ФОТО ВЕСТ

25 Мај – Штафета на младоста во Гевгелија

Во времето на Титова Југославија, денешниот ден 25 мај се одбележуваше како Ден на младоста. Карактеристично за празникот беше Штафетата на младоста која претходно поминуваше низ повеќето градови ширум републиките во состав на СФРЈ носена од илјадници младинци и од...

Read more

ПТТ – Гевгелија, 77 години комуникациски растеж

По повод 22 април, Денот на поштенските работници во Македонија и 77 години од воспоставувањето на трите комоненти на комуникацискиот систем во државата Трите компоненти на комуникацијата започнуваат да се применуваат во Гевгелија веднаш после ослободувањето од ВСВ во 1946...

Read more

Наградена фотографија од конкурсот „Кожуф во зима“

Вториот конкурс за најубава фотографија на нашиот планински убавец „Кожуф во зима“ во органозација на ПСК „Двете уши“ Гевгелија заврши, а и гласањето исто така. Со искажаните „допаѓања“ на социјалните мрежи со 637 гласви (двојно повеќе од второпласираната фотографија) победник...

Read more

Избор на уредникот

ВИДЕО: Новите распеани „Калинки“

Пред да стартува сцената на Детскиот фестивал „Калинка“ во Гевгелија беше изведена дводневна аудиција на потенцијални изведувачи и членови на детскиот хор. Изборот на песните и настапите на дечињата имаа своја харизма. Така, во недостаток на континуитет на детскиот фестивал...

Read more

Тројца ракометари од југот станаа членови на кадетската репрезентација на Македонија

Стручниот штаб и тренерот на кадетската машка ракометна репрезентација, Радослав Стојановиќ вчера го објавуваат списокот на повикани ракометари за собир и настап на претстојната ЕХФ недела. Од избраните 22 кандидати на листата тројца ракометари доаѓаат од југот на Макдонија: 1....

Read more

„Teкстилна Корпорација“ Гевгелија – производствен бренд кој расте

Некогашната текстилна фабрика „Меркјури“ отворена 2004 година во Гевгелија, со годините прерасна во Текстилна корпорација која работно ангажира околу 1.500 работници во текстилната сфера, а помошните дејности кои ја опслужуваат корпорацијата значат егзистенција за речиси 2.000 работници и нивните семејства....

Read more

Среќна Стара Нова Година !

Денес, 13 јануари, според јулијанскиот календар започнува Старата Нова Година. Дата која веќе е напуштена, но нашите граѓани и понатаму традиционално ја одбележуваат. Во недостаток на снежна идила Ви испорачуваме фото-времеплов од една прекрасна Новогодишна атмосфера во Гевгелија од 2007...

Read more

Гевгеличанецот Мартин Костадинов со настап на „Ѕвездите на Гранд“

Деветнаесет годишното момче од Гевгелија, љубител на музиката настапи на големата сцена од музичкото талент шоу „Ѕвездите на Гранд“. Со песна на Дино Мерлин „Да је туга снег“ и на Ристо Самарџиев- „Таму кај што си“ тој одвои 5 гласови...

Read more

Фокус

Македонија

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

Македонија

Фокус

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

No Content Available

ФОТО ВЕСТ

Во чест на Светскиот ден на здравството – 7 Aприл – незаборавниот доктор Александар Сингер

Потсетуваме на единствениот лекар специјалист од општа пракса во Медицинскиот центар во Гевгелија оформен 1971 година, д-р Александар Сингер. Пружел здравствена грижа за граѓаните од општина Гевгелија заедно со медицинскиот тим составен од 1 медицинска сестра, 1 акушерка, 2-ца болничари,...

Read more

Гевгелија – 58 години текстилна традиција

Првата текстилна фабрика "Елегант" започна со работа на 1 април 1965 година и со тоа започнуваат нови индустриски процеси во Гевгелија, ставајќи го земјоделието во сенка на индустрискиот растеж. Овој, подоцна текстилен гигант, е основан пред 58 години од Советот...

Read more

Гевгелија, градот на леандрите

Некогаш во Гевгелија немаше двор без медитеранскиот цвет на леандрите, а ова е центарот на Гевгелија и познатиот хотел „Југо“ со цветен аранжман од леандри пред самиот влез на објектот. Изграден во 80-те години на XX век беше дел од...

Read more

Избор на уредникот

Закана со оружје во Гевгелија

Викенд полн со расправии: две пријави за физички напад во подрачјето на СВР Струмица, две пријави за расправии и една закана со оружје и на подрачјето на ОВР Гевгелија, кое е во надлежност на СВР Струмица. На 26.05.2023 во 04:10...

Read more

Во прекин сообраќајот кај Валандовско Брдо

Регионалниот пат Валандово – Струмица , кај м.в. Валандовско Брдо е во прекин за камиони и автобуси, информираат од АМСМ. – „Поради откачена приколка од влекач, регионалниот пат Валандово – Струмица , кај м.в. Валандовско Брдо е во прекин за...

Read more

Ученикот Андреј Димов од Гевгелија – Државен првак по хемија

На Државниот натпревар по хемија ученикот во IX-одделение АНДРЕЈ ДИМОВ од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија под менторство на наставникот по Хемија Љупчо Делев го освои ПРВОТО МЕСТО и ПРВА НАГРАДА од учениците во основното образование. Натпреварот се одржа овој...

Read more

Свечена литургија за Спасовден – патронот заштитник на Гевгелија

Во гевгелискиот манастир „Свети Спас“ извршена свечена архиерејска литургија на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополит Повардарски г-дин Агатангел, во сослужение со Митрополит Кумановско-Осоговски, г-дин Григориј и епископ стобиски, г-дин Јаков. Заедно со осветувањето на празничниот колач за здравје на сите...

Read more

Свечена литија и културно уметничка програма во знак на чествувањето на Св. Кирил и Методиј во Гевгелија

Гевгелиската православна црква „Свети Кирил и Методиј“ денеска во знак на чествувањето на своите патрони и Денот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј организираше богата црковна и световна културна програма. Чествувањата започнаа претпладне со свечена Литија која се движеше...

Read more

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist