Топ Новости

Ракета „Сојуз MC-18“ полета во чест на Гагарин кон ISS

Петок, 09 Април 2021

Меѓународен вселенски екипаж составен од руски и американски астронаути утрово во 3:42 полетаа во орбитата на Земјата на пат кон Меѓународната вселенска станица со капсула во чест и сеќавање на 60 годишнината од полетувањето на советскиот космнаут Јуриј Гагарин - првиот човек што летнал во Вселената.

Годишнината од историскиот лен на Гагарин - 12 април 1961 година во Русија секоја година се слави како ден на астонаутиката. Тој минал 108 минути во орбитата.

Космонаутите од руската агенција Роскосмос - Олег Новицки и Пјотр Дубров и американецот од НАСА Марк Винде Хеј, утрово полетаа од рускиот космодром „Бајконур“ во Казахстан, известува „Ѕpacepolicyonline.com“. Вселенското летало „Сојуз МС-18“ беше иманувано по легендарниот космонаут, а портрет на Гагарин ја краси неговата површина.

Кога првпат почнавме се натпреварувавме едни со други и тоа беше една од причините што бевме толку успешни на почетокот од човечкиот вселенски лет. Со текот на времето сфативме дека можеме да завршиме многу работа заедно.. Се надевам декаова ќе продолжи и во иднина, рече Ванде Хеј.

Но, 60-годишнината доаѓа во тешко време, кога руската вселенска индустрија претрпе низа неуспеси, од скандали со корупција до прекинат полет и одложување на мисија со екипаж во 2018 година.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.