Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Бојана - Дете на денот

Четврток, 22 Јули 2021

Бојана Проданова од Гевгелија денеска е „Дете на денот“ на социјалните мрежи во избор на „Жена, макја, божица“. Нејзина фотографија денеска е објавена во истоимената рубрика на оваа фејсбук група. Групата има над 22.000 членови, што значи дека изборот на понуда е голем, а добиените гласови за Бојана се исто така во завиден број.

Нејзината фотографија до групата која ги вреднува жените, нивниот труд и значењето во животот, ја испрати нејзината баба Савка Проданова, родена Дојранлиева. Таа е горда на своето потомство, двете деца и четирите внуци, но најмалата Бојано е секако најмила и омилена содружничка за прошетки, игрите и седенки со баба.

На фотографијата Бојана позира пред еден гевгелиски кафиќ лоциран на главната улица, очигледно расположена после прошетката и спремна за фотосесија и дружење. На наградената фотографија таа има три години.

Бојана наскоро наполни шест години, а на есен се подготвува да стане прваче. Дека е веќе спремна и желна за нови знаења покажува и досегашниот нејзин труд за што веќе има и добиено награда од Институтот за култура и уметност при Меѓународниот славјански универзитет (фото бр. 02).

Наши деца, наши убавини, гевгелиски!

Среќна е денеска Бојана,а ние и посакуваме среќно лето, среќна учебна година и среќа во понатамошниот живот.
За другите убавици изборот на социјалните мрежи е и понатаму отворен.

Last modified on Четврток, 22 Јули 2021 - 21:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

93-годишна дојранчанка е тешко повредена откако со автомобил излетала од патот

Синоќа 9 септември во 20.40 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на

Повеќе

Прогласена тридневна жалост во цела држава за настраданите во Тетово

На денешната вонредна владина седница прогласена е тридневна жалост на

Повеќе

Пожар во тетовската ковид болница, има и жртви

Вечерва, околу 21 часот избувна пожар во модуларната ковид болница во Тетово.

Повеќе

Честит Ден на независноста - 8 Септември!

Пред три децении на денешен ден, над 95 проценти од граѓаните на Македонија на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.