Топ Новости

Во 12 општини во државата нема корона активни случаи

Среда, 23 Јуни 2021

Во 12 општини во државата, или 1/3 од 35-те општиини каде Институтот за јавно здравје ја следи состојбата со короната во државата веќе нема ниту еден случај на заразен со корона вирус и општините имаат статус на „корона чисти средини“, или „Корона победници“.
Тоа се општините Дојран, Македонска Каменица, Пехчево, Богданци, Демир Капија, Пробиштип, Берово, Ресен, Кавадарци, Неготино, Свети Николе и од денеска Валандово.

Во 7 општини има само по еден регистриран случај на корона инфициран кој е моментално активен на ковид-19, а тоа се општините Штип, Струга, Кочани, Делчево, Дебар, Крушево, Македонски Брод, а од денеска и Гевгелија.

Гевгелија влегува во групата општини која во моментот има само еден активен случај на ковид-19.
Еден од двајцата активни, веќе две недели наназад во Гевгелија, од денеска е во графата на оздравени, а другиот се' уште е во изолација.

Сепак, состојбата со епидемијата во државата се подобрува. Последниот извештај регистрира само 0,2% новозаразени на дневно ниво од вкупниот број на тестирани во текот на денот, односно новозаразени на 2.466 направени анализи на тестови. Во истиот извештаен период од изминатото деноноќие регистрирани се и 8 оздравени лица. Во моментот во државата има 251 случаи на активни граѓани на корона.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.