Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Македонија го победи Косово со 2:1

Четврток, 08 Октомври 2020

Македонската фудбалска репрезентација избори место во финалето од плеј-офот за пласман на ЕП преку Лигата на нации.

Репрезентативците вечерва славеа над Косово со 2-1 и ќе играат против Грузија на 12 ноември во Тбилиси во финалето, а победникот ќе се пласира на Европското првенство.

Натпреварот на Арената Тодор Проески во Скопје почна одлично за македонската репрезентација. Во 16-та минута е постигнат првиот погодок со помош на Кололи кој несреќно даде автогол за Косово, додека интервенираше по шутот на Ристовски. Гостите во 29-та минута стигнаа до 1-1 преку Хадерѓонај. Но, Македонија брзо се врати во предност. После центаршутот на Барди во 33-та минута, Велковски со глава ја погоди мрежата на Косово и го постигна конечниотрезултат од за 2-1.

Македонија ќе ѝ гостува на Грузија во Тбилиси на 12 ноември. Победникот во дуелот ќе обезбеди пласман на Европското првенство, што од оваа година беше префрлено во 2021.

Last modified on Четврток, 08 Октомври 2020 - 23:15

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.