ВИДЕО: Кит проголтал нуркач па го плукнал

Среда, 13 Март 2019

Неколку тонски кит проголтал нуркач, но овој нежен џин увидел дека нешто не е во ред и го плукнал нуркачот во водите без никакви повреди на телото

 

 

Неколку тонски кит проголтал нуркач на брегот од градот Порто Елизабета во Јуна Афричката Република.
За среќа, најголемиот цицач на планетата земја го исплукал во водите и нуркачот поминал без повреди.

Јужноафриканецот Rainer Schimpf (51 годишен) по исплукувањето од устата на китот ги прашал возбудено своите колеги нуркачи „Дали ја снимиле глетката кога тој бил во устата на китот“. За негова среќа и китот и колегите биле на ниво на задачата.
За китот тој бил преголем залак, зошто тогаш ловел и се сладел со сардини, а колегите не го испуштиле секој момент од настанот.


Имено, Рајнер нуркал недалеку од градот Порто Елизабета, снимајќи сардини кога замалку го проголтал кит!

– Само се појави пред мене, голташе риби и така ме голтна и мене – рекол Рајнер на кого дури и нозете му виселе од устата на китот.
– Почувствував притисок околу половината и веднаш знаев што се случило. Китот случајно ме вовлече во својата уста заедно со својот главен оброк, сардините – навел Шимпф, наградуван стручњак за зачувување на подморскиот живот со 20-годишно искуство.

За среќа, огромниот цицач увидел дека нешто не е во ред, па самиот го плукнал. Рајнер е среќен што овој нежен џин нема на менито нуркачи за јадење.

 

 

 

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Невреме во Македонија – ЦУК повикува на внимателност

Попладнево силно невреме беше забележано во Oхридско и во Пелагонискиот регион.

Повеќе

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.