ФОТО ВЕСТ

Стоковната куќа во Гевгелија, некогаш …

Стоковна куќа "Скопје" како работна единица на трговската РО "Меркур-импорт" формирана 1968 година во Гевгелија беше најголемиот трговски објект во општината во XX век. Со изобилство на понуда, артикли, златен накит, парфимерија, штофови и готова конфекција, храна и покуќнина беше...

Read more

Натпросечно топло време

Гевгелија предвреме ќе го започне летото со температурни 40-ки во текот на следната недела, а во државата температурите секаде ќе достигнат до 30-от степен, јавуваат од УХМР. Летото доаѓа, а гевгеличани први ќе го почувствуваат, две недели пред тоа календарски...

Read more

Селфи на неделата

Членови на ЗПСК "Кожуф" од Гевгелија позираат среќни на стрмниот врв "Калогерас" (1.873 мнв), на планината Пиново во Р.Грција. Среќата им е видлива, храброста ја споделуваат со објективот, а глетката величествена. Фото: Неуморните планинари од "Кожуф" 

Read more

Избор на уредникот

Интервју со Влатко Семенаков – најиздржливиот ултра спортист од Гевгелија

Гевгелискиот атлетичар, спортист, некогашен фудбалер, велосипедист, маратонец Влатко Семенаков минатата недела докажа дека е најиздржливиот спортист од Гевгелија. Тој на ултра маратонската трка „PUNKS BACKYARD ULTRA “ истрча 107,2 километри и се пласираше во ТОП три во меѓународна атлетска конкуренција....

Read more

Доделени 28 станови од социјалната зграда во областа „Касарна“ во Гевгелија

Денеска на свечена церемонија во кругот на новоизградената социјална зграда во областа на некогашна Касарна во Гевгелија се изврши функционално предавање на зградата во употреба со доделување на клучевите од становите на 28 семејства, жители на општина Гевгелија, сите од...

Read more

Интервју со Драгица Митрова – прва кадетска и сениорска репрезентативка од Гевгелија

Гевгелија ја памети својата миленичка која успеа со спортот да стане член најпрво на кадетската, а потоа и на сенирската репрезентација на Македонија во ракомет, Драгица Митрова. Драгица е наша сограѓанка, жителка на Гевгелија и долгогодишен спортист, која со своите...

Read more

ВИДЕО: Новите распеани „Калинки“

Пред да стартува сцената на Детскиот фестивал „Калинка“ во Гевгелија беше изведена дводневна аудиција на потенцијални изведувачи и членови на детскиот хор. Изборот на песните и настапите на дечињата имаа своја харизма. Така, во недостаток на континуитет на детскиот фестивал...

Read more

„Teкстилна Корпорација“ Гевгелија – производствен бренд кој расте

Некогашната текстилна фабрика „Меркјури“ отворена 2004 година во Гевгелија, со годините прерасна во Текстилна корпорација која работно ангажира околу 1.500 работници во текстилната сфера, а помошните дејности кои ја опслужуваат корпорацијата значат егзистенција за речиси 2.000 работници и нивните семејства....

Read more

Фокус

Македонија

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

Македонија

Фокус

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

ФОТО ВЕСТ

25 Мај – ДЕН НА МЛАДОСТА – Ден кога младите имаа свој празник, некогаш

Во времето на Титова Југославија, денешниот ден 25 мај се одбележуваше како Ден на младоста. Карактеристично за празникот беше Штафетата на младоста која претходно поминуваше низ повеќето градови ширум републиките во состав на СФРЈ носена од илјадници младинци и од...

Read more

Час во природа

Интересна и интерактивна настава реализирана денеска со учениците од комбинираната паралелка во с.Моин заедно со нивната наставничката Трајанка Димовска Андонова, а во соработка со родителите. Реализирана е настава во природа со посета на животнинса и земјоделска фарма на домаќинство од...

Read more

ВАРДАРСКИ РИД – ВАРДАРСКА ДОЛИНА

Нашата хранилка која се протега низ атарот на Гевгелија, реката Вардар со своите рамнини и височинки била престојувалиште на многу номади, војски, воени намесници, патници, патеписци. Овде се изнедрил и најстариот град од Античко време, Гортинија и претставува колевка на...

Read more

Избор на уредникот

ТППЕ Гевгелија со три интервенции за гаснење пожар во еден ден

Сувата вегетација, топлото време и раздвиженоста на луѓето, невнимателно палење на оган на отворено се фактор за појава на пожари на отворен простор во ова летно време. Тоа најдобро го знаат и чувствуваат пожарникарите кои мораат со полна опрема да...

Read more

ВИДЕО: Протеинско-витаминска бомба А’la Џоле

Предлог мени за овој викенд е протеинско-витаминската бомба подготвена од планинскиот готвач од Гевгелија Џоко Ризов: „Похован камемберт со шумско овошје“. За подготовка Ви предлагаме да ја погледнете мајсторијата на планинскиот готвач Џоле, да одберете на јулсите 40 степени на...

Read more

Поскапеа водоводните услуги на гевгелиски „Комуналец“

Летово жителите на општина Гевгелија ја гасат жедта и се ладат со поскапа вода од ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија кој за месец јуни на своите потрошувачи им испорача повисоки сметки за вода за 34,7%. Оваа следуваше како резултат на прифатените одлуки...

Read more

Пронајдена неексплодирана граната од ПСВ во Гевгелија

Жител на Гевгелија пронашол граната, неексплодирано убојно средство од Првата Светска Војна, останата во земјиштето во атарот на Гевгелија. Била над 100 години под земја ископана е вчера во близина на „Македонија пат“ - Гевгелија. Несаканата оставштина од военото време...

Read more

ВИДЕО: Летен ручек на Кожуф со планинскиот готвач Џоко Ризов

Ќофтиња од тиквички, има рецепти многу, со јајца, со брашно, со презла, ама еден е рецептот кој се подготвува под ладните сенки на Кожуф планина, гевгелиско, а нив ги подготвува единствениот планински готвач од Гевгелија, Џоко Ризов, пасиониран љубител на...

Read more

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist