Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Намалени комуналните такси за даночните обврзници од Општина Гевгелија

Среда, 27 Мај 2020

Советот на Општина Гевгелија на денеска одржаната 45-та редовна седница донесе Одлука за намалување на комуналните такси на деловните субјекти (правни лица), како дел од Општинскиот пакет мерки за ублажување на последиците од Корона вирусот.
Според донесената Одлука за утврдување на висината на комуналните такси во општина Гевгелија:
1. Комуналната такса за називот на фирма на деловни простории за физички лица кои вршат дејност е намалена од 2.000 денари на 1.300 денари, (што претставува намалување од 35%);
2. Комуалната такса за називот на фирма на деловни простории на физичките лица кои вршат дејност, а данокот го плаќаат во паушален износ е намалена од 500 на 350 денари (намалување за 30%);
3. Комунална такса за називот на фирма на деловните простории на трговските друштва и други правни лица од областа на производството, прометот и услугите, од досегашните 6.000 денари е намалена на 4.000 денари (намалување од 33,33%);
4. Комуналната такса за користење на просторот пред деловните простории за вршење на дејност се намалува од 7 на 5 денари од метар квадратен на ден (намалувањеод 28,57%).

Овие утврдени износи со Одлука на Советот за намалување на комуналните такси ќе важат до крајот на годината, бидејќи станува за еднократна даночна обврска.

Со почетокот на корона пандемијата Општина Гевгелија ја запре постапката за издавање налози за наплата на годишниот износ на комунална такса за деловните обврзници, со што намалувањето ќе биде испорачано заедно со новите платни налози со новиот намален износ за комунална такса.

Од општината не наведуваат колку даночни обврзници ќе користат намалена комунална такса и колкаво намалување на буџетските приходи ќе предизвика вака донесената Одлука. Во секој случај ова е потег на Општина Гевгелија за олеснување на економските субјекти во општината со настанатата ковид состојба во државата, од чии импликации не е поштедено ниту гевгелиското стопанство.


Last modified on Среда, 27 Мај 2020 - 18:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.