ФОТО ВЕСТ

Час во природа

Интересна и интерактивна настава реализирана денеска со учениците од комбинираната паралелка во с.Моин заедно со нивната наставничката Трајанка Димовска Андонова, а во соработка со родителите. Реализирана е настава во природа со посета на животнинса и земјоделска фарма на домаќинство од...

Read more

ВАРДАРСКИ РИД – ВАРДАРСКА ДОЛИНА

Нашата хранилка која се протега низ атарот на Гевгелија, реката Вардар со своите рамнини и височинки била престојувалиште на многу номади, војски, воени намесници, патници, патеписци. Овде се изнедрил и најстариот град од Античко време, Гортинија и претставува колевка на...

Read more

Гори Универзалната сала во Скопје

Густ црн чад во моментов се издигнува од Универзалната сала во Скопје. На теренот се бројни противпожарни екипи и полиција. Како што дознаваат медиумите од извори од противпожарната служба, пожарот е во внатрешноста на самиот објект. Засега нема информации за...

Read more

Избор на уредникот

Интервју со Влатко Семенаков – најиздржливиот ултра спортист од Гевгелија

Гевгелискиот атлетичар, спортист, некогашен фудбалер, велосипедист, маратонец Влатко Семенаков минатата недела докажа дека е најиздржливиот спортист од Гевгелија. Тој на ултра маратонската трка „PUNKS BACKYARD ULTRA “ истрча 107,2 километри и се пласираше во ТОП три во меѓународна атлетска конкуренција....

Read more

Доделени 28 станови од социјалната зграда во областа „Касарна“ во Гевгелија

Денеска на свечена церемонија во кругот на новоизградената социјална зграда во областа на некогашна Касарна во Гевгелија се изврши функционално предавање на зградата во употреба со доделување на клучевите од становите на 28 семејства, жители на општина Гевгелија, сите од...

Read more

Интервју со Драгица Митрова – прва кадетска и сениорска репрезентативка од Гевгелија

Гевгелија ја памети својата миленичка која успеа со спортот да стане член најпрво на кадетската, а потоа и на сенирската репрезентација на Македонија во ракомет, Драгица Митрова. Драгица е наша сограѓанка, жителка на Гевгелија и долгогодишен спортист, која со своите...

Read more

ВИДЕО: Новите распеани „Калинки“

Пред да стартува сцената на Детскиот фестивал „Калинка“ во Гевгелија беше изведена дводневна аудиција на потенцијални изведувачи и членови на детскиот хор. Изборот на песните и настапите на дечињата имаа своја харизма. Така, во недостаток на континуитет на детскиот фестивал...

Read more

„Teкстилна Корпорација“ Гевгелија – производствен бренд кој расте

Некогашната текстилна фабрика „Меркјури“ отворена 2004 година во Гевгелија, со годините прерасна во Текстилна корпорација која работно ангажира околу 1.500 работници во текстилната сфера, а помошните дејности кои ја опслужуваат корпорацијата значат егзистенција за речиси 2.000 работници и нивните семејства....

Read more

Фокус

Македонија

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

Македонија

Фокус

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

ФОТО ВЕСТ

НЕ СЕ МАСКИРАВ, ДОНИРАВ!

Со вака насловена маска денеска продефилираа учениците од IV - A одделение од ООУ "Крсте Мисирков" од Гевгелија, на Денот на шегата. Пораката е хумана и вредна: Радоста не доаѓа само со шегите, туку и со донирањето на оние на...

Read more

ЧЕСТИТ 8-ми МАРТ !

Среќен празник до сите наши читателки - мајки, сопруги, баби, девојки и сите оние кои влегуваат во светот на жените и почнуваат да ги осознаваат потребите од правата за рамноправност и еднаквост. Бидете горди и величенствени што сте дел од...

Read more

Избор на уредникот

ПРВА награда за Ансамбл „Бојмија“ Гевгелија на ФИФ „Гајда“

Сезоната на награди и заслуги за умешните сценски настапи на фолклорниот ансамбл „Бојмија“ од Гевгелија за 2024 година започна со освојувањето на ПРВАТА НАГРАДА на Фестивалот за изворен фолклор "Ињевска Гајда 2024" во с.Ињево, Радовишко. Фестивалот на сцената донесе 10...

Read more

ВИДЕО: Беседа на отец Љупче Миланов

Беседа на отец Љупче Миланов, протоереј на Гевгелиското архиерејско намесништво по повод осветувањето на инклузивниот парк "Ице Бегов" во Гевгелија. Тој потсети за човечкото добросрдие опишано во Светото Евангелие и насушната потреба на човештвото - човек на човек да помага....

Read more

Oсветен и свечено отворен новиот инклузивен парк “Ице Бегов” во Гевгелија

Со звуците на песната "Таму кај што си" денеска беше свечено пуштен во употреба новиот инклузивен парк "Ице Бегов" што го изгради истоимената фондација во дворот на Пионерскиот дом во Гевгелија. Честа да ја пресечат црвената лента беше на децата,...

Read more

Граѓански митинг на Стево Пендаровски во Гевгелија

Кандидатот за претседател на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски вечерва имаше свое претставување пред граѓаните на Гевгелија. Во ведра атмосфера топло и срдечно пречекан од гевгеличани, актуелниот претседател и кандидат за втор мандат се осврна на политиките и достигнувањата на...

Read more

ВИДЕО: Гевгелија 151 година железничка трансферзала

На овој ден 9 април 1873 година поминал првиот воз на релација Солун-Велес преку новоизградената железничка пруга која поминува и низ Гевгелија. Станувајќи значајна транспортна точка Гевгелија почнува забрзано да расте како населба и во 1886 година станува градска касаба....

Read more

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist