ФОТО ВЕСТ

ФОТО: ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ ВО ГЕВГЕЛИЈА ГОДИНАВА

На Богојавление уживавме во денот на 18°C, а само ден потоа на Св.Јован Крстител пристигна првиот снег во Гевгелија за оваа година. Започна да врне околу 19 часот и наврна колку да го обели пејсажот, урбаната опрема, да ги обели...

Read more

НОВА ГОДИНА со ГЕВГЕЛИЧАНИ НЕКОГАШ

Градот кој важи за транзитна европска линија-Гевгелија, не ја заборавал традицијата за свечен дочек на Новата година и испраќањето на грижите од старата, со песни, музика, игри и танци до полноќ и после полноќ. Новото напредно послевоено време ги направи...

Read more

Избор на уредникот

Интервју со Влатко Семенаков – најиздржливиот ултра спортист од Гевгелија

Гевгелискиот атлетичар, спортист, некогашен фудбалер, велосипедист, маратонец Влатко Семенаков минатата недела докажа дека е најиздржливиот спортист од Гевгелија. Тој на ултра маратонската трка „PUNKS BACKYARD ULTRA “ истрча 107,2 километри и се пласираше во ТОП три во меѓународна атлетска конкуренција....

Read more

Доделени 28 станови од социјалната зграда во областа „Касарна“ во Гевгелија

Денеска на свечена церемонија во кругот на новоизградената социјална зграда во областа на некогашна Касарна во Гевгелија се изврши функционално предавање на зградата во употреба со доделување на клучевите од становите на 28 семејства, жители на општина Гевгелија, сите од...

Read more

Интервју со Драгица Митрова – прва кадетска и сениорска репрезентативка од Гевгелија

Гевгелија ја памети својата миленичка која успеа со спортот да стане член најпрво на кадетската, а потоа и на сенирската репрезентација на Македонија во ракомет, Драгица Митрова. Драгица е наша сограѓанка, жителка на Гевгелија и долгогодишен спортист, која со своите...

Read more

ВИДЕО: Новите распеани „Калинки“

Пред да стартува сцената на Детскиот фестивал „Калинка“ во Гевгелија беше изведена дводневна аудиција на потенцијални изведувачи и членови на детскиот хор. Изборот на песните и настапите на дечињата имаа своја харизма. Така, во недостаток на континуитет на детскиот фестивал...

Read more

„Teкстилна Корпорација“ Гевгелија – производствен бренд кој расте

Некогашната текстилна фабрика „Меркјури“ отворена 2004 година во Гевгелија, со годините прерасна во Текстилна корпорација која работно ангажира околу 1.500 работници во текстилната сфера, а помошните дејности кои ја опслужуваат корпорацијата значат егзистенција за речиси 2.000 работници и нивните семејства....

Read more

Фокус

Македонија

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

Македонија

Фокус

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

ФОТО ВЕСТ

ЛУНА МЕЃУ ГЕВГЕЛИЧАНИ

Младата гевгелиска хероина, 14 годишната Луна, ја победи животно загрозувачката закана од сколиозата што ја имаше, после операцијата во Турција и пред Новата година се врати дома во Гевгелија. Новогодишната ноќ ја помина весело со другарките, а првата забава во...

Read more

ДЕДО МРАЗ ВО ГЕВГЕЛИЈА

Белобрадиот и весел Дедо Мраз од вчера е во центарот на Гевгелија - предновогодишна атракција за децата, минувачите, па и за градските кучиња. Сите пријатно изненадени од црвениот гостин кој дели насмевки, шмеќерски пози, гласно одобрување на задоволството со својот...

Read more

Еден товар цвеќе за ВЛАДО КАНТАРЏИЕВ

По повод 100 години од раѓањето на првоборецот ВЛАДО КАНТАРЏИЕВ (1923-1944) и патрон на истоименото училиште во Гевгелија учениците и вработените положија свежо цвеќе за јубилејниот ден на раќањето на гевгелискиот првоборец кој загина за време на Народоноослободителното движење во...

Read more

Избор на уредникот

ВИДЕО: Февруарска ПРОЛЕТ во Гевгелија

Ве поздравуваме со жуборот од фонтаната во центарот на градот. Денешните 21°C и мирниот безветровит ден го оставија тивкиот воден млаз од "Детето со рипката" нереметен од градскиот ритам. Тие си имаат свој ритам на спокој повеќе од половина век,...

Read more

На ЦИ Гевгелија спречен шверц на апарати за игри на среќа

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел истите да ги прошверцува помеѓу пријавена стока за увозно царинење во царинската испостава Гевгелија. Апаратите заедно со деловите за одржување се откриени...

Read more

Приведен 24 годишен гевгеличанец

Синоќа, на 24.02.2024 во 23:30 часот во Гевгелија, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Гевгелија го лишиле од слобода Д.Ш.(24) од Гевгелија. При преглед кај лицето била пронајдена марихуана. За настанот бил запознаен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија...

Read more

Центарот на Гевгелија во градежно изданиe – се изведува нова канализациона линија

Саботата е работен ден за механизацијата на изведувачот на нова канализациона линија на ул „7 Ноември“ во Гевгелија. На терен се два багера, хилт, еден товарен камион, екипа работници кои ги изведуваат работите и управуваат со механизацијата. Изведбените работи за...

Read more

Нови градежни изведби во центарот на Гевгелија

Од денеска попладне градежна механизација започна изведбени работи за поставување канализациона мрежа во строгото централно градско подрачје. Се работи на потегот од улицата „7ми Ноември“ од маркетот „Кит -Го“ до новоизградената зграда карши „Водостопанство“. Нарачател на работите е општина Гевгелија,...

Read more

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist