Топ Новости

Почина 50 год. гевгеличанец - корона пациент

Вторник, 25 Мај 2021

Иако на залез од силата на третиот и најјак пролетен ковид бран во државата и кај нас на југот, денешната вест за починат 50 годишен пациент од ковид-19, жител на општина Гевгелија, не потсетува дека битката со коронавирусот уште не е завршена. Ова е 71-та ковид жртва меѓу граѓаните на општина Гевгелија.

Дневниот број на заразени во државата е едноцифрен, вчера само 7 новоинфицирани, денеска 14 лица, а Гевгелија веќе 10 дена нема новорегистрирани позитивни на Sars-CoV-2 туку секојдневно се регистрираат оздравени пациенти и намалување на активните случаи.
Во државата пред 5 дена бројот на активните падна под 3000, а денеска изнесува 2.686 лица.

Во регионот на ЦЈЗ Гевгелија моменталната состојба на активни случаи на ковид-19 изгледа вака:
- Гевгелија има 23 активни случаи на Covid-19 во моментот, ( од вкупно 2.189 заразени во текот на епидемијата успеале да оздрават 2095 лица, а 71 завршиле со смртни последици од средбата со короната во своето тело);
- Богданци во моментот има 4 активни случаи на ковид-19 ( од 494 заразени од коронавирусот во текот на епидемијата успеале да оздрават 478 лица, а 12 завршиле со смртен исход)

Дојран има „0“ (нула) активни - односно Дојран е единствената општина во државата без активни лица заболени од корона.

 

Last modified on Вторник, 25 Мај 2021 - 17:38

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.