Топ Новости

Во 12 општини во државата нема корона активни случаи

Среда, 23 Јуни 2021

Во 12 општини во државата, или 1/3 од 35-те општиини каде Институтот за јавно здравје ја следи состојбата со короната во државата веќе нема ниту еден случај на заразен со корона вирус и општините имаат статус на „корона чисти средини“, или „Корона победници“.
Тоа се општините Дојран, Македонска Каменица, Пехчево, Богданци, Демир Капија, Пробиштип, Берово, Ресен, Кавадарци, Неготино, Свети Николе и од денеска Валандово.

Во 7 општини има само по еден регистриран случај на корона инфициран кој е моментално активен на ковид-19, а тоа се општините Штип, Струга, Кочани, Делчево, Дебар, Крушево, Македонски Брод, а од денеска и Гевгелија.

Гевгелија влегува во групата општини која во моментот има само еден активен случај на ковид-19.
Еден од двајцата активни, веќе две недели наназад во Гевгелија, од денеска е во графата на оздравени, а другиот се' уште е во изолација.

Сепак, состојбата со епидемијата во државата се подобрува. Последниот извештај регистрира само 0,2% новозаразени на дневно ниво од вкупниот број на тестирани во текот на денот, односно новозаразени на 2.466 направени анализи на тестови. Во истиот извештаен период од изминатото деноноќие регистрирани се и 8 оздравени лица. Во моментот во државата има 251 случаи на активни граѓани на корона.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.