Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Со поигрувања на етничката карта, се напаѓа ДУИ

Недела, 12 Јули 2020

Пишува: Шефкије Аласани

Рецензираме вест објавена на порталот „Арена“ на 09.07.2020 со наслов: Трубат за законот за албанскиот јазик, но функционерите на ДУИ не го кријат копнежот по македонскиот јазик. Насловот на овој напис е субјективен и тенденциозен и се коси со еден од основните принципи на новинарството, кој вели:

Новинарите имаат улога да пренесуваат информации, идеи и мислења и право да коментираат. Почитувајќи ги етичките вредности и професионалните стандарди во пренесувањето на информациите, новинарите ќе бидат чесни, објективни и точни.

Написот се состои од еден пасус со 4-5 реченици во кои е коментиран еден Фејсбук статус, преземен од Фејсбук профилот на симпатизер на ДУИ. Врз основа на еден статус од социјална мрежа, се доаѓа до заклучок дека ,,ДУИ што од почеток на предизборната кампања започнала со популистичка реторика фалејќи се за законот за јазиците и ветувајќи премиер Албанец, не успеала да ја сокрие сервилноста кон Македонците и македонскиот јазик”.

Тоа што некој го напишал на неговиот профил на Фејсбук не е вест и не е од јавен интерес, особено кога поттикнува етнички поделби. Преку играње со картата на национализмот, се прави обид да се дискредитира учесник во изборната трка. Нема ништо спорно во тоа политичка партија да го употребува официјалниот јазик на државата, да истакнува македонски симболи, доколку сака, но тоа во овој напис не само што се проблематизира, туку и се користи како основа за напад кон ДУИ. Навивачкиот тон не е скриен.

Овој напис се коси со неколку новинарски правила и принципи, како член 11, 13, 14, 16 од Етичкиот Кодекс на новинарите.

_____________________________________________________________________
Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис и National Endowment for Democracy или нивните партнери.


Last modified on Недела, 12 Јули 2020 - 03:01

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

93-годишна дојранчанка е тешко повредена откако со автомобил излетала од патот

Синоќа 9 септември во 20.40 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на

Повеќе

Прогласена тридневна жалост во цела држава за настраданите во Тетово

На денешната вонредна владина седница прогласена е тридневна жалост на

Повеќе

Пожар во тетовската ковид болница, има и жртви

Вечерва, околу 21 часот избувна пожар во модуларната ковид болница во Тетово.

Повеќе

Честит Ден на независноста - 8 Септември!

Пред три децении на денешен ден, над 95 проценти од граѓаните на Македонија на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.