Топ Новости

Ноле како мал сакал да биде Првак

Понеделник, 14 Јуни 2021

Ова е снимка од малиот Новак Ѓоковиќ кој за тенисот зборува како за своја обврска, а не детска забава и дека желба му е да биде прв тенисер пред сите.

Речено, сторено.!
Ова мало детенце вчера ja потврди по 19 пат својата желба, освојувајќи го 19-от по ред грен слем, а по втор пат трофејот на Ролан Гарос во Париз.
Новак Ѓоковиќ испиша тениска историја и стана првиот играч кој освоил најмалку две титули на секој од четирите грен слем турнири.
Новак во моментот е тенисер со најмногу недели како е на врвот од АТП листата на најдобри тенисери во светот.
Самодовербата, решеноста за победа на ова посветено детенце за тенисот, за тренинзите, за обврските го донесоа на тронот од светскиот тенис. Браво Ноле!

Last modified on Понеделник, 14 Јуни 2021 - 10:28

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.