ФОТО ВЕСТ

Нов детски парк во Негорци

Уредено е ново катче со реквизити за игри и забава на децате во Негорци. Ова е нова инвестиција на општина Гевгелија наменета за најмладите од ова населено место. - „Набавени се нови реквизити за деца, како и урбана опрема за...

Read more

Одбележување на Св.Пантелејмон, заштитникот на село Ума, исцелител и маченик

По повод одбележувањето на верскиот празник посветен на Свети Пантелејмон, Црковниот одбор на црквата "Св. Богородица Пречесна" во село Ума, гевгелиско подготвува празнична литургија која ќе се одржи во 13 часот, а потоа свечен и благословен ручек за сите посетители...

Read more

Гори кај с.Николиќ, дојранско

Гори кај с.Николиќ, дојранско. Во 12:20 е побарана помош од ТППЕ Гевгелија која веднаш се упатила на терен. Десетчлениот тим на ДППД  Дојран веднаш се упатилл на опожарената локација за да интервенираат. Тие веќе се на терен. Поради присуството на...

Read more

Избор на уредникот

Интервју со Драгица Митрова – прва кадетска и сениорска репрезентативка од Гевгелија

Гевгелија ја памети својата миленичка која успеа со спортот да стане член најпрво на кадетската, а потоа и на сенирската репрезентација на Македонија во ракомет, Драгица Митрова. Драгица е наша сограѓанка, жителка на Гевгелија и долгогодишен спортист, која со своите...

Read more

ВИДЕО: Новите распеани „Калинки“

Пред да стартува сцената на Детскиот фестивал „Калинка“ во Гевгелија беше изведена дводневна аудиција на потенцијални изведувачи и членови на детскиот хор. Изборот на песните и настапите на дечињата имаа своја харизма. Така, во недостаток на континуитет на детскиот фестивал...

Read more

Тројца ракометари од југот станаа членови на кадетската репрезентација на Македонија

Стручниот штаб и тренерот на кадетската машка ракометна репрезентација, Радослав Стојановиќ вчера го објавуваат списокот на повикани ракометари за собир и настап на претстојната ЕХФ недела. Од избраните 22 кандидати на листата тројца ракометари доаѓаат од југот на Макдонија: 1....

Read more

„Teкстилна Корпорација“ Гевгелија – производствен бренд кој расте

Некогашната текстилна фабрика „Меркјури“ отворена 2004 година во Гевгелија, со годините прерасна во Текстилна корпорација која работно ангажира околу 1.500 работници во текстилната сфера, а помошните дејности кои ја опслужуваат корпорацијата значат егзистенција за речиси 2.000 работници и нивните семејства....

Read more

Среќна Стара Нова Година !

Денес, 13 јануари, според јулијанскиот календар започнува Старата Нова Година. Дата која веќе е напуштена, но нашите граѓани и понатаму традиционално ја одбележуваат. Во недостаток на снежна идила Ви испорачуваме фото-времеплов од една прекрасна Новогодишна атмосфера во Гевгелија од 2007...

Read more

Фокус

Македонија

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

Македонија

Фокус

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

No Content Available

ФОТО ВЕСТ

Трајче Трајанов, победник на фото-конкурсот „Кожуф во пролет“

Фотографија "Доловена убавина на животот" на ТРАЈЧЕ ТРАЈАНОВ е победник на конкурсот за фотографии "КОЖУФ ВО ПРОЛЕТ", од организаторот ПСК "Двете уши" од Гевгелија. Со најмногу освоени165 гласови (лајкови) од Фејсбук заедницата за период од 1 до 15 јули авторот...

Read more

ПЛАЖА НА ВАРДАР

Првата дестинација за разладување на летните горештини за гевгеличани беше песочната плажа на реката Вардар. Пеш, или на точак, а подоцна и со автомобили овде се разладуваа гевгеличани од дамнина. Плитката плажа на десниот брег на Вардар ја посетуваа помалите...

Read more

ЈАВОРОВИТЕ СЕНКИ во Гевгелија

Младите јаворови дрвца на улицата "Миле Пецанов" во Гевгелија за само три години раст веќе мамат не само погледи на зелен спокој туку и уживање во сенките лад под нивните крошни. Најредовно друштво им се автомобилите од соседството, или од...

Read more

Избор на уредникот

ВИДЕО: Телешки кременадли на камена плотна

Планината Кожуф над Гевгелија е редовно место за посета на планинарите, туристите мераклии на чист воздух и природа, но и на гастрономите кои после долгото пешачење, или кислородната доза која им отвара апетит, сакаат да вкусат мераклиска гозба во природа....

Read more

СВЕТА Архиерејска литургија по повод 2 години од преосветувањето на Црквата „Св.Кирил и Методиј“ Гевгелија

Македонската православна црква „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија овој месец одбележува две години од преосветувањето на црковниот храм, а исто така годинава се навршуваат 127 години од изградбата и постоењето на оваа света македонска црква сместена во средишниот дел...

Read more

КУД „Негорци“ со дипломи и награди од 38-ми МФФ „Истибањско здравоживо“

Детската екипа на КУД „Негорци“ од Негорци имаше успешен настап на традиционалниот Меѓународен фолклорен фестивал „Истибањско здравоживо“ што се одржува по 38-ми пат во Виница, Македонија. На фестивалот во изминатите пет дена (од 8 до 13 септември) учествуваа ансамбли и...

Read more

Приведени тројца криумчари на мигранти за еден ден од РЦ „Југ“

Полициски службеници од Регионален центар за гранични работи „Југ“ кои го покриват со надлежност подрачјето на Гевгелија, Дојран, Богданци, Валандово, Кавадарци, Неготино, Демир Капија, за еден ден на југот пресекле три акции за криумчарење мигранти, привеле тројца криумчари и вратени...

Read more

КУД „Негорци“ успешно се претстави на ИФФ во Кушадаси Турција

Репрезентот на македонската култура и народен фолклор, Куд „Негорци“ од Негорци годинава реализираше успешна меѓународна турнеја на сцените низ Србија, Бугарија, Романија, а во текот на август и во пријателска Турција. Посленото меѓународно гостување го реализираа во Кушадаси каде што...

Read more

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist