Топ Новости

„Фајзер“ за вакцинација на децата во Гевгелија и регионот

Четврток, 22 Јули 2021

Со почетокот на имунизација на децата во државата кон акцијата се приклучи и Општа Болница Гевгелија. Опфатот е предвиден за деца од 12 до 17 годишна возраст и за нив е резервирана вакцијата „фајзер“.
Досега во Гевгелија интерес за вакцинација против ковид-19 пројавиле 40 деца, сите пријавени преку системот „vakcinacija.mk“.

Вакцинацијата се изведува во вакциналните пунктови во кругот на Општа Болница Гевгелија, во поранешниот објект на Кожното одделение. Вацинирањето против ковид-19 е доброволно за сите граѓани, па и за оваа возрасна група.

Напоредно, на терен во населените места во општината се изведува и теренска вакцинација со посета на мобилни тимови од лекар и медицински сестри вработени во Општа Болница Гевгелија. Од почетокот на теренската вакцинација до сега, во изминатите 10 денови посетени се 18 населени места и доброволно се вакцинирачле 996 граѓани, што во просек значи по 99,6 односно околу 100-на лица дневно.

Теренската вакцинација продолжува да се извадува заклучно до 27 јули. Според распоредот мобилните вакцинални тимови ќе ги посетат местата според овој временски редослед:

23 јули, 2021 год:
08:00-10:00 ч.- Фурка;
10:00-12:00 ч.- Ѓавото;

26 јули, 2021 год:
08:00-12:00 ч.- Богданци;

27 јули, 2021 год:
08:00-10:00 ч.- Моин;
10:00-12:00 ч.- Ново Конско.

Имунизацијата на населението против ковид е единсвена опција да се избегне појавата на нов ковид бран, регистрирани заболени со тешки клинички слики и несакани смртни исходи од контактот со вирусот. Затоа надлежните препорачуваат да се искористи летниот период за навремена вакцинација и достигнување солиден степен на колективен имунитет на наелението од ковид-19..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.