ФОТО ВЕСТ

Еден товар цвеќе за ВЛАДО КАНТАРЏИЕВ

По повод 100 години од раѓањето на првоборецот ВЛАДО КАНТАРЏИЕВ (1923-1944) и патрон на истоименото училиште во Гевгелија учениците и вработените положија свежо цвеќе за јубилејниот ден на раќањето на гевгелискиот првоборец кој загина за време на Народоноослободителното движење во...

Read more

ПРВИОТ ТЕЛЕВИЗОР ВО ГЕВГЕЛИЈА

Магичната кутија која носи гости дома, фестивали, цртани филмови, вести и информации, во светот беше изумена во првата половина од XX век, а после војната со обновата на замјата, создавањето на ЈРТ бргу, бргу пристигна и во Гевгелија. Телевизиските лица...

Read more

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК ГЕВГЕЛИЈА! ЧЕСТИТ ДЕН НА ОСЛОБОДУВАЊЕТО!

ЧЕСТИТ ДЕН НА ОСЛОБОДУВАЊЕТО! Пред 79 години, на овој ден победоносен, 7- ми Ноември 1944 година, Гевгелискиот партизански одред "Сава Михајлов" влегува во Гевгелија која беше под 4 годишна фашистичка окупација, го ослободува градот со борбени дејствија и со развиорени...

Read more

Избор на уредникот

Интервју со Драгица Митрова – прва кадетска и сениорска репрезентативка од Гевгелија

Гевгелија ја памети својата миленичка која успеа со спортот да стане член најпрво на кадетската, а потоа и на сенирската репрезентација на Македонија во ракомет, Драгица Митрова. Драгица е наша сограѓанка, жителка на Гевгелија и долгогодишен спортист, која со своите...

Read more

ВИДЕО: Новите распеани „Калинки“

Пред да стартува сцената на Детскиот фестивал „Калинка“ во Гевгелија беше изведена дводневна аудиција на потенцијални изведувачи и членови на детскиот хор. Изборот на песните и настапите на дечињата имаа своја харизма. Така, во недостаток на континуитет на детскиот фестивал...

Read more

Тројца ракометари од југот станаа членови на кадетската репрезентација на Македонија

Стручниот штаб и тренерот на кадетската машка ракометна репрезентација, Радослав Стојановиќ вчера го објавуваат списокот на повикани ракометари за собир и настап на претстојната ЕХФ недела. Од избраните 22 кандидати на листата тројца ракометари доаѓаат од југот на Макдонија: 1....

Read more

„Teкстилна Корпорација“ Гевгелија – производствен бренд кој расте

Некогашната текстилна фабрика „Меркјури“ отворена 2004 година во Гевгелија, со годините прерасна во Текстилна корпорација која работно ангажира околу 1.500 работници во текстилната сфера, а помошните дејности кои ја опслужуваат корпорацијата значат егзистенција за речиси 2.000 работници и нивните семејства....

Read more

Среќна Стара Нова Година !

Денес, 13 јануари, според јулијанскиот календар започнува Старата Нова Година. Дата која веќе е напуштена, но нашите граѓани и понатаму традиционално ја одбележуваат. Во недостаток на снежна идила Ви испорачуваме фото-времеплов од една прекрасна Новогодишна атмосфера во Гевгелија од 2007...

Read more

Фокус

Македонија

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

Македонија

Фокус

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

No Content Available

ФОТО ВЕСТ

Честит 11 Октомври – Денот на Народното востание на Македонија

Денес празнуваме со мисла на искажана почит и благодарност кон нашите херои од 11-октомвриското победничко востание, кога Македонија застана во редот на прогресивните светски сили и во текот на НОБ избори своја слобода, самобитност, држава. Тој непокор на нашите предци...

Read more

Честит 5 Октомври – Меѓународниот ден на учителот!

"Доброто образование може да промени било кого, но добриот УЧИТЕЛ може да промени СЕ'!" Годинава се навршуваат 79 години од организираната образовна дејност во општина Гевгелија, еден од битните столбови на општествениот развој во послевоена Македонија. Во 1944 год. почна...

Read more

Нов детски парк во Негорци

Уредено е ново катче со реквизити за игри и забава на децате во Негорци. Ова е нова инвестиција на општина Гевгелија наменета за најмладите од ова населено место. - „Набавени се нови реквизити за деца, како и урбана опрема за...

Read more

Избор на уредникот

Радалицата од XX век вратена кај Амамот во Гевгелија

Металната фигура која со години стоеше кај Амамот, остаток од првиот агрегат што ја снабдувал Гевгелија со електрична енергија од 1931 година па се' до ослободувањето, пред 40 дена беше преместена во паркот пред Народниот театар во Гевгелија. Без помпезност,...

Read more

Викенд Полициски билтен – Приведена Валандовчанка и еден Грчки државјанин

Викендов полициските службеници од југот на државата лишиле од слобода две лица - 50 годишна жена од Валандово и 50 годишен грчки државјанин. И двете притворања се евидентирани во полицискиот билтен на МВР, извршени во подрачјето на надлежност на ПС...

Read more

„И НИЕ МОЖЕМЕ ДА ПОДАРИМЕ“ – активности на лицата од Дневниот Центар Гевгелија

Во пресрет на 3-ти Декември, Светскиот ден на лицата со хендикеп, денеска штитениците на Дневниот Центар од Гевгелија реализираа неколку акции со пораката „И НИЕ МОЖЕМЕ ДА ПОДАРИМЕ“. Најпрво, тие денеска ја посетија Општа Болница Гевгелија каде со Благодарница и...

Read more

Денес, 1 декември, стартува ефтината дневна тарифа за домаќинствата

Од денес стартува дневната евтина тарифа за домаќинствата. Ќе важи од 13:00 до 15:00 часот. Проценките се дека едно семејство со просечна потрошувачка на струја на овој начин ќе може да заштеди околу 1.000 денари месечно. - „Оваа одлука е...

Read more

ИЗВЕСТУВАЊЕ – МЗШВ доделува дополнителни субвенции за 2023 година

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува земјоделските стопанства дека согласно новиот модел на субвенционирање, секој производител кој поднел барање за субвенции за 2023 год. ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба повторно да направи електронско пријавување за дополнителните субвенции по површина со доказ...

Read more

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist