Паника во "Паркот на дрогата"

Четврток, 29 Август 2019

Пушува Ѓорги Спасов, поранешен министер и висок функционер на СДСМ
„Откако министерката Рената откри дека со измена на Законот за судски совет, која може да се донесе со 61 глас во Собранието, а со која може да ја спречи блокадата на политичките претставници на македонската мафија, тие побудалеа.
Мицковски, тој легален потег кој овозможува именување заменик на СЈО, со што ќе продолжат процесите против најголемиот криминал во историјата на Македонија го оценува како "ширење омраза", освета и пресметка со опозицијата - читај кроминалците.
Блокадата на собранието на СЈО и на судството која им беше клучното оружје за спречување на правдата одеднаш е пробиена и кај нив предизвикува паника како во паркот на дрогата кога таа алатка како дрога на зависниците од блокирање им ја снемува.
Откочувањето на правдата за Мицко било омраза, одмазда и пресметка со опозицијата.

Се' е јасно како бел ден.
Извадени се на чистина.“

Ова на својот фејсбук профил го напиша Ѓорги Спасов поттикнат од изјавата на министерката за правда Рената Десковска дека Владата има План Б за продолжување на кривичните постапки што ги води СЈО против организираниот криминал, преку измени на законот за Судскиот Совет, кој се носи со просто мнозинство во Парламентот, со што ќе се продолжи работата на СЈО со именување на вршител на должноста. Тоа ја вознемири опозицијата со нервозни изјави на прес конференции.

Last modified on Четврток, 29 Август 2019 - 13:05

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.