Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

ПСК „Двете уши“ солидарно на Солунска Глава (2.540 мнв)

Вторник, 10 Декември 2019

Гевгелиските планинари од Планинарскиот спортски клуб „Двете уши“ овој викенд се солидаризираа со своите колеги по висините и заедно со искачување на врвот „Солунска глава“ се потсетија и оддадоа почит на трагично загинатите алпинисти од Македонија. По повод 21 години од несреќата во која животот го загубија алпинистите: Влатко Боцевски, Бранислав Ристовски, Огњан Филиповски и Предраг Толмачев, во периодот од 06-08.12.2019 година се одржа традиционалното искачување на врвот Солунска Глава, наречен Меморијал „Четворица алпинисти“.
Меморијалниот марш „Четворица алпинисти“ – годинава се одржува по 21 пат, почнувајќи од кобната 1998 година кога со традиционално искачување на врвот Солунска Глава им се оддаде почит на местото каде се споија со висините загинатите алпинисти. Маршот се организира секоја година во чест и сеќавање на Бранче, Влатче, Огњан и Пеџо, членови на Алпинистичкиот клуб „Исак Русо“ од Скопје.

Врвот Солунска Глава се наоѓа на планината Јакупица и е дел од најголемиот македонски планински масив Мокра Планина, со височина од 2.540 метри.

ПСК „ДВЕТЕ УШИ“ од Гевгелија во заедничка акција со ПСК „Фри хајкерс“ (Free hikers) од Неготино учествуваа на овој марш и ја искажаа својата длабока почит кон загинатите алпинисти.

Last modified on Вторник, 10 Декември 2019 - 15:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.