Топ Новости

27 април 2017 - сеќавања & реакции

Понеделник, 27 Април 2020

На денешен ден пред три години 27 април 2017 година, Собранието во Македонија крвареше, а крвареа и пратениците во него. Толпата дојдена по крв, застана кога помисли дека еден од таргетите е ликвидиран. Во 20:30, посла дваипол часа неодговарање на надлежниот за брзо распоредување на силите Чавков, полицијата влезе во Собранието, со угаснато светло, низ темни ходници ги евакуираше нападнатите и раскрвавени пратеници.
Нападнатите преживееја со лузни на лицето, телото, а преживеа и ужаснатиот народ пред ТВ екраните, но еве што запомнија од тој ден:

- „На денешен ден пред 3 години "уставобранителите" со фантомки на глава влегоа во македонското собрание со цел да убијат. Планот им беше скован од порано. Само требаше да се изврши. Среќа па не им успеа. Никогаш повеќе режим. Никогаш повеќе ВМРО“- напиша Сплинтер на Твитер.

„И после 3 години, ново раководство на ДПМНЕ не го осуди организираниот напад во собрание од страна на нивното „старо“ раководство.
Јасно е дека таму нема старо/ново раководство, ист ментален склоп, иста матрица, повторно закани за бесилки и повици за конечна пресметка. ИСТО ЗЛО“ - пишува Васиљ.

„Дурловски во коментар за 27 април со гнасен и арогантен обид да го релативизира настанот и вистинското крварење на жртвите што беа нападнати на тој ден, го нарекува крвав четврток во наводници и заклучува дека тогаш „искрварила Македонија“, а не луѓето. Нема каење, нема срам.

„Али признај си, колку јаки се осеќавте дента. Нели? Недопирливи. Да се заврши таа работа. Исчисти све што е контра. Убиј. Више преку кур ви беше да ве има по бомби, да ви зимаат чесно добиени избори, да ви ги секнат парите. Кога си легнуваш те јаде што не го убивте тогаш нели?“ -   напиша Сулимановиќ на Твитер.

Last modified on Понеделник, 27 Април 2020 - 21:16

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.