Топ Новости

Паника во "Паркот на дрогата"

Четврток, 29 Август 2019

Пушува Ѓорги Спасов, поранешен министер и висок функционер на СДСМ
„Откако министерката Рената откри дека со измена на Законот за судски совет, која може да се донесе со 61 глас во Собранието, а со која може да ја спречи блокадата на политичките претставници на македонската мафија, тие побудалеа.
Мицковски, тој легален потег кој овозможува именување заменик на СЈО, со што ќе продолжат процесите против најголемиот криминал во историјата на Македонија го оценува како "ширење омраза", освета и пресметка со опозицијата - читај кроминалците.
Блокадата на собранието на СЈО и на судството која им беше клучното оружје за спречување на правдата одеднаш е пробиена и кај нив предизвикува паника како во паркот на дрогата кога таа алатка како дрога на зависниците од блокирање им ја снемува.
Откочувањето на правдата за Мицко било омраза, одмазда и пресметка со опозицијата.

Се' е јасно како бел ден.
Извадени се на чистина.“

Ова на својот фејсбук профил го напиша Ѓорги Спасов поттикнат од изјавата на министерката за правда Рената Десковска дека Владата има План Б за продолжување на кривичните постапки што ги води СЈО против организираниот криминал, преку измени на законот за Судскиот Совет, кој се носи со просто мнозинство во Парламентот, со што ќе се продолжи работата на СЈО со именување на вршител на должноста. Тоа ја вознемири опозицијата со нервозни изјави на прес конференции.

Last modified on Четврток, 29 Август 2019 - 13:05

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.