Топ Новости

Со поигрувања на етничката карта, се напаѓа ДУИ

Недела, 12 Јули 2020

Пишува: Шефкије Аласани

Рецензираме вест објавена на порталот „Арена“ на 09.07.2020 со наслов: Трубат за законот за албанскиот јазик, но функционерите на ДУИ не го кријат копнежот по македонскиот јазик. Насловот на овој напис е субјективен и тенденциозен и се коси со еден од основните принципи на новинарството, кој вели:

Новинарите имаат улога да пренесуваат информации, идеи и мислења и право да коментираат. Почитувајќи ги етичките вредности и професионалните стандарди во пренесувањето на информациите, новинарите ќе бидат чесни, објективни и точни.

Написот се состои од еден пасус со 4-5 реченици во кои е коментиран еден Фејсбук статус, преземен од Фејсбук профилот на симпатизер на ДУИ. Врз основа на еден статус од социјална мрежа, се доаѓа до заклучок дека ,,ДУИ што од почеток на предизборната кампања започнала со популистичка реторика фалејќи се за законот за јазиците и ветувајќи премиер Албанец, не успеала да ја сокрие сервилноста кон Македонците и македонскиот јазик”.

Тоа што некој го напишал на неговиот профил на Фејсбук не е вест и не е од јавен интерес, особено кога поттикнува етнички поделби. Преку играње со картата на национализмот, се прави обид да се дискредитира учесник во изборната трка. Нема ништо спорно во тоа политичка партија да го употребува официјалниот јазик на државата, да истакнува македонски симболи, доколку сака, но тоа во овој напис не само што се проблематизира, туку и се користи како основа за напад кон ДУИ. Навивачкиот тон не е скриен.

Овој напис се коси со неколку новинарски правила и принципи, како член 11, 13, 14, 16 од Етичкиот Кодекс на новинарите.

_____________________________________________________________________
Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис и National Endowment for Democracy или нивните партнери.


Last modified on Недела, 12 Јули 2020 - 03:01

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.