Гевгелиски „Партизан“ со Узунчев до триумф над Делчево

Недела, 30 Мај 2021

Со 40% остварена ефектива од победничкиот резултат над екипата на Делчево, гевгелискиот ракометар Узунчев го поведе својот тим „Партизан“ од Гевгелија до триумф на последниот одигран натпревар од 13-то коло од плеј-аутот во Првата лига.
Ракометарите на „Партизан“ Гевгелија триумфираа над „Делчево Вардар“ со 29-23.

Клучниот момент на овој дуел се случи во првиот дел. Делчево одржуваше резултатска рамнотежа со домаќинот до 11-11, но во финишот на полувремето, со серијата голови на Банцалиски и Димитар Узунчев, гевгелиски „Партизан“ се одлепи на 15-11 и со овој резултат замина на полувреме.

Во вториот дел гостите успеаја да намалат на 17-16, но тоа беше се' од нив. Серијата на „Партизан“ од пет погодоци за 22-16 беше јасен знак дека бодовите остануваат во Гевгелија.

Најдобри стрелци кај победникот беа Димитар Узунчев со 9 (девет) и Ѓорѓе Банцалиски со 7 ( седум) погодоци, додека кај Делчево се истакна Павле Стоиловски со седум гола..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.