ФОТО ВЕСТ

Натпросечно топло време

Гевгелија предвреме ќе го започне летото со температурни 40-ки во текот на следната недела, а во државата температурите секаде ќе достигнат до 30-от степен, јавуваат од УХМР. Летото доаѓа, а гевгеличани први ќе го почувствуваат, две недели пред тоа календарски...

Read more

Селфи на неделата

Членови на ЗПСК "Кожуф" од Гевгелија позираат среќни на стрмниот врв "Калогерас" (1.873 мнв), на планината Пиново во Р.Грција. Среќата им е видлива, храброста ја споделуваат со објективот, а глетката величествена. Фото: Неуморните планинари од "Кожуф" 

Read more

25 Мај – ДЕН НА МЛАДОСТА – Ден кога младите имаа свој празник, некогаш

Во времето на Титова Југославија, денешниот ден 25 мај се одбележуваше како Ден на младоста. Карактеристично за празникот беше Штафетата на младоста која претходно поминуваше низ повеќето градови ширум републиките во состав на СФРЈ носена од илјадници младинци и од...

Read more

Избор на уредникот

Интервју со Влатко Семенаков – најиздржливиот ултра спортист од Гевгелија

Гевгелискиот атлетичар, спортист, некогашен фудбалер, велосипедист, маратонец Влатко Семенаков минатата недела докажа дека е најиздржливиот спортист од Гевгелија. Тој на ултра маратонската трка „PUNKS BACKYARD ULTRA “ истрча 107,2 километри и се пласираше во ТОП три во меѓународна атлетска конкуренција....

Read more

Доделени 28 станови од социјалната зграда во областа „Касарна“ во Гевгелија

Денеска на свечена церемонија во кругот на новоизградената социјална зграда во областа на некогашна Касарна во Гевгелија се изврши функционално предавање на зградата во употреба со доделување на клучевите од становите на 28 семејства, жители на општина Гевгелија, сите од...

Read more

Интервју со Драгица Митрова – прва кадетска и сениорска репрезентативка од Гевгелија

Гевгелија ја памети својата миленичка која успеа со спортот да стане член најпрво на кадетската, а потоа и на сенирската репрезентација на Македонија во ракомет, Драгица Митрова. Драгица е наша сограѓанка, жителка на Гевгелија и долгогодишен спортист, која со своите...

Read more

ВИДЕО: Новите распеани „Калинки“

Пред да стартува сцената на Детскиот фестивал „Калинка“ во Гевгелија беше изведена дводневна аудиција на потенцијални изведувачи и членови на детскиот хор. Изборот на песните и настапите на дечињата имаа своја харизма. Така, во недостаток на континуитет на детскиот фестивал...

Read more

„Teкстилна Корпорација“ Гевгелија – производствен бренд кој расте

Некогашната текстилна фабрика „Меркјури“ отворена 2004 година во Гевгелија, со годините прерасна во Текстилна корпорација која работно ангажира околу 1.500 работници во текстилната сфера, а помошните дејности кои ја опслужуваат корпорацијата значат егзистенција за речиси 2.000 работници и нивните семејства....

Read more

Фокус

Македонија

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

Македонија

Фокус

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

ФОТО ВЕСТ

Час во природа

Интересна и интерактивна настава реализирана денеска со учениците од комбинираната паралелка во с.Моин заедно со нивната наставничката Трајанка Димовска Андонова, а во соработка со родителите. Реализирана е настава во природа со посета на животнинса и земјоделска фарма на домаќинство од...

Read more

ВАРДАРСКИ РИД – ВАРДАРСКА ДОЛИНА

Нашата хранилка која се протега низ атарот на Гевгелија, реката Вардар со своите рамнини и височинки била престојувалиште на многу номади, војски, воени намесници, патници, патеписци. Овде се изнедрил и најстариот град од Античко време, Гортинија и претставува колевка на...

Read more

Гори Универзалната сала во Скопје

Густ црн чад во моментов се издигнува од Универзалната сала во Скопје. На теренот се бројни противпожарни екипи и полиција. Како што дознаваат медиумите од извори од противпожарната служба, пожарот е во внатрешноста на самиот објект. Засега нема информации за...

Read more

Избор на уредникот

Кривична пријава против двајца гевгеличани

Одделението за внатрешни работи Гевгелија поднесе кривична пријава до против В.П.(49) и Д.П.(59), двајцата од Гевгелија, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“. Во текот на јули 2022 година, пријавените на сопствената куќа извеле градба без...

Read more

Пуштен во употреба реновираниот младински дом во с.Моин

После 50 години од изградбата на младинскиот дом во село Моин Гевгелиско, годинава заврши неговата реконструкција, а прексиноќа (на 05.06.2024 г.) со свечена програма посветена на мештаните и бројните гости беше пуштен во употреба. Реновираниот дом доби име во спомен...

Read more

Лишен од слобода 34 годишен гевгеличанец

Синоќа пред полноќ млад гевгеличанец е лишен од слобода во скопски Центар. Во полицискиот извештај на МВР стои наведено дека: „На 06.06.2024 во 23:45 часот на подрачјето на Центар, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го...

Read more

Топол јунски ден во Гевгелија

Топол јунски ден во Гевгелија Фонтаните се тука за разладување, ама 34°C измерени под сенка денеска не се примамливи за прошетки и детска игра. Долгото топло лето уште не настапило, а веќе се горештини. 

Read more

Осветена црквата „Св.Димитриј Солунски“ во Ново Конско, гевгелиско

Сенародна радост во с.Ново Конско, гевгелиско - вчера беше осветена црквата „Св.Димитриј Солунски“ од страна на Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројно свештенство од Гевгелиската Парохија и се отслужи Света Божествена Литургија. Свети Димитриј е главна селска црква...

Read more

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist