ФОТО ВЕСТ

Хуманоста не познава возраст

Посетата на претседателот Пендаровски на Општинскиот Црвен крст во Гевгелија ни' донесе на увид една легендарна фотографија која означува дека хуманоста е неограничена со возраст. На средба со претседателот се 14 годишната Мартина Ангелкова, волонтер во „Клуб 14“ при ОО...

Read more

ФОТО сеќавање – Како омикрон ги пустошеше улиците

Вака изгледаше Гевгелија на 22 јануари минатата 2022 година Иако беше саботна ноќ, недостасуваше вообичаената раздвиженост во градот на забавата, градот со 100-те кафани, македоонскиот Лас Вегас. Јануарската „омикрон инвазија“ ги запусти улиците. Тогаш Гевгелија живееше со 340 активни случаи...

Read more

Mлади гевгеличани на мостот на Вардар

Јануари е месец на семејни празнувања, но незаборавни се и другарувањата, со песна и музика. На фотографијта која датира од 60-те години на XX век е друштво на млади момчиња од Гевгелија кои прошетката до Вардар ја исполниле со песна...

Read more

Избор на уредникот

„Teкстилна Корпорација“ Гевгелија – производствен бренд кој расте

Некогашната текстилна фабрика „Меркјури“ отворена 2004 година во Гевгелија, со годините прерасна во Текстилна корпорација која работно ангажира околу 1.500 работници во текстилната сфера, а помошните дејности кои ја опслужуваат корпорацијата значат егзистенција за речиси 2.000 работници и нивните семејства....

Read more

Среќна Стара Нова Година !

Денес, 13 јануари, според јулијанскиот календар започнува Старата Нова Година. Дата која веќе е напуштена, но нашите граѓани и понатаму традиционално ја одбележуваат. Во недостаток на снежна идила Ви испорачуваме фото-времеплов од една прекрасна Новогодишна атмосфера во Гевгелија од 2007...

Read more

Гевгеличанецот Мартин Костадинов со настап на „Ѕвездите на Гранд“

Деветнаесет годишното момче од Гевгелија, љубител на музиката настапи на големата сцена од музичкото талент шоу „Ѕвездите на Гранд“. Со песна на Дино Мерлин „Да је туга снег“ и на Ристо Самарџиев- „Таму кај што си“ тој одвои 5 гласови...

Read more

Денеска е Светски ден на смеењето

Денешниот ден 10-ти јануари е Меѓународен ден на смеењето. Овој ден кој е осмислен да ги поттикне луѓето да се смеат, да се весели и радосни, е востановен во 1998 година по идеја на индиецот Медан Катаира. Се слави два...

Read more

Фокус

Македонија

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

Македонија

Фокус

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

No Content Available

ФОТО ВЕСТ

Среќна Стара Нова Година !

Денес, 13 јануари, според јулијанскиот календар започнува Старата Нова Година. Дата која веќе е напуштена, но нашите граѓани и понатаму традиционално ја одбележуваат. Во недостаток на снежна идила Ви испорачуваме фото-времеплов од една прекрасна Новогодишна атмосфера во Гевгелија од 2007...

Read more

Гевгеличани хумани за 2022, со хуманост ја започнуваат 2023 година

Пред крајот на 2022 година во текот на декември месец од страна на повеќе организатори во Гевгелија се спроведоа хуманитарни донаторски акции. Такви беа Хуманитарните базари на жените од православието, Новогодишните базари на жените од партиите во Гевгелија, донациите на...

Read more

Дедо Мраз и Супер хероите дојдоа во Детска клиника

Радост за малите пациенти во Детска клиника во Скопје приредија маскираните супер херои кои се искачија преку балкон во нивните болнички соби. Тука беа Спајдермен, Мини, Мики, Power rangers, Дедо Мраз. Сите тие приредија атракција за дечињата со искачување до...

Read more

Избор на уредникот

Во Гевгелија наврнаа 30 литри дожд на 1м2

Во текот на вчерашниот ден со 40 минутниот дожд од 14:04 до 14:48 часот и попладнето со непрестаното врнење од 17:25 до 07 часот изутрината, во Гевгелија наврнаа 30 литри дожд на еден метар квадратен, јавуваат од Метеоролошката станица во...

Read more

ТППЕ Гевгелија реализираше 141 интервенции минатата година

Територијалната противпожарна единица во Гевгелија во својот работен дневник за 2022 година има запишано 141 интервенции релизирано на подрачјето на општина Гевгелија и регионот на својата надежност Богданци и Дојран. Од тоа 38 интервенции се во објекти, куќи, запалени оџаци,...

Read more

Хуманитарен АПЕЛ за обнова на опожарена куќа во Миравци

Сопружниците Лена и Митко Трајковски од Миравци пред една недела, на 12 јануари после посета на свои пријатели се вратиле во опожарен и изгорен дом. Пожарот настанал од продолжен кабел кој предизвикал опожарување на дневната соба, а потоа се проширил...

Read more

Водици во Дојран – Среќниот фаќач на Светиот крст е Иван Димитров

Младост, снага и решителност - тоа покажаа денеска неколкуте десетина момчиња кои се фрлија по Светиот крст во осветените води на Дојранското езеро. Најуспешен од сите беше Иван Димитров од Куманово, момче спортист ракометар на подготовки во СЦ „Истатов“ во...

Read more

Светиот крст во Гевгелија го фати Мартин Прчев

Најсреќниот на ден Водици денеска е Мартин Прчев 23 годишно момче од Гевгелија кое го извади потопениот Свет крст од осветените води на Вардар. На Богојавление во Гевгелија денеска му претходеше чин на осветување на водите на реката Вардар кое...

Read more

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?