Да бидеме одговорни - короната може некого да убие

Четврток, 12 Март 2020

Ограничувањето на работата на угостителските објекти до 18 часот и при тоа посетата на рестораните и кафулињата да се со преполовен капацитет, младата популација денеска на места целосно ја игнорираше, од типит „Мене нема да ме фати“, или „Млад сум ќе преживеам“ па интензитетот на гостите беше рамо до рамо, на една педа растојание наместо препорачаните 1,5 до 2 метри растојание од секој гост во објектот.

Одговор на ваквиот „фраеризам“ упати Небојша Гелевски на социјалните мрежи со пригодно фото - Да бидеме одговорни, да мислиме на постарите лица кои може да бидат заразени, со можност за жал некои и да не преживеат.

„Не мислете само на себе, гледајте пошироко. Бидете одговорни! #ЗаштитиСе од #Корона“ - порачува Гелевски.

Преку редовно и одговорно практикување на мерките за заштита (како, на пример, миење раце, избегнување непотребно движење во јавен простор) сите директно придонесуваме за намалување на ширењето на заразата со Корона вирусот. Со ова овозможуваме нашиот здравствен систем да не колабира, бидејќи придонесуваме бројот на заразени лица да се држи до ниво со кое тој може да се справи.

Last modified on Четврток, 12 Март 2020 - 20:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

Црквата „Св. Кирил и Методиј“ со богата програма за чествување на Сесловенските

Денот на браќата Кирил и Методиј, основоположниците на македонската и

Повеќе

Благодарница за ТППЕ-Гевгелија од СДСМ и коалицијата во Советот

За Денот на пожарникарите 20 Мај, денеска претставници на советничката група на

Повеќе

Пресудa за „ТНT“: 9 години затвор за Груевски, 3 години за Јанакиески

Кривичниот суд во Скопје денеска изрече затворски казни за обвинетите во

Повеќе

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.