Топ Новости

Да го пронајдеме и пробудиме Тоше во секој од нас!

Недела, 26 Јануари 2020

На Тоше не му требаат одликувања и признанија. Тој сам по себе е недопирлива величина. За неговите достигнувања и мисија ќе сведочат музичкото наследство и вредностите кои тој ги остави за само 26 години. Но, непочитта и недоволната заштита на неговиот лик и неговите дела ќе сведочат за нас. За нас кои што бевме благословени да коегзистираме заедно со него, со неговиот раскошен талент, со неговата насмевка и добрина, и со неговата љубов. Љубов, чиста како солза. Тоше најчесто говореше и пееше за љубовта, за детските насмевки, за хуманоста, за Бога. Всушност, тој најмалку говореше за своите достигнувања. Не сакаше да му симнуваме капа, сакаше само да се гордееме со него. Затоа, сосем доволно би било доколку успееме да го пронајдеме и пробудиме Тоше во секој од нас…

Ова го напиша на својот Фејсбук профил Перо Костадинов, градоначалник на општина Валандово. И додава:

… На маргините на ова писание, кога повторно царуваат тишината, неверицата и солзите да споменеме и неколку брилијантни реплики од неповторливиот и непреболениот, од нашиот Тоше:

„Без оглед на она што велат дека скромноста е одлика на глупавите луѓе, јас не се согласувам со тоа. Скромноста е одлика на добрите луѓе.”

“Целта на мојот живот не е кариерата, туку контактот со луѓето, односно можноста со нив да ја разменувам енергијата. Сакам на сите околу мене позитивно да влијаам, бидејќи тоа е мојата мисија.”

“Кога ќе ви одземат се и ќе ви останат само двете раце, составете ги една до друга за молитва… Тогаш ќе бидете најсилни.”

Last modified on Недела, 26 Јануари 2020 - 13:17

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.