Jovanka Dojranlieva

Jovanka Dojranlieva

Полициски службеници од ГП и ГН „Богородица“ откриле криумчар на мигранти

Споредните стари, или регионални патишта редовна траса на мигрантскиот коридор кој поминува на југ, низ територијата на Гевгелија, Богданци и Дојран. Вечерва во една таква акција на регионалниот пат Стојаково-Богданци...

Read more

Maкедонката ЛИНА ЃОРЧЕСКА победник на ИТФ турнирот во Србија

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа е победник на тенискиот ИТФ-турнир во Куршумлиска Бања, Србија, кој се играше неделава на земјени терени и за награден фонд од 40 илјади американски долари....

Read more

Научниците кои го овозможија развојот на вакцината против корона добија Нобелова награда

Научниците Каталина Карико и Дру Вајсман од Унгарија и САД ја добија Нобеловата награда за физиологија и медицина за откритијата што овозможија развој на мРНА вакцина против ковид-19, објави во...

Read more

Македонката Ана првак на „Hippo“, светска олимпијада по англиски јазик, Богданчанката Катја финалистка и освоено 7-мо место

Средношколката Ана Радеска од Скопје е првак на светската олимпијада по англиски јазик во „Hippo 3” категоријата која се одржува во Италија. Таа се пријавила на натпреварот минатата година како...

Read more

Дојран со владини средства од 135 милиони денари ќе го заштити езерото

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во посета на општина Дојран најави санација на колекторискиот систем и изградба на нова пречистителна станица во Дојран Тој на денешните средби со граѓаните на Дојран,...

Read more

Од понеделник започнува исплатата на средства за субвенциониран студентски оброк

Со стартот на новата академска 2023-2024 година во понеделник, студентите кои ги исполниле условите на јавниот повик започнуваат со користење на правото на субвенциониран студентски оброк. Со зголемен износ од...

Read more

Приведен криумчар на казино картички, лекови, брендирана облека

Што се' е роба за нелегален меѓународен трансфер за криумчарите? По се' изгледа се' што може нелегално да продаде, па дури и казино картички без докумантација. Ова го покажува последниот...

Read more

Гевгеличанецот Ризов се искачи на Килиманџаро со велосипед

Планинарот и велосипедист Џоко Ризов од Гевгелија денеска го искачи врвот Ухуру (5.895 м.н.в.) кој се наоѓа на највисоката планина во Африка - КИЛИМАНЏАРО. Ваков подвиг имаат направено и други...

Read more
Page 1 of 77 1 2 77

FOLLOW ME

INSTAGRAM PHOTOS

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist