ФОТО ВЕСТ

Еден товар цвеќе за ВЛАДО КАНТАРЏИЕВ

По повод 100 години од раѓањето на првоборецот ВЛАДО КАНТАРЏИЕВ (1923-1944) и патрон на истоименото училиште во Гевгелија учениците и вработените положија свежо цвеќе за јубилејниот ден на раќањето на гевгелискиот првоборец кој загина за време на Народоноослободителното движење во...

Read more

ПРВИОТ ТЕЛЕВИЗОР ВО ГЕВГЕЛИЈА

Магичната кутија која носи гости дома, фестивали, цртани филмови, вести и информации, во светот беше изумена во првата половина од XX век, а после војната со обновата на замјата, создавањето на ЈРТ бргу, бргу пристигна и во Гевгелија. Телевизиските лица...

Read more

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК ГЕВГЕЛИЈА! ЧЕСТИТ ДЕН НА ОСЛОБОДУВАЊЕТО!

ЧЕСТИТ ДЕН НА ОСЛОБОДУВАЊЕТО! Пред 79 години, на овој ден победоносен, 7- ми Ноември 1944 година, Гевгелискиот партизански одред "Сава Михајлов" влегува во Гевгелија која беше под 4 годишна фашистичка окупација, го ослободува градот со борбени дејствија и со развиорени...

Read more

Избор на уредникот

Интервју со Драгица Митрова – прва кадетска и сениорска репрезентативка од Гевгелија

Гевгелија ја памети својата миленичка која успеа со спортот да стане член најпрво на кадетската, а потоа и на сенирската репрезентација на Македонија во ракомет, Драгица Митрова. Драгица е наша сограѓанка, жителка на Гевгелија и долгогодишен спортист, која со своите...

Read more

ВИДЕО: Новите распеани „Калинки“

Пред да стартува сцената на Детскиот фестивал „Калинка“ во Гевгелија беше изведена дводневна аудиција на потенцијални изведувачи и членови на детскиот хор. Изборот на песните и настапите на дечињата имаа своја харизма. Така, во недостаток на континуитет на детскиот фестивал...

Read more

Тројца ракометари од југот станаа членови на кадетската репрезентација на Македонија

Стручниот штаб и тренерот на кадетската машка ракометна репрезентација, Радослав Стојановиќ вчера го објавуваат списокот на повикани ракометари за собир и настап на претстојната ЕХФ недела. Од избраните 22 кандидати на листата тројца ракометари доаѓаат од југот на Макдонија: 1....

Read more

„Teкстилна Корпорација“ Гевгелија – производствен бренд кој расте

Некогашната текстилна фабрика „Меркјури“ отворена 2004 година во Гевгелија, со годините прерасна во Текстилна корпорација која работно ангажира околу 1.500 работници во текстилната сфера, а помошните дејности кои ја опслужуваат корпорацијата значат егзистенција за речиси 2.000 работници и нивните семејства....

Read more

Среќна Стара Нова Година !

Денес, 13 јануари, според јулијанскиот календар започнува Старата Нова Година. Дата која веќе е напуштена, но нашите граѓани и понатаму традиционално ја одбележуваат. Во недостаток на снежна идила Ви испорачуваме фото-времеплов од една прекрасна Новогодишна атмосфера во Гевгелија од 2007...

Read more

Фокус

Македонија

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

Македонија

Фокус

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

No Content Available

ФОТО ВЕСТ

Честит 11 Октомври – Денот на Народното востание на Македонија

Денес празнуваме со мисла на искажана почит и благодарност кон нашите херои од 11-октомвриското победничко востание, кога Македонија застана во редот на прогресивните светски сили и во текот на НОБ избори своја слобода, самобитност, држава. Тој непокор на нашите предци...

Read more

Честит 5 Октомври – Меѓународниот ден на учителот!

"Доброто образование може да промени било кого, но добриот УЧИТЕЛ може да промени СЕ'!" Годинава се навршуваат 79 години од организираната образовна дејност во општина Гевгелија, еден од битните столбови на општествениот развој во послевоена Македонија. Во 1944 год. почна...

Read more

Нов детски парк во Негорци

Уредено е ново катче со реквизити за игри и забава на децате во Негорци. Ова е нова инвестиција на општина Гевгелија наменета за најмладите од ова населено место. - „Набавени се нови реквизити за деца, како и урбана опрема за...

Read more

Избор на уредникот

Во с.Моин одбележан празникот на заштитникот „Св.Архангел Михаил“

Со свечена литургија и свечен ручек денеска во црквата „Свети Архангел Михаил“ во гевгелиското село Моин беше одбележан празникот на заштитникот „Св.Архангел Михаил“ , Војводата на целата ангелска војска, архистратигот Михаил. Свечената литургија и благословот над празничниот ручек и сите...

Read more

Одбележани 100 години од раѓањето на првоборецот ВЛАДО КАНТАРЏИЕВ и патрон на истоименото училиште во Гевгелија

Првоборецот Владо Кантарџиев од Гевгелија е роден на 18.11.1923 година во Гевгелија. Денес се навршуваат 100 години од неговото раѓање а се одбележува и 79 годишниот патронат на основното училиште кое го носи името на овој првоборец од Гевгелија. Владо...

Read more

СНЕГ НА КОЖУФ

Снегот ја обеле нашата планинска убавица, ја облече во бело не чекајќи да им отпаднат црвено-жолтите лисја на бујните шумски дрвја, кои ја прават така китнеста есенска природа во ноември на Кожуф. Додека Кожуф упатува пејсаж на смирена зимска идила,...

Read more

Приведен 37 годишен жител на Опш.Гевгелија

Во текот на вчерашниот ден, четврток 16.11.2023 година, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Гевгелија го лишија од слобода Г.Д. (37) од село Мрзенци, гевгелиско. При претрес на неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени четири...

Read more

На ГП „Богородица“ спречен влез на мигранти, запленета стоката и камионот во кој се превезувале

Мобилен тим при Секторот за контрола и истраги спречи нелегален влез на шест мигранти со потекло од Ирак при контрола на товарно моторно возило на влез на Граничниот премин „Богородица“. Притоа поради оштетување на царинските обележја запленета е и стоката...

Read more

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist