ФОТО ВЕСТ

Гевгелија, градот на леандрите

Некогаш во Гевгелија немаше двор без медитеранскиот цвет на леандрите, а ова е центарот на Гевгелија и познатиот хотел „Југо“ со цветен аранжман од леандри пред самиот влез на објектот. Изграден во 80-те години на XX век беше дел од...

Read more

Цветен пазар претпразнично во Гевгелија

И годинава производителите на цвеќе го исполнија со цветни штандови традиционалниот претпразничен цветен пазар во Гевгелија, во прсрет на празникот на жената, 8-ми Март. Пред платото на споменикот „Сава Михајлов“ денес на сонцето се прелеваат разни видови саксиско цвеќе во...

Read more

Зајдисонце над Кожуф

Ова е акварел од францускиот академски сликар Амабл Берноист (1886-1972), роден во Париз на 24 февруари. Како патриот станал доброволец на француските армиски сили уште на почетокот на ПСВ, па поголемиот дел од војната поминал распореден во Македонија. Со разгорувањето...

Read more

Избор на уредникот

ВИДЕО: Новите распеани „Калинки“

Пред да стартува сцената на Детскиот фестивал „Калинка“ во Гевгелија беше изведена дводневна аудиција на потенцијални изведувачи и членови на детскиот хор. Изборот на песните и настапите на дечињата имаа своја харизма. Така, во недостаток на континуитет на детскиот фестивал...

Read more

Тројца ракометари од југот станаа членови на кадетската репрезентација на Македонија

Стручниот штаб и тренерот на кадетската машка ракометна репрезентација, Радослав Стојановиќ вчера го објавуваат списокот на повикани ракометари за собир и настап на претстојната ЕХФ недела. Од избраните 22 кандидати на листата тројца ракометари доаѓаат од југот на Макдонија: 1....

Read more

„Teкстилна Корпорација“ Гевгелија – производствен бренд кој расте

Некогашната текстилна фабрика „Меркјури“ отворена 2004 година во Гевгелија, со годините прерасна во Текстилна корпорација која работно ангажира околу 1.500 работници во текстилната сфера, а помошните дејности кои ја опслужуваат корпорацијата значат егзистенција за речиси 2.000 работници и нивните семејства....

Read more

Среќна Стара Нова Година !

Денес, 13 јануари, според јулијанскиот календар започнува Старата Нова Година. Дата која веќе е напуштена, но нашите граѓани и понатаму традиционално ја одбележуваат. Во недостаток на снежна идила Ви испорачуваме фото-времеплов од една прекрасна Новогодишна атмосфера во Гевгелија од 2007...

Read more

Гевгеличанецот Мартин Костадинов со настап на „Ѕвездите на Гранд“

Деветнаесет годишното момче од Гевгелија, љубител на музиката настапи на големата сцена од музичкото талент шоу „Ѕвездите на Гранд“. Со песна на Дино Мерлин „Да је туга снег“ и на Ристо Самарџиев- „Таму кај што си“ тој одвои 5 гласови...

Read more

Фокус

Македонија

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

Македонија

Фокус

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

No Content Available

ФОТО ВЕСТ

Ледена уметност во Дојран

Ниските ноќни температури кои се движат неколку степени под нулата создадоа ледени услови за уметнички израз на природата. Ова се ледени креации на разбрануваното Дојранско езеро од грчка страна. Вака се разбуди Дојрани, населено место покрај Дојранското езеро од страната...

Read more

Вечерни домашни седенки со пријателите

Така беше некогаш во гостољубивата наша Гевгелија. Гостите можеа да дојдат непоканети кога сакаа, со се деца, ќе се седеше, мезеше, прикажуваше, а децата ќе играа со саати со децата и играчките на децата од домаќините, па толку ќе се...

Read more

Хуманоста не познава возраст

Посетата на претседателот Пендаровски на Општинскиот Црвен крст во Гевгелија ни' донесе на увид една легендарна фотографија која означува дека хуманоста е неограничена со возраст. На средба со претседателот се 14 годишната Мартина Ангелкова, волонтер во „Клуб 14“ при ОО...

Read more

Избор на уредникот

Ученички ден за новите угостители од Гевгелија поминат со барменот Перунковски

Учениците од секторот Угостителство и туризам имаа привилегија да се запознаат со Методи Перунковски, најдобриот бармен во Македонија и добитник на бројни медали и награди на државни и светски натпревари во барменство. Методи со задоволство сподели дел од неговата креативност...

Read more

На ГП Богородица приведени 4 лица за фалсификат

Во петокот на 17/18.03.2023 од страна на полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи „Југ“ во содејство со полициски службеници од Одделот за гранични работи и миграции, на Граничниот премин „Богородица“ и во околината на Гевгелија се лишени од...

Read more

Запленети лекови и икони на ГП Дојран

Mобилните тимови на Царинска управа вчера, четврток 16 март, на царинска испостава Дојран, при контрола на товарно возило пријавено за транзит открија и запленија разновидна стока, меѓу која и лекови и икони, со вкупна проценета вредност од над 900.000 денари....

Read more

Крводарителска акција по повод 17 март – Денот на крводарителството во Македонија

Во организација на Општинскиот Црвен крст Гевгелија, а во соработка со Трансфузиологија при Општа Болница Гевгелија денеска се одржа Крводарителска акција во знак на одбележувањето на 78 годишнината од формирањто на Црвен крст на Македонија и ЦК Гевгелија и Денот...

Read more

Младен Бундов – 24 години во служба на хуманоста преку Црвен Крст Гевгелија

По повод 78 годишнината од основањето на Црвен крст на Република Македонија и најхуманиот ден 17-ти Март - Ден на крводарителството во РСМ денешниот информативен простор го посветуваме на човекот од нашата Гевгелија кој својот работен век го посвети на...

Read more

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist