Топ Новости

Гевгелискиот репрезентативец Костадинов за дебито на ЕП

Среда, 09 Јуни 2021

Македонската репрезентација со полн капацитет и интензитет се подготвува за она што следува, историскиот прв меч на Европското првенство.

Играме против Австрија, противнико кој е далеку по профилиран од нас, со звучни имиња, но тука е Македонија за да ги демантира и најголемите скептици, како многупати во минатото.

Македонското деби на ЕП е и гевгелиско-миравчко деби на ЕП. На денешната прес конференција на нашата репрезентација одржана во Букурешт, Романија, зборуваше и младиот Тихомир Костадинов од гевгелиско Миравци.

- „Триумфот против селекцијата на Казахстан многу ни помогна за самодоверба пред ЕП. Според мене, против кого и да игравме прв натпревар на ЕП, ќе беше тешко, бидејќи овде прв пат се појавуваме. Со Австрија имаме два порази од претходно, но не се преоптоваруваме со тоа, ова е нова шан са за нас, нов меч на кој треба да дадеме се од себе за да победиме“.

- „Самодовербата е крената како кај играчите така и кај селекторот и целиот стручен штаб. Нека не' сметаат за аутсајдери на ова првенство, тоа нас ни иде во прилог, опуштени сме, не чувстуваме никаков притисок. Поседуваме квалитет, на секоја репрезентација ќе и биде тешко да игра против нас“ - истакна момчето кое од терените на Миравци и познатиот турнир „ТИХО“ се воздигна да игра на терените по европските земји, нашиот Тихомир Костадинов.

Костадинов кој настапува за словачкиот клуб Ружемберок, нагласи и дека жали што нема да играат пред полни трибини.

- „Јас дебитирав токму на мечот против Австрија во Виена, каде игравме пред 50.000 публика, па жалам што на ЕП ќе нема полни стадиони. Сигурно дека очекуваме максимална поддршка од нашите присутни фанови, но секој навивач за нас е добредојден“, порача Костадинов.

Сепак ова е нов меч, ново ниво и „рисовите“ се спреми да се надигруваат и остварат поволен резултат.

 

Last modified on Среда, 09 Јуни 2021 - 17:15

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.