Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

„Паразит“ е најдобар филм и се закити со четири оскари

Понеделник, 10 Февруари 2020

Јужно Корејскиот филм „Паразит“ вечерва на доделувањето на 92-те награди Оскар на Американската филмска академија ја освои главната филмска награда „најдобар филм за 2019“ и со тоа за прв пат се испиша историја на оскарите - странски филм да ја добие главната награда.
Освен ова, „Паразит“ доби оскар за „најдобар странски филм“, за „најдобра камера“, за „најдобро оригинално сценарио“.
Филмот „Паразит“ беше во конкуренција заедно со „Медена земја“ за категориите документарен филм и странски филм. Можеме само да бидеме горди што се најдовме во друштво на таква конкуренција.

Со оскар се закитија Жоакин Феникс за улогата во филмот „Цокер“, Рене Зелбегер која ја глуми Џуди Гарланд во филмот посветен за нејзиниот живот и кариера насловен нормално со „Џуди“, потоа Бред Пит за споредна машка улога во филмот на Квентин Тарантино „Беше еднаш во Америка“ и Лора Дерн за споредна женска улога во филмот „Брачен живот“.

Оскар за звук доби филмот „1917“, за најдобра монтажа „Форд против Ферари“, за најдобра шминка и фризура оскарот отиде за филмот „Тие се бомби“. Оскар за најдобра оригинална музика доби филмот „Џокер“. Сер Елтон Џон доби Оскар за најдобра оригинална песна.

Тимот на „Медена земја“ испиша историја во друштво со овие светски кинематографи. Му порачаа на светот дека е потребен баланс и Оскарите 2020 го потрошија балансот со јужно корејскиот „Паразит“ и неговата доминација со четири златни статуетки „Оскар“.

Жоакин имаше исклучителен говор за човештвото, хуманоста, еднаквоста, недискриминацијата:

Last modified on Понеделник, 10 Февруари 2020 - 06:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.