Најава

ФОТО ВЕСТ

Еден товар цвеќе за ВЛАДО КАНТАРЏИЕВ

По повод 100 години од раѓањето на првоборецот ВЛАДО КАНТАРЏИЕВ (1923-1944) и патрон на истоименото училиште во Гевгелија учениците и вработените положија свежо цвеќе за јубилејниот ден на раќањето на гевгелискиот првоборец кој загина за време на Народоноослободителното движење во...

Read more

ПРВИОТ ТЕЛЕВИЗОР ВО ГЕВГЕЛИЈА

Магичната кутија која носи гости дома, фестивали, цртани филмови, вести и информации, во светот беше изумена во првата половина од XX век, а после војната со обновата на замјата, создавањето на ЈРТ бргу, бргу пристигна и во Гевгелија. Телевизиските лица...

Read more

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК ГЕВГЕЛИЈА! ЧЕСТИТ ДЕН НА ОСЛОБОДУВАЊЕТО!

ЧЕСТИТ ДЕН НА ОСЛОБОДУВАЊЕТО! Пред 79 години, на овој ден победоносен, 7- ми Ноември 1944 година, Гевгелискиот партизански одред "Сава Михајлов" влегува во Гевгелија која беше под 4 годишна фашистичка окупација, го ослободува градот со борбени дејствија и со развиорени...

Read more

Избор на уредникот

Интервју со Драгица Митрова – прва кадетска и сениорска репрезентативка од Гевгелија

Гевгелија ја памети својата миленичка која успеа со спортот да стане член најпрво на кадетската, а потоа и на сенирската репрезентација на Македонија во ракомет, Драгица Митрова. Драгица е наша сограѓанка, жителка на Гевгелија и долгогодишен спортист, која со своите...

Read more

ВИДЕО: Новите распеани „Калинки“

Пред да стартува сцената на Детскиот фестивал „Калинка“ во Гевгелија беше изведена дводневна аудиција на потенцијални изведувачи и членови на детскиот хор. Изборот на песните и настапите на дечињата имаа своја харизма. Така, во недостаток на континуитет на детскиот фестивал...

Read more

Тројца ракометари од југот станаа членови на кадетската репрезентација на Македонија

Стручниот штаб и тренерот на кадетската машка ракометна репрезентација, Радослав Стојановиќ вчера го објавуваат списокот на повикани ракометари за собир и настап на претстојната ЕХФ недела. Од избраните 22 кандидати на листата тројца ракометари доаѓаат од југот на Макдонија: 1....

Read more

„Teкстилна Корпорација“ Гевгелија – производствен бренд кој расте

Некогашната текстилна фабрика „Меркјури“ отворена 2004 година во Гевгелија, со годините прерасна во Текстилна корпорација која работно ангажира околу 1.500 работници во текстилната сфера, а помошните дејности кои ја опслужуваат корпорацијата значат егзистенција за речиси 2.000 работници и нивните семејства....

Read more

Среќна Стара Нова Година !

Денес, 13 јануари, според јулијанскиот календар започнува Старата Нова Година. Дата која веќе е напуштена, но нашите граѓани и понатаму традиционално ја одбележуваат. Во недостаток на снежна идила Ви испорачуваме фото-времеплов од една прекрасна Новогодишна атмосфера во Гевгелија од 2007...

Read more

Фокус

Македонија

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

Македонија

Фокус

Свет

Спорт

Арт, Стил, Кулинарство, Здравје

Шоу Биз, Музика, Филм, Селебрити

Од наш агол

Интервју

No Content Available

ФОТО ВЕСТ

Честит 11 Октомври – Денот на Народното востание на Македонија

Денес празнуваме со мисла на искажана почит и благодарност кон нашите херои од 11-октомвриското победничко востание, кога Македонија застана во редот на прогресивните светски сили и во текот на НОБ избори своја слобода, самобитност, држава. Тој непокор на нашите предци...

Read more

Честит 5 Октомври – Меѓународниот ден на учителот!

"Доброто образование може да промени било кого, но добриот УЧИТЕЛ може да промени СЕ'!" Годинава се навршуваат 79 години од организираната образовна дејност во општина Гевгелија, еден од битните столбови на општествениот развој во послевоена Македонија. Во 1944 год. почна...

Read more

Нов детски парк во Негорци

Уредено е ново катче со реквизити за игри и забава на децате во Негорци. Ова е нова инвестиција на општина Гевгелија наменета за најмладите од ова населено место. - „Набавени се нови реквизити за деца, како и урбана опрема за...

Read more

Избор на уредникот

Антикризни мерки на Владата: По 3.000 денари за пензионерите со најниски пензии, 1200 за основци, 1800 за средношколци

Владата донесе деветти пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра кој е наменет за компаниите и ранливите категории на граѓани. – „Со оваа мерка се опфаќаат 120.000 млади лица, над 74.000 соцоијално ранливи категории на граѓани, над 187.000...

Read more

27 Ноември некогаш беше Ден на дрвото, денеска обичен студен ноемвриски ден

Во 2007 година на иницијатива на оперскиот бејач Борист Трајанов во Македонија беше организирана акција за пошумување на голите терени низ државата позната како „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“. Денот беше прогласен за неработен и масовно се...

Read more

Финансиска поддршка од 16.000.000 денари за Дојран од Буџетот на РСМ

Потпишани договори од големо значење за општина Дојран во вредност од 16.000.000 денари, денеска на свечена седница на Владата на РСМ каде имплементатори се општина Дојран и владините тела Бирото за регионален развој и Центарот за развој на југоисточен плански...

Read more

ВИДЕО: Спасени четири лица заглавени на жичара на Водно

Зладувањето, снежните врнежи што настапија во текот на денот беа најавени, но четворица патници со жичара на Водно не предвиделе дека поради лошите временски услови можат да останат заглавени, ако снема струја. Токму тоа се случило попладнето поради што интервенирале...

Read more

10-ти јубилеен планинарски марш „Томе Шутов Кротки“ – ЗПСК „Кожуф“ Гевгелија

Во спомен, сеќавање на прерано починатиот истакнат планинар и член на ПД „Кожуф“ Гевгелија, Томе Шутов - Кротки, во организација на ЗПСК „Кожуф“ Гевгелија викендов се изведе традиционалниот планинарски марш со маршрута од домот во с.Конско до врв „Двете уши“...

Read more

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist