ФОТО ВЕСТ

Час во природа

Интересна и интерактивна настава реализирана денеска со учениците од комбинираната паралелка во с.Моин заедно со нивната наставничката Трајанка Димовска Андонова, а во соработка со родителите. Реализирана е настава во природа со посета на животнинса и земјоделска фарма на домаќинство од...

Read more

ВАРДАРСКИ РИД – ВАРДАРСКА ДОЛИНА

Нашата хранилка која се протега низ атарот на Гевгелија, реката Вардар со своите рамнини и височинки била престојувалиште на многу номади, војски, воени намесници, патници, патеписци. Овде се изнедрил и најстариот град од Античко време, Гортинија и претставува колевка на...

Read more

Гори Универзалната сала во Скопје

Густ црн чад во моментов се издигнува од Универзалната сала во Скопје. На теренот се бројни противпожарни екипи и полиција. Како што дознаваат медиумите од извори од противпожарната служба, пожарот е во внатрешноста на самиот објект. Засега нема информации за...

Read more

Избор на уредникот

Интервју со Влатко Семенаков – најиздржливиот ултра спортист од Гевгелија

Гевгелискиот атлетичар, спортист, некогашен фудбалер, велосипедист, маратонец Влатко Семенаков минатата недела докажа дека е најиздржливиот спортист од Гевгелија. Тој на ултра маратонската трка „PUNKS BACKYARD ULTRA “ истрча 107,2 километри и се пласираше во ТОП три во меѓународна атлетска конкуренција....

Read more

Доделени 28 станови од социјалната зграда во областа „Касарна“ во Гевгелија

Денеска на свечена церемонија во кругот на новоизградената социјална зграда во областа на некогашна Касарна во Гевгелија се изврши функционално предавање на зградата во употреба со доделување на клучевите од становите на 28 семејства, жители на општина Гевгелија, сите од...

Read more

Интервју со Драгица Митрова – прва кадетска и сениорска репрезентативка од Гевгелија

Гевгелија ја памети својата миленичка која успеа со спортот да стане член најпрво на кадетската, а потоа и на сенирската репрезентација на Македонија во ракомет, Драгица Митрова. Драгица е наша сограѓанка, жителка на Гевгелија и долгогодишен спортист, која со своите...

Read more

ВИДЕО: Новите распеани „Калинки“

Пред да стартува сцената на Детскиот фестивал „Калинка“ во Гевгелија беше изведена дводневна аудиција на потенцијални изведувачи и членови на детскиот хор. Изборот на песните и настапите на дечињата имаа своја харизма. Така, во недостаток на континуитет на детскиот фестивал...

Read more

„Teкстилна Корпорација“ Гевгелија – производствен бренд кој расте

Некогашната текстилна фабрика „Меркјури“ отворена 2004 година во Гевгелија, со годините прерасна во Текстилна корпорација која работно ангажира околу 1.500 работници во текстилната сфера, а помошните дејности кои ја опслужуваат корпорацијата значат егзистенција за речиси 2.000 работници и нивните семејства....

Read more

Фокус

Македонија

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

Македонија

Фокус

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

ФОТО ВЕСТ

НЕ СЕ МАСКИРАВ, ДОНИРАВ!

Со вака насловена маска денеска продефилираа учениците од IV - A одделение од ООУ "Крсте Мисирков" од Гевгелија, на Денот на шегата. Пораката е хумана и вредна: Радоста не доаѓа само со шегите, туку и со донирањето на оние на...

Read more

ЧЕСТИТ 8-ми МАРТ !

Среќен празник до сите наши читателки - мајки, сопруги, баби, девојки и сите оние кои влегуваат во светот на жените и почнуваат да ги осознаваат потребите од правата за рамноправност и еднаквост. Бидете горди и величенствени што сте дел од...

Read more

Избор на уредникот

Во сеќавање на двајцата Великани, Гоце и Тито

Во чест на двајцата Великани, Гоце Делчев и Јосип Броз Тито - заедно поврзани со влогот за Македонија и денот на заминувањето, 4 мај 1903, пред 121 години и 4 мај 1980 односно пред 44 години. Двајцата оставија длабок печат...

Read more

ВЕЛИКИ ПЕТОК

ВЕЛИКИ ПЕТОК - Торжествен ден во христијанската религија, ден на најголемата жалост, но и вовед и подготовка за најголемиот и најрадосниот празник - Велигден. Светите храмови во Гевгелија денеска се масовно посетени од граѓаните. Се палат свеќи, се даруваат иконите...

Read more

Лишен од слобода 30 годишник од Стојаково

Последниот ден од април бил непријатен и со лишување од слобода за млад жител на с.Стојаково, богданско. Во вторникот, на 30.04.2024 во 16:10 часот во село Стојаково, општина Богданци, полициски службеници од ОВР Гевгелија го лишиле од слобода В.К.(30) жител...

Read more

Честит 1 Мај, Меѓународниот ден на трудот!

Меѓународниот ден на трудот, 1 Мај, денеска се одбележува ширум светот во знак на сеќавање на тој датум во 1886 година, кога работниците во Чикаго со штрајкови и протести ја започнаа својата борба за осумчасовен работен ден. На првиот конгрес...

Read more

Филипче: Имаме обврска да ја чуваме жарта за општествени промени да тлее

- „Имаме обврска заради генерациите кои доаѓаат да ја чуваме жарта за општествени промени да тлее“. Ова е повикот за мобилизација што вечерва од митинг во Неготино го упати д-р Венко Филипче, носител на листата на кандидати за пратеници на...

Read more

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist