Најава

ФОТО ВЕСТ

ФОТО: ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ ВО ГЕВГЕЛИЈА ГОДИНАВА

На Богојавление уживавме во денот на 18°C, а само ден потоа на Св.Јован Крстител пристигна првиот снег во Гевгелија за оваа година. Започна да врне околу 19 часот и наврна колку да го обели пејсажот, урбаната опрема, да ги обели...

Read more

НОВА ГОДИНА со ГЕВГЕЛИЧАНИ НЕКОГАШ

Градот кој важи за транзитна европска линија-Гевгелија, не ја заборавал традицијата за свечен дочек на Новата година и испраќањето на грижите од старата, со песни, музика, игри и танци до полноќ и после полноќ. Новото напредно послевоено време ги направи...

Read more

ЛУНА МЕЃУ ГЕВГЕЛИЧАНИ

Младата гевгелиска хероина, 14 годишната Луна, ја победи животно загрозувачката закана од сколиозата што ја имаше, после операцијата во Турција и пред Новата година се врати дома во Гевгелија. Новогодишната ноќ ја помина весело со другарките, а првата забава во...

Read more

Избор на уредникот

Интервју со Влатко Семенаков – најиздржливиот ултра спортист од Гевгелија

Гевгелискиот атлетичар, спортист, некогашен фудбалер, велосипедист, маратонец Влатко Семенаков минатата недела докажа дека е најиздржливиот спортист од Гевгелија. Тој на ултра маратонската трка „PUNKS BACKYARD ULTRA “ истрча 107,2 километри и се пласираше во ТОП три во меѓународна атлетска конкуренција....

Read more

Доделени 28 станови од социјалната зграда во областа „Касарна“ во Гевгелија

Денеска на свечена церемонија во кругот на новоизградената социјална зграда во областа на некогашна Касарна во Гевгелија се изврши функционално предавање на зградата во употреба со доделување на клучевите од становите на 28 семејства, жители на општина Гевгелија, сите од...

Read more

Интервју со Драгица Митрова – прва кадетска и сениорска репрезентативка од Гевгелија

Гевгелија ја памети својата миленичка која успеа со спортот да стане член најпрво на кадетската, а потоа и на сенирската репрезентација на Македонија во ракомет, Драгица Митрова. Драгица е наша сограѓанка, жителка на Гевгелија и долгогодишен спортист, која со своите...

Read more

ВИДЕО: Новите распеани „Калинки“

Пред да стартува сцената на Детскиот фестивал „Калинка“ во Гевгелија беше изведена дводневна аудиција на потенцијални изведувачи и членови на детскиот хор. Изборот на песните и настапите на дечињата имаа своја харизма. Така, во недостаток на континуитет на детскиот фестивал...

Read more

„Teкстилна Корпорација“ Гевгелија – производствен бренд кој расте

Некогашната текстилна фабрика „Меркјури“ отворена 2004 година во Гевгелија, со годините прерасна во Текстилна корпорација која работно ангажира околу 1.500 работници во текстилната сфера, а помошните дејности кои ја опслужуваат корпорацијата значат егзистенција за речиси 2.000 работници и нивните семејства....

Read more

Фокус

Македонија

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

Македонија

Фокус

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

ФОТО ВЕСТ

ДЕДО МРАЗ ВО ГЕВГЕЛИЈА

Белобрадиот и весел Дедо Мраз од вчера е во центарот на Гевгелија - предновогодишна атракција за децата, минувачите, па и за градските кучиња. Сите пријатно изненадени од црвениот гостин кој дели насмевки, шмеќерски пози, гласно одобрување на задоволството со својот...

Read more

Еден товар цвеќе за ВЛАДО КАНТАРЏИЕВ

По повод 100 години од раѓањето на првоборецот ВЛАДО КАНТАРЏИЕВ (1923-1944) и патрон на истоименото училиште во Гевгелија учениците и вработените положија свежо цвеќе за јубилејниот ден на раќањето на гевгелискиот првоборец кој загина за време на Народоноослободителното движење во...

Read more

ПРВИОТ ТЕЛЕВИЗОР ВО ГЕВГЕЛИЈА

Магичната кутија која носи гости дома, фестивали, цртани филмови, вести и информации, во светот беше изумена во првата половина од XX век, а после војната со обновата на замјата, создавањето на ЈРТ бргу, бргу пристигна и во Гевгелија. Телевизиските лица...

Read more

Избор на уредникот

Колку тежи културниот колач во Гевгелија за 2024 година?

Советот на општина Гевгелија ја донесе Програмата за проекти од областа на културата од интерес за општината за 2024 и одлучи да распредели 7.030.000 денари на 52 културни институции и изведувачи. Општина Гевгелија преку одвојувања од Буџетот од програмата К4...

Read more

Приведен 28-годишник од Гевгелија

Денешното саботно попладне за млад гевгеличанец завршил со притвор од полициските сили на МВР. Денеска (10.02.2024) во 17:30 часот во близина на хотел во Гевгелија полициски службеници од Регионалниот Центар за Гранични работи „Југ“ - Полициска станица за граничен надзор...

Read more

На ГП „Богородица“ запленет 1,3 килограми сребрен накит

Патник кој патувал од Турција се обидел 1,3 килограми сребрен накит да го внесе во државата без да го пријави кај царинските органи На влез на ГП „Богородица“ царински службеници запленија 1,3 килограми сребрен накит, откако патник кој патувал од...

Read more

Сончев, пазарен ден во Гевгелија, полупазарен за зонските редари

Четврток е пазарен ден во Гевгелија, установен од дамнина, а практиката се одржува со децении и векови. Освен посетителите од околните населени места, пазарџии и пазарџиќи на овој ден скоро задолжително ја посетуваат Гевгелија и голем број на државјани од...

Read more

Сообраќајна контрола – расте дисциплината на возачите во Гевгелија

За една недела повторно сообраќајна контрола во Гевгелија која покажа дека низ патиштата во реонот на надлежност на ОВР Гевгелија сообраќајните прекршоци се намалени за 64%‚ во однос на минатата недела. Вчера, 04.02.2024 во периодот од 13:00 до 19:00 часот...

Read more

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist