Топ Новости

Македонскиот тенисер Калин со две победи на Европското првенство

Среда, 21 Јули 2021

Нови убави вести од Европското првенство во тенис, за играчи до 18 години...
Нашиот најталентиран тенисер, 17-годишниот Калин Ивановски, се пласираше меѓу најдобрите 16 млади тенисери во Европа, на Европското јуниорско индивидуално првенство што се одржува во Плзен -Чешка и Москва, во Русија.
По вчерашната победа против српскиот репрезентативец Стефан Поповиќ, денес победа во два сета и против германскиот тенисер Oliver Olsson (6-4 ; 6-4).

За пласман во четврфиналето и осумте најдобри, Калин утре ќе игра против Бугаринот Пјотр Нестеров. Бугарскиот тенисер е подобро рангиран од нашиот Калин Ивановски, но сепак предидувањата се дека ќе се се води тешка и неизвесна битка.
ДА навиваме за уште една победа на младиот македонски тенисер Калин!.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.