Топ Новости

Директоритe на ТЗ на ЕУ и ЦУ во посета на ГП Богородица

Среда, 09 Јуни 2021

Директорот на Царинската управа Горан Сугарески заедно со директорот на Транспортната заедница на ЕУ, г. Матеј Зокоњшек, претставници од ЦУ и Асоцијацијата „Макам-транс“ денес беа во официјална работна посета на Граничниот премин Богородица.

Посетата претставуваше продолжение на вчерашната средба и разговори на ова ниво во врска со презентирање на начинот на досегашното функционирање и унапредување на зелените коридори и нивно проширување кон границите на ЕУ.
На денешната средба и посета на ГП „Богородица“ кај Гевгелија се разговараше околу соработката со грчките колеги, за подобрувањето и унапредувањето на работата на овој граничниот премин со цел да се овозможи непречен проток на патници и стока, како и за воспоставувањето на Зелени коридори на граничните премини со ЕУ.

Тема на разговор беше и проширување на концептот на заеднички гранични контроли ONE STOP SHOP (контрола со само едно запирање) кој веќе е воспоставен на граничниот премин Табановце-Прешево со соседна Република Србија.
Од страна на претставниците на Царинската управа, директорот на Транспортната заедница, господин Зокоњшек беше информиран дека планирано е ONE STOP SHOP да биде спроведен и на останатите соседски гранични премини.
Посебен акцент беше даден на отпочнување на процес на дигитализацијата на транспортните документи, со што ќе се придонесе за забрзано одвивање на патниот и товарниот сообраќај на граничните премини.

Од страна на Транспортната заедница беше поздравена меѓусебната професионална соработка со Царинската управа која особено во време на пандемијата со Ковид 19 посветено работеше на интензивирање на соработката и подобрување на регионалната економска соработка.

 

Last modified on Среда, 09 Јуни 2021 - 15:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.