ФОТО ВЕСТ

Гевгелија, градот на леандрите

Некогаш во Гевгелија немаше двор без медитеранскиот цвет на леандрите, а ова е центарот на Гевгелија и познатиот хотел „Југо“ со цветен аранжман од леандри пред самиот влез на објектот. Изграден во 80-те години на XX век беше дел од...

Read more

Цветен пазар претпразнично во Гевгелија

И годинава производителите на цвеќе го исполнија со цветни штандови традиционалниот претпразничен цветен пазар во Гевгелија, во прсрет на празникот на жената, 8-ми Март. Пред платото на споменикот „Сава Михајлов“ денес на сонцето се прелеваат разни видови саксиско цвеќе во...

Read more

Зајдисонце над Кожуф

Ова е акварел од францускиот академски сликар Амабл Берноист (1886-1972), роден во Париз на 24 февруари. Како патриот станал доброволец на француските армиски сили уште на почетокот на ПСВ, па поголемиот дел од војната поминал распореден во Македонија. Со разгорувањето...

Read more

Избор на уредникот

ВИДЕО: Новите распеани „Калинки“

Пред да стартува сцената на Детскиот фестивал „Калинка“ во Гевгелија беше изведена дводневна аудиција на потенцијални изведувачи и членови на детскиот хор. Изборот на песните и настапите на дечињата имаа своја харизма. Така, во недостаток на континуитет на детскиот фестивал...

Read more

Тројца ракометари од југот станаа членови на кадетската репрезентација на Македонија

Стручниот штаб и тренерот на кадетската машка ракометна репрезентација, Радослав Стојановиќ вчера го објавуваат списокот на повикани ракометари за собир и настап на претстојната ЕХФ недела. Од избраните 22 кандидати на листата тројца ракометари доаѓаат од југот на Макдонија: 1....

Read more

„Teкстилна Корпорација“ Гевгелија – производствен бренд кој расте

Некогашната текстилна фабрика „Меркјури“ отворена 2004 година во Гевгелија, со годините прерасна во Текстилна корпорација која работно ангажира околу 1.500 работници во текстилната сфера, а помошните дејности кои ја опслужуваат корпорацијата значат егзистенција за речиси 2.000 работници и нивните семејства....

Read more

Среќна Стара Нова Година !

Денес, 13 јануари, според јулијанскиот календар започнува Старата Нова Година. Дата која веќе е напуштена, но нашите граѓани и понатаму традиционално ја одбележуваат. Во недостаток на снежна идила Ви испорачуваме фото-времеплов од една прекрасна Новогодишна атмосфера во Гевгелија од 2007...

Read more

Гевгеличанецот Мартин Костадинов со настап на „Ѕвездите на Гранд“

Деветнаесет годишното момче од Гевгелија, љубител на музиката настапи на големата сцена од музичкото талент шоу „Ѕвездите на Гранд“. Со песна на Дино Мерлин „Да је туга снег“ и на Ристо Самарџиев- „Таму кај што си“ тој одвои 5 гласови...

Read more

Фокус

Македонија

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

Македонија

Фокус

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

No Content Available

ФОТО ВЕСТ

Ледена уметност во Дојран

Ниските ноќни температури кои се движат неколку степени под нулата создадоа ледени услови за уметнички израз на природата. Ова се ледени креации на разбрануваното Дојранско езеро од грчка страна. Вака се разбуди Дојрани, населено место покрај Дојранското езеро од страната...

Read more

Вечерни домашни седенки со пријателите

Така беше некогаш во гостољубивата наша Гевгелија. Гостите можеа да дојдат непоканети кога сакаа, со се деца, ќе се седеше, мезеше, прикажуваше, а децата ќе играа со саати со децата и играчките на децата од домаќините, па толку ќе се...

Read more

Хуманоста не познава возраст

Посетата на претседателот Пендаровски на Општинскиот Црвен крст во Гевгелија ни' донесе на увид една легендарна фотографија која означува дека хуманоста е неограничена со возраст. На средба со претседателот се 14 годишната Мартина Ангелкова, волонтер во „Клуб 14“ при ОО...

Read more

Избор на уредникот

Се асфалтираат ископите на улица „Моински пат“

Фирмата "Жикол" од Струмица денеска започна со асфалтирање на улицата "Моински пат" во Гевгелија. Ова значи финализација на оваа делница од проектот по успешно извршените градежни работи за проширување на атмосферската канализациона мрежа во овој дел од градот. Прашината од...

Read more

Божица Јакимова – државен првак по Филозофија

Младата Божица Јакимова е ученичка од IV година гимназија при СОУ „Богданци“ од Богданци и од саботата таа е Државен ПРВАК по Филозофија на одржаниот натпревар во Скопје. Предметот Филозофија го изучува како дел од наставната програма, а под менторство...

Read more

Претрес во Гевгелија, пронајдена дрога, приведени две лица

Вчера попладне, вторник 14.03.2023 година, во 15:45 часот во Гевгелија полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Гевгелија ги лишиле од слобода К.П. (42) од Гевгелија и М.У. (42) од село Богородица. При претрес на домот на К.П., извршен со...

Read more

Основниот Суд во Гевгелија меѓу 14-те ажурни во државата

Според годишниот извештај за работата на судовите на Судскиот совет во 2022 година од вкупно 27 основни судови низ земјава ажурни се 14, а неажурни 13. Ваквата оценка е врз основа на разликата меѓу бројот на примени и решени предмети...

Read more

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Утринава во 08:50 часот Европската Макросеизмичка станица регистрираше земјотрес во близина на Гевгелија. Јачината на земјотресот е 3,1 степени по Европската макросеизмичка скала. Епицентарот на земјотресот е регистриран на длабочина од 2 километри од земјиното тло на подрачјето на Република...

Read more

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist