Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

27 април 2017 - сеќавања & реакции

Понеделник, 27 Април 2020

На денешен ден пред три години 27 април 2017 година, Собранието во Македонија крвареше, а крвареа и пратениците во него. Толпата дојдена по крв, застана кога помисли дека еден од таргетите е ликвидиран. Во 20:30, посла дваипол часа неодговарање на надлежниот за брзо распоредување на силите Чавков, полицијата влезе во Собранието, со угаснато светло, низ темни ходници ги евакуираше нападнатите и раскрвавени пратеници.
Нападнатите преживееја со лузни на лицето, телото, а преживеа и ужаснатиот народ пред ТВ екраните, но еве што запомнија од тој ден:

- „На денешен ден пред 3 години "уставобранителите" со фантомки на глава влегоа во македонското собрание со цел да убијат. Планот им беше скован од порано. Само требаше да се изврши. Среќа па не им успеа. Никогаш повеќе режим. Никогаш повеќе ВМРО“- напиша Сплинтер на Твитер.

„И после 3 години, ново раководство на ДПМНЕ не го осуди организираниот напад во собрание од страна на нивното „старо“ раководство.
Јасно е дека таму нема старо/ново раководство, ист ментален склоп, иста матрица, повторно закани за бесилки и повици за конечна пресметка. ИСТО ЗЛО“ - пишува Васиљ.

„Дурловски во коментар за 27 април со гнасен и арогантен обид да го релативизира настанот и вистинското крварење на жртвите што беа нападнати на тој ден, го нарекува крвав четврток во наводници и заклучува дека тогаш „искрварила Македонија“, а не луѓето. Нема каење, нема срам.

„Али признај си, колку јаки се осеќавте дента. Нели? Недопирливи. Да се заврши таа работа. Исчисти све што е контра. Убиј. Више преку кур ви беше да ве има по бомби, да ви зимаат чесно добиени избори, да ви ги секнат парите. Кога си легнуваш те јаде што не го убивте тогаш нели?“ -   напиша Сулимановиќ на Твитер.

Last modified on Понеделник, 27 Април 2020 - 21:16

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

93-годишна дојранчанка е тешко повредена откако со автомобил излетала од патот

Синоќа 9 септември во 20.40 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на

Повеќе

Прогласена тридневна жалост во цела држава за настраданите во Тетово

На денешната вонредна владина седница прогласена е тридневна жалост на

Повеќе

Пожар во тетовската ковид болница, има и жртви

Вечерва, околу 21 часот избувна пожар во модуларната ковид болница во Тетово.

Повеќе

Честит Ден на независноста - 8 Септември!

Пред три децении на денешен ден, над 95 проценти од граѓаните на Македонија на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.