ФОТО ВЕСТ

Час во природа

Интересна и интерактивна настава реализирана денеска со учениците од комбинираната паралелка во с.Моин заедно со нивната наставничката Трајанка Димовска Андонова, а во соработка со родителите. Реализирана е настава во природа со посета на животнинса и земјоделска фарма на домаќинство од...

Read more

ВАРДАРСКИ РИД – ВАРДАРСКА ДОЛИНА

Нашата хранилка која се протега низ атарот на Гевгелија, реката Вардар со своите рамнини и височинки била престојувалиште на многу номади, војски, воени намесници, патници, патеписци. Овде се изнедрил и најстариот град од Античко време, Гортинија и претставува колевка на...

Read more

Гори Универзалната сала во Скопје

Густ црн чад во моментов се издигнува од Универзалната сала во Скопје. На теренот се бројни противпожарни екипи и полиција. Како што дознаваат медиумите од извори од противпожарната служба, пожарот е во внатрешноста на самиот објект. Засега нема информации за...

Read more

Избор на уредникот

Интервју со Влатко Семенаков – најиздржливиот ултра спортист од Гевгелија

Гевгелискиот атлетичар, спортист, некогашен фудбалер, велосипедист, маратонец Влатко Семенаков минатата недела докажа дека е најиздржливиот спортист од Гевгелија. Тој на ултра маратонската трка „PUNKS BACKYARD ULTRA “ истрча 107,2 километри и се пласираше во ТОП три во меѓународна атлетска конкуренција....

Read more

Доделени 28 станови од социјалната зграда во областа „Касарна“ во Гевгелија

Денеска на свечена церемонија во кругот на новоизградената социјална зграда во областа на некогашна Касарна во Гевгелија се изврши функционално предавање на зградата во употреба со доделување на клучевите од становите на 28 семејства, жители на општина Гевгелија, сите од...

Read more

Интервју со Драгица Митрова – прва кадетска и сениорска репрезентативка од Гевгелија

Гевгелија ја памети својата миленичка која успеа со спортот да стане член најпрво на кадетската, а потоа и на сенирската репрезентација на Македонија во ракомет, Драгица Митрова. Драгица е наша сограѓанка, жителка на Гевгелија и долгогодишен спортист, која со своите...

Read more

ВИДЕО: Новите распеани „Калинки“

Пред да стартува сцената на Детскиот фестивал „Калинка“ во Гевгелија беше изведена дводневна аудиција на потенцијални изведувачи и членови на детскиот хор. Изборот на песните и настапите на дечињата имаа своја харизма. Така, во недостаток на континуитет на детскиот фестивал...

Read more

„Teкстилна Корпорација“ Гевгелија – производствен бренд кој расте

Некогашната текстилна фабрика „Меркјури“ отворена 2004 година во Гевгелија, со годините прерасна во Текстилна корпорација која работно ангажира околу 1.500 работници во текстилната сфера, а помошните дејности кои ја опслужуваат корпорацијата значат егзистенција за речиси 2.000 работници и нивните семејства....

Read more

Фокус

Македонија

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

Македонија

Фокус

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

ФОТО ВЕСТ

НЕ СЕ МАСКИРАВ, ДОНИРАВ!

Со вака насловена маска денеска продефилираа учениците од IV - A одделение од ООУ "Крсте Мисирков" од Гевгелија, на Денот на шегата. Пораката е хумана и вредна: Радоста не доаѓа само со шегите, туку и со донирањето на оние на...

Read more

ЧЕСТИТ 8-ми МАРТ !

Среќен празник до сите наши читателки - мајки, сопруги, баби, девојки и сите оние кои влегуваат во светот на жените и почнуваат да ги осознаваат потребите од правата за рамноправност и еднаквост. Бидете горди и величенствени што сте дел од...

Read more

Избор на уредникот

КУД „Негорци“ со награда за „НАЈДОБРА НОСИЈА“ на фестивал „Велигденски средби“

На годинашниот јубилеен 20-ти Меѓународен музичко-инструментален фолклорен фестивал „Велигденски средби“ во организација на ФА „Китка“ од с.Ораовица, нашето културно-уметничко друштво „Негорци“ од Негорци ја освои наградата за најдобра народна носија. На фестивалот годинава учество зедоа -19 културно-уметнички друштва од државата...

Read more

Oливер Чекрлиќ ПРВ на Велотлон 2024 Гевгелија, Влатко Семенаков ВТОР

Oливер Чекрлиќ од Мрзенци, Гевгелија е победник на годинашниот „ВЕЛОТЛОН 2024“ што се одржа во Гевгелија. Со време од 0:20:01 (20 минути и една секунда) тој ја помина трасата Off road на патеката Корија кај Негорските минерални бањи и го...

Read more

КК „Дојран“ со четири учесника на Балканско првенство во карате

Релативно младиот катаре клуб „Дојран“ од Дојран со само две години од своето постоење создаде млади каратисти кои се изборија за учество на Балканското првенство во карате што треба да се одржи во Турција, од 31 мај до 2 јуни...

Read more

ТРЕТО место на Државен натпревар за средношколките од „Ј.Јосифовски“ Гевгелија

Први на Регионален натпревар, ТРЕТИ на Државен натпревар во ракомет за девојчињата-средношколки од Гевгелија. Ова е најновото достигнување за средношколскиот тим во ракомет женски при Општинското средно училиште „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија. Тие денеска во салата „Тими“ во Струга во...

Read more

Патникот-хуманист, српскиот пејач Никола Роквиќ стаса во Дојран

Српскиот пејач Никола Роквиќ веќе 17 дена патува пеш до Грција. Крајната дестинација на пејачот е манастирот „Нектариј Егински“, каде пејачот ќе се поклони и ќе го заврши подвигот кој го почна за хуманитарни цели. Има намера да собере донации...

Read more

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist