Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Пливачката Миа прва во својата квалификациона група на ЛОИ

Среда, 28 Јули 2021

Македонската пливачка Миа Блажевска Еминова оствари најдобар резултат во својата квалификациска група во конкуренцина на осум пливачки.

Во дисциплината 100 метри слободно таа заврши прва со време од 57:19 и не успеа да го сруши својот поставен македонски олимписки рекорд од 57:13, со кој оствари Б норма пред нешто повеќе од месец дена и со тоа се квалификуваше за учество на Летните Олимписки игри во Токио.

Овој нејзин резултат не е доволен да се најде меѓу 16-те најдобри кои обезбедија пласман во полуфиналето.

15 годишната македонска претставничка заврши на 40. место од вкупно 52 пријавени пливачки на 100 метри слободно.

Инаку државниот рекорд го држи Анастасија Богдановски, а тој изнесува 56:50.

Во квалификациите во оваа дисциплина учествуваа 52 пливачки, а најдобро време оствари Австралијката Ема Мекин – 52:13 секунди што е нов олимписки рекорд.

Од македонските спортисти на Олимпијадата во Токио треба да настапат уште Јован Стојоски (атлетика) во трката на 400 метри закажана за 1 август, Пуликсенија Јованоска (карате, кати) на 5 август и Магомедгаџи Нуров (борење, слободен стил, 97 кг.) на 6 август.

 

Last modified on Среда, 28 Јули 2021 - 14:09

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

93-годишна дојранчанка е тешко повредена откако со автомобил излетала од патот

Синоќа 9 септември во 20.40 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на

Повеќе

Прогласена тридневна жалост во цела држава за настраданите во Тетово

На денешната вонредна владина седница прогласена е тридневна жалост на

Повеќе

Пожар во тетовската ковид болница, има и жртви

Вечерва, околу 21 часот избувна пожар во модуларната ковид болница во Тетово.

Повеќе

Честит Ден на независноста - 8 Септември!

Пред три децении на денешен ден, над 95 проценти од граѓаните на Македонија на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.