ФОТО ВЕСТ

Гори Универзалната сала во Скопје

Густ црн чад во моментов се издигнува од Универзалната сала во Скопје. На теренот се бројни противпожарни екипи и полиција. Како што дознаваат медиумите од извори од противпожарната служба, пожарот е во внатрешноста на самиот објект. Засега нема информации за...

Read more

НЕ СЕ МАСКИРАВ, ДОНИРАВ!

Со вака насловена маска денеска продефилираа учениците од IV - A одделение од ООУ "Крсте Мисирков" од Гевгелија, на Денот на шегата. Пораката е хумана и вредна: Радоста не доаѓа само со шегите, туку и со донирањето на оние на...

Read more

ЧЕСТИТ 8-ми МАРТ !

Среќен празник до сите наши читателки - мајки, сопруги, баби, девојки и сите оние кои влегуваат во светот на жените и почнуваат да ги осознаваат потребите од правата за рамноправност и еднаквост. Бидете горди и величенствени што сте дел од...

Read more

Избор на уредникот

Интервју со Влатко Семенаков – најиздржливиот ултра спортист од Гевгелија

Гевгелискиот атлетичар, спортист, некогашен фудбалер, велосипедист, маратонец Влатко Семенаков минатата недела докажа дека е најиздржливиот спортист од Гевгелија. Тој на ултра маратонската трка „PUNKS BACKYARD ULTRA “ истрча 107,2 километри и се пласираше во ТОП три во меѓународна атлетска конкуренција....

Read more

Доделени 28 станови од социјалната зграда во областа „Касарна“ во Гевгелија

Денеска на свечена церемонија во кругот на новоизградената социјална зграда во областа на некогашна Касарна во Гевгелија се изврши функционално предавање на зградата во употреба со доделување на клучевите од становите на 28 семејства, жители на општина Гевгелија, сите од...

Read more

Интервју со Драгица Митрова – прва кадетска и сениорска репрезентативка од Гевгелија

Гевгелија ја памети својата миленичка која успеа со спортот да стане член најпрво на кадетската, а потоа и на сенирската репрезентација на Македонија во ракомет, Драгица Митрова. Драгица е наша сограѓанка, жителка на Гевгелија и долгогодишен спортист, која со своите...

Read more

ВИДЕО: Новите распеани „Калинки“

Пред да стартува сцената на Детскиот фестивал „Калинка“ во Гевгелија беше изведена дводневна аудиција на потенцијални изведувачи и членови на детскиот хор. Изборот на песните и настапите на дечињата имаа своја харизма. Така, во недостаток на континуитет на детскиот фестивал...

Read more

„Teкстилна Корпорација“ Гевгелија – производствен бренд кој расте

Некогашната текстилна фабрика „Меркјури“ отворена 2004 година во Гевгелија, со годините прерасна во Текстилна корпорација која работно ангажира околу 1.500 работници во текстилната сфера, а помошните дејности кои ја опслужуваат корпорацијата значат егзистенција за речиси 2.000 работници и нивните семејства....

Read more

Фокус

Македонија

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

Македонија

Фокус

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

ФОТО ВЕСТ

ФОТО: ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ ВО ГЕВГЕЛИЈА ГОДИНАВА

На Богојавление уживавме во денот на 18°C, а само ден потоа на Св.Јован Крстител пристигна првиот снег во Гевгелија за оваа година. Започна да врне околу 19 часот и наврна колку да го обели пејсажот, урбаната опрема, да ги обели...

Read more

НОВА ГОДИНА со ГЕВГЕЛИЧАНИ НЕКОГАШ

Градот кој важи за транзитна европска линија-Гевгелија, не ја заборавал традицијата за свечен дочек на Новата година и испраќањето на грижите од старата, со песни, музика, игри и танци до полноќ и после полноќ. Новото напредно послевоено време ги направи...

Read more

Избор на уредникот

Мотокрос Државно првенство на патеката Милци – освоени три подиуми за Мотокрос Гевгелија

Неделава на 31 март во Гевгелија се одржа првото Државно првенство во мотокрос за оваа 2024 година. На познатата патек Милци настапија 62 натпрварувачи од Грција, Италија, Србија, Македонија. Организатор на трката беше Гевгелискиот мото клуб „Мотокрос Гевгелија“ од Гевгелија...

Read more

СДСМ: Мора да има одговорност за скандалот со лажните анкети на МТВ нарачани од штабот ВМРО-ДПМНЕ

За скандалот со лажните анкети објавени на Националната телевизија МТВ а нарачани од штабот на ВМРО-ДПМНЕ мора да има одговорност, порачаа денеска од СДСМ. Постојан основани сомневања за бројни злоупотреби кои треба да ги истражат надлежни институции. Разтокриена е цела...

Read more

На ГП „Богородица“ запленети 11.800 долари

Царински инспектори од мобилен тим на Секторот за контрола и истраги спречија обид на двајца сопружници нелегално да изнесат од државата девизи во вредност од 16 илјади долари. Сопружниците, инаку македонски државјани, на излез од државата на граничен премин Богородица...

Read more

Прогласени најдобрите маски на АПРИЛИЈАДА 2024

Годинашното дефиле на маски !АПРИЛИЈАДА 2024“спроведено од нижите одделенија од општинските училишта и детските градинки, организирано од Пионерскиот дом Гевгелија донесе многу радости и забава како за учесниците, така и за бројната публика. Сепак, стручното жири се потруди да ги...

Read more

Започна капачката сезона во Дојран

Во недела на 31 март Дојранското езеро го удостои со гостопримство првиот капач за оваа годишна сезона 2024. Топлото време изминатите денови ја забрза желбата за капење на љубителите на мирните води на Дојран за плажирање и уживање. Вообичаено капачката...

Read more

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist