Топ Новости

Херојството на чернобилските доброволци-самоубијци

Вторник, 01 Јуни 2021

Чернобил 1986 беше закана за Европа и светот. Од радиоактивна катастрофа не' спасија луѓето од „Одредот на самоубијци“. Тројката на фотографијата се првите од нив кои пливаа во радиоактивно „езеро“.

Херојството на овие тројца ЛУЃЕ ја спаси Европа во 1986 година од Катастрофата во Чернобил. Тие доброволно се нурнаа во подрумот на реакторите исполнети со супа со радиоактивна вода под растопеното јадро на реакторот, што тивко гореше над нив, за да ги отворат вентилите за вода и да истече од поплавениот подрум со цел радиоактивната магма што се топеше над водата да избегне допир со водата и да се избегне верижна реакција и експлозија што би збришала половина од Европа од радијација.
Чернобилска несреќа што се случи во 1986 година во Русија (тогаш СССР) е најголемата несреќа во историјата на нуклеарните централи.
По експлозијата на реакторот број 3 во нуклеарната централа во Чернобил, дошло до ланец од неколку експлозии и пожари кои создале радиоактивен облак во атмосферата кој потоа се раширил над широк географски регион. Облакот во текот на неколку следни денови се распространил над западниот дел на СССР, делови од централна и северна Европа, па дури до источниот брег на Северна Америка.

Овие тројца херои сега се мртви од радиоактивното зрачење, откако се одважија да ја завршат најважната животна мисија што ја имаа, заедно со другите кои починаа чистејќи радио активни материјали, без скоро никаква заштита. Тие се познати како „Одреди за самоубиства“ во Чернобил, од хумана причина, јас би ја нарекол величенствена.
Алексеј Ананенко, Валери Безпалов и Борис Баранов.
Почит за овие 3-ца Херои! ❤❤❤

Извештајот подготвен од Меѓународната агенција за атомска енергија и Светската здравствена организација заклучува дека 56 лица загинале во самата несреќа, и проценува дека уште 9.000 други починале од рак директно предизвикан од радијацијата.[3] Властите првобитно се обиделе да го сокријат инцидентот, но го признале дури откако зголемени нивоа на радиоактивно зрачење биле регистрирани и во Шведска.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.