Корона во нок даун - само 1 новоинфициран во државата

Понеделник, 07 Јуни 2021

Оптимистички извештај од Институтот за јавно здравје денеска - евидентиран е само еден нов случај на инфициран граѓанин со коронавирус во државата.
Овој резултат е детектиран по направени лабораториски анализи од изведени 1.375 корона тестови на исто толку граѓани во државата. Од тестираните било констатирано дека има оздравено 204 граѓани во изминатите 24 часа за период за кој се однесува извештајот на ИЈЗ.

Во регионот на надлежност на Центарот за јавно здравје Гевгелија констатиран е еден оздравен пациент (позитивен на корона) од Гевгелија. За жал констатиран е и еден смртен случај на пациент од Гевгелија на 80 годишна возраст. Ова е 72-ра корона жртва од нашата општина. Со тоа сликата на активни во Гевгелија спадна на 3 лица, (се однесува за цела општина Гевгелија).

Во државата во моментот остануваат активни на вирусот Sars-CoV-2 уште 464 лица..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.