, реката Вардар со своите рамнини и височинки била престојувалиште на многу номади, војски, воени намесници, патници, патеписци. Овде се изнедрил и најстариот град од Античко време, Гортинија и претставува колевка на...

Read more

Гори Универзалната сала во Скопје

Густ црн чад во моментов се издигнува од Универзалната сала во Скопје. На теренот се бројни противпожарни екипи и полиција. Како што дознаваат медиумите од извори од противпожарната служба, пожарот е во внатрешноста на самиот објект. Засега нема информации за...

Read more

Избор на уредникот

ВИДЕО: Добрилка – инфлуенсерка

Како започнува денот на една активна инфлуенсерка дома и на социјалните мрежи, дознаваме од „плавушата“ Добрилка, единствениот засега женски лик од бројните скеч улоги на гевгелискиот хуморист Дејан Малзарков и екипата на „Диверзија“. Што ќе научите од Добрилка? Па, пред...

Read more

Две сообраќајки во еден ден на подрачјето на ОВР Гевгелија

МВР известува за две тешки сообраќајни несреќи во текот на вчерашниот ден, кои се случиле на теренот во надлежност на ОВР Гевгелија. Првата сообраќајна се случила на регионалниот пат 1401 во валандовско, а втората на регионалниот пат 1109, обиколница Богданци....

Read more

Започна туристичката сезона во Дојран, започнаа и викенд гужвите

Со културна програма означен почетокот на туристичката сезона во Дојран, но заедно со песната и гостите, на почетокот на туристичката сезона дојдоа и гужвите. Вчера на платото под јаворите, до градскаа плажа во Стар Дојран беше свечено одбележан почетокот на...

Read more

Две тешки сообраќајни несреќи во еден ден регистрира ПС Гевгелија

За една недела три сообраќајни несеќи во Гевгелија во која учесници се мотоциклисти и завршуваат со тешки телесни повреди На 13.06.2024 во 13:40 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека во село Негорци, гевгелиско, К.Т.(31) од село Прдејци, гевгелиско,...

Read more

Три пожари во еден ден во Гевгелија

Во саботата, 8 јуни, вработените во ТППЕ Гевгелија имаа полни раце работа - во текот на денот имаше пријави за три пожари на отворен простор и на сите три благовремено интервенираа противпожарните тимови од ТППЕ Гевгелија, со што пожарите се...

Read more

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist