Топ Новости

Алуминозни постови: Вака ли во Европа?

Понеделник, 11 Ноември 2019

Новинарот, колумнист и граѓански активист Петрит Сарачини на сатиричен начин споделува постови со замислен „алуминирачки“ ефект на анализа за работата на сегашната власт, наспроти постапките на поранешната власт по одредени ситуации и прашања од општествено значење.

Сарачини се осврнува на преговорите со СОНК наместо закани кон штрајкувачите, за немањето контрапротести организирани од власта за гласноговорниците од опозицијата, за немањето присилни инспекции кон невладините организации кои критикуваат одредени состојни во општеството (наспроти „Ноќта на долгите ножеви“ како го нарече протестот на ВМРО-ДПМНЕ, тогаш власт, актерката и пратеничка Валентина Божиновска, одржан пред ДИК, и тогаш најавениот јавен прогон лично од тогашниот премиер Никола Груевски кога посака контрола и затварање на невладините организации во државата), за гласањето без лажните присилени гласачи, за слободата на медиумите секој да може да го каже своето мислење, да критикува одредена состојба наспроти затварањето на новинари и медиуми.

Сарачини прави споредба и за потрошените буџетски пари за проектот „Скопје 2014“ наспроти приоритетите на оваа власт за покачување на минималната плата, покачување на социјалната помош, покачување на платите во образованието, градинките...

Last modified on Вторник, 19 Ноември 2019 - 12:59

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.