ВИДЕО: Гарванлиев отпеа моќно, но не влезе во финале на Евросонг

Вторник, 18 Мај 2021

Вечерва на првото одржано полуфинале на Евровизија 2021, гласачите преку телевоутинг одбраа 10 учесници за големат финална вечер, меѓу нив не е претставникот на Македонија, Васил Гарванлиев.
Иако ја отпеа самоуверено својата „Here I Stand“, гласовите од публиката отидоа за влез во финале на следните претставници:

1. Норвешка со групата TIX – „Fallen Angel“
2. Израел, Еден Алене – „Set Me Free“
3. Русија, Manizha – „Russian Woman“
4. Азербејџан - Ефенди – „Mata Hari“
5. Малта со пејачката Destiny – „Je Me Casse“
6. Литванија, The Roop – „Discoteque“
7. Кипар, Елена Цагриноу – „El Diablo“
8. Шведска, Tusse – „Voices“
9. Белгија, Hooverphonic – „The Wrong Place“
10. Украина - Go_A – „Shum“

Во првото полуфинале настапија 16 земји, 10 одат понатаму во големото финале на 22 мај, а од евровизискиот нтпревар отпаднаа: Словенија со интерпретаторката Ана Соклиќ – „Амен“, Хрватска со Албина – „Тick-Tock“, Северна Македонија со Васил – „Here I Stand“, Романија - Роксен – „Amnesia“ (значи цел Балкан кој настапи на вечерашнто полуфинале), потоа Австралија со Montaigne – „Technicolour“ и Ирска со настапот на Лесли Рој – „Maps“.

Градот Ротердам во Холандија ќе биде еднонеделен домаќин на натпреварувачите од 39 земји, чии претставници ќе настапат во салата Ахој. Втората полуфинална вечер се одржува на 20 мај, а финалната „Евросонг 2021“ на 22 мај.

Фото: Радоста на последниот 10-ти финалист Украина

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""</p>"

Last modified on Среда, 19 Мај 2021 - 00:09

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.